B2B Alanında Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
26 Temmuz 2022
B2B Alanında Müşteri Kazanmanın Etkili Yolları
28 Temmuz 2022

B2B Alanında Mobil Pazarlamanın Sağladığı Önemli Avantajlar

B2B Alanında Mobil Pazarlamanın Sağladığı Önemli Avantajlar

Şirketler arası ticaret anlamına gelmekte olan B2B, hizmetlerin yâda ürünlerin satışlarını son kullanıcılara değil de, diğer işletmelere yapan firmalardır.

Özellikle son yıllarda mobil dünyanın önemi oldukça büyük bir şekilde artış gösterdiği halde ne yazık ki B2B firmaları arasında mobil pazarlamanın avantajlarının bilincinde olmayan işletmeler de bulunmaktadır. Ancak mobil pazarlamayı odağında tutan B2B firmaları da bulunmakta olup, bu firmalar rekabet ortamlarında oldukça büyük avantajlar elde edebilmektedir.  Mobil pazarlamanın B2B’de sağladığı avantajlardan bazıları;

Kusursuz İletişim Kurabilmek

Günümüz koşullarında kişisel kullanıcılar gibi pek çok işletme sahibi de işlerini mobil dünyaya taşıyarak dijital dünyanın avantajlarından faydalanabilmeyi amaçlamaktadır. İşletmeler satışlarını artırabilmek, faaliyet göstermekte olduğu sektördeki rakip firmaları inceleyebilmek, yeni pazarları araştırabilmek ve işlerini sorunsuz bir biçimde yürütebilmek için daha çok yanlarından ayırmadıkları mobil cihazlarından yararlanmayı tercih etmektedir.

B2B firmalarının, müşteri firmalar ile oluşmuş olan iletişimlerinin kesintiye uğramaması için web sitelerinin mobil cihazlarda kusursuz biçimde görüntülenebilmesine özen gösterilmesi konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mobil web sitelerinin ulaşılabilirlik, pratiklik ve hız ile alakalı konularda mobil uygulamaların sunmakta olduğu imkânlardan yararlanabilmeleri mümkün olmaktadır.

Müşterilerin Beklentilerini Karşılayabilmek

B2B alanında faaliyet göstermekte olan firmaların sahip oldukları müşterileri yakından tanımaları, müşterilerin beklentilerine ve ihtiyaçlarına yönelik biçimlerde mobil uygulamalar geliştirebilmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda, uygulamaların geliştirilmeden önce potansiyel ve mevcut müşterilerini analiz edebilmeleri ve uygulama sayesinde müşterilere nasıl yararlar sağlayabileceklerini netleştirebilmeleri gerekmektedir. Geliştirilen mobil uygulamaların da müşteriler hem tasarım hem de içerik açısından memnun edilebildiği takdirde, rakip firmalara fark atabilmek ve müşteri firmalar ile uzun vadeli işbirliği sağlanabilmesi oldukça kolaylaşmaktadır.

Sosyal Medya Entegrasyonu ile Geniş Kitleleri Hedeflemek

B2B firmalarının yeni işletmeler ile işbirliği sağlayabilmek ve marka bilinirliklerini artırabilmek için sosyal medya alanlarından yararlanabilmeleri oldukça önemli bir durumdur.  Bu doğrultuda B2B firmalarının geliştirebilecek olduğu mobil uygulamalar içerisinde, sosyal medya kanallarına ulaşabilmeyi sağlayacak olan içeriklere veya uygulama sayfalarına yer verilmesi gerekmektedir. sosyal medya entegrasyonu ile Facebook, Twitter, linkedin gibi önemli olduğu bilinen sosyal medya alanlarında yer alarak, daha geniş kitlelere kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

B2B Şirketler Mobil Pazarlamadan Nasıl Yarar Sağlayabilir?

Mobil pazarlama yöntemleri, müşterilerle marka arasında bir etkileşim yaratarak müşterilerin karar alabilme süreçlerinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. SEO, içerik pazarlaması, e-mail pazarlaması, outbound pazarlama ve ınbound pazarlama gibi birçok mobil pazarlama kanalı kullanılabilmektedir.

  • Potansiyel müşterilerin toplu bir biçimde kümelendikleri çevrimiçi B2B listeleme siteleri, arama motorları ya da çevrimiçi pazaryerleri kullanılabilmektedir.
  • Müşteriye dönüşebilme olasılıkları yüksek olan potansiyel müşterilerin satın alabilmeye yönelik kararlarına yakınlıklarını değerlendirebilmek amacı ile lead toplama kampanyaları yapılabilmektedir.
  • Kendilerine ait izinli datalarına e-mail pazarlama yapılması tercih edilerek değişik hizmetlerin ve ürünlerin çapraz pazarlamaları yapılabilmektedir.
  • B2B satışlarda müşterileri eğitebilmek için zaman harcamak yerine mobil uygulamalar, interaktif kataloglar ve ürün tanıtım videoları kullanılabilmektedir.
  • Ürün ya da marka bilinirliğini artırabilmek için reklamlara çok yüksek ücretler ödenmesi yerine SEO hizmetlerinden yararlanılabilinmektedir. Böylece, yapılan internet aramalarında üst sıralara çıkılarak potansiyel müşteriler ile doğru bir zamanda buluşabilinmesi mümkündür.
  • Seminer ya da konferans gibi bütçenin oldukça önemli bir bölümünün harcanmasını gerektirecek etkinlikler yerine düşük ve kolay maliyetli Webinar’lar sayesinde daha çok kişiye hızlıca içerik pazarlaması yapılabilinmektedir.

Mobil pazarlama çalışmaları sayesinde şirkete ait bütün varlıklar denetlenerek iyileştirilmektedir. Şirketler bu çalışmalardan yararlanarak kısa bir zamanda yeni müşteri adaylarına ulaşabilmekte, daha az çaba harcayarak daha yüksek meblağlarda ciro elde edebilmektedir.

Mobil cihazlar üzerinde yer alan yazılımların hızlı gelişim gösteriyor olmasıyla birlikte masa üstü bilgisayarlarda yapılabilen her şeyin mobil yazılımlar ile tüm mobil cihazlarda yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Uygulamalara erişim sağlamak, web site ziyaretleri mobil cihazlardan yapılabilmektedir.