B2B Alanında Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılabilmektedir?
24 Temmuz 2022
B2B Alanında Mobil Pazarlamanın Sağladığı Önemli Avantajlar
27 Temmuz 2022

B2B Alanında Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan ve işlerini daha ileri taşımayı hedefleyen firmalar açısından ürünlerin açıklamaları ve ürün fotoğrafları en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Şöyle ki B2B firmasından alış veriş yapmayı isteyen diğer firmalar ilk olarak ürün fotoğraflarına sonra da ürünün açıklamalarına bakarak satın almayı gerçekleştirmektedir. Bu nedenle B2B firmalarının, ürünlerinin satışlarını artırmak ve daha fazla hedef kitleye ulaşarak marka bilinirliği oluşturabilmeleri için, ürün fotoğrafları ve ürünle ilgili açıklamalara özellikle önem vermeleri gerekmektedir.

 B2B Ürün Fotoğrafçılığı Ne Demektir?

B2B ürün fotoğrafçılığı, bir işletmenin satacağı hizmet ve ürünlerinin reklam ve tanıtım çalışmalarında, sosyal medya paylaşımlarında ve e-ticaret sitesinde kullanılmak amacı ile fotoğraflarının profesyonel bir biçimde çekilmesine denilmektedir.

Ürün fotoğrafları çekildikten sonra fotoğraflar üzerinde profesyonel anlamda düzenlemeler yapılması şarttır. Bu nedenle B2B firmaların ürün fotoğrafçılığı için bu alanda uzman profesyonel kişilerle çalışmaları gerekmektedir. B2B ürün fotoğraflarında gerekli işlemler profesyonel bir biçimde yapılmamış ise fotoğraflar profesyonel gözükmeyeceği için emekler karşılıksız kalabilmektedir. Profesyonel gözükmeyen fotoğraflar ise müşterilerin dikkatini çekmeye yetmemektedir.

B2B Alanında Ürünlerin Fotoğrafları Nasıl Çekilmelidir?

B2B alanında ürün fotoğraflarının çekimleri yapılırken kişilerin önem vermeleri gereken bazı öğeler yer almaktadır. Ürün fotoğrafları çekilirken;

 • Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf çekimi yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Çekim yapılacak olan fotoğraf makinesinin kaliteli olmasına önem verilmesi gerekmektedir.
 • Ürün çekimleri sırasında bir model ile çekim yapılması tercih ediliyorsa işletmenin yapısına uygun kişiler tercih etmeye özen göstermektedir. Bu durum marka kimliğinin yansıtılmasına da katkı sağlayabilmektedir.
 • Fotoğraf çekimleri yapılırken Tripod kullanmaya özen göstermek gerekmektedir. bu şekilde fotoğraflar problem yaşanmadan çekilebilmektedir.
 • Ürün fotoğraflarının çekimi sırasında doğru ışığın bulunması oldukça önemli bir detay olarak bilindiğinden bu konuya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Ürün fotoğrafı çekilirken sadece 1 ya da 2 fotoğraf çekilmemelidir. Fotoğraflar fazla sayıda çekilerek arasından en profesyonel olanların tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Ürünlerde yer almakta olan detaylara odaklanılması gerekmektedir. bunun nedeni de ürünlerin detaylarını beğenerek alışveriş yapmakta olan milyonlarca kişinin bulunuyor olasıdır.
 • Ürün fotoğraflarında sade ve basit arka planlar kullanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. eğer bu şekilde bir tercih yapılmaz ise müşteriler üründen çok arka plana odaklanabilmektedir.
 • Minimal ürünlerin çekimleri sırasında ışık kutusu kullanıma özen göstermek gerekmektedir. Işık kutusu, en doğru ışığın bulunarak kaliteli fotoğraflar çekilebilmesini sağlamaktadır.

B2B Alanında Ürün Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

B2B alanında ürün fotoğrafı çekimi yapmak isteyen işletmelerin ürün fotoğrafçılığında dikkat etmeleri gerekli olan noktalar yer almaktadır. Bu şekilde işletmeler daha etkileyici ve başarılı ürün fotoğrafları çekerek satışlarını kolay bir şekilde artırabilmektedir. Firmaların ürün fotoğrafçılığı sırasında dikkat etmeleri gereken noktalardan bazıları şunlardır;

 • Modeller,
 • Efekt kullanımı,
 • Ürün ayrıntıları,
 • Fotoğraf açısı ve ışık,
 • Arka plan,
 • Profesyonellik,

B2B alanında ürün fotoğrafı çekimlerinde bu noktalar oldukça dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Son Rötuşları Yapmanın Önemi

B2B alanında ürün fotoğrafçılığı sırasında önemli bir başka nokta da photoshop programlarının kullanılmasıdır. Bu programların kullanılması ürün fotoğraflarının daha kusursuz ve kaliteli olmasına yardımcı olmaktadır. Ürün fotoğraflarının kusursuz ve kaliteli olmasını isteyen B2B firmalar ürün fotoğraflarının son düzenlemelerini bu programları kullanarak istedikleri şekilde fotoğraflar elde edebilmektedir.

B2B Alanında Ürün Fotoğraflarının Özgün ve Dikkat Çekici Olmasının Önemi Nedir?

B2B alanında ürün fotoğrafçılığı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur çekilmek istenen fotoğrafların özgün ve dikkat çekici olmasına önem verilmesidir.  Özgün ve dikkat çekici olmayan fotoğraflar müşterilerin dikkatini çekme konusunda yeterli değildir.  Bu durum dönüşüm oranlarının olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple B2B ticaret sitelerinde kullanılacak fotoğrafların çekimi sırasında fotoğrafların özgün ve dikkat çekici olmasına özen gösterilmesi oldukça önemlidir.