B2B Alanında Tüketicilerin Satın Alma Kararlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
23 Temmuz 2022
B2B Alanında Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
26 Temmuz 2022

B2B Alanında Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılabilmektedir?

B2B Alanında Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılabilmektedir?

B2B alanında ticari faaliyet yürütmeyi isteyen işletmelerin ve kişilerin hedeflerinde belirli kişi grupları yer almaktadır. Bu gruplara hedef kitle denilmektedir. Bu hedef kitlelere ulaşabilmeyi istemekte olan pek çok firma yer almaktadır. B2B firmaların amacı gelirlerini artırabilmektir. Markalar genel olarak ülkemiz sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütebilecekleri gibi değişik birçok ülkede de faaliyetlerini yürütebilmeyi amaçlamaktadır.

Faaliyetlerini yurt dışında devam ettirebilmeyi isteyen ve bu faaliyetlerde başarılı olmayı hedefleyen işletmeler ve kişiler işe başlamadan, ilk olarak pazar araştırmaları yapmalıdır. Çünkü yurt dışı pazar araştırmaları hem markaların ilgili ülkeyle alakalı bilgi sahibi olabilmelerine hem de rakiplerin ve hedef kitlelerin yakından tanınabilmesine olanak sağlamaktadır.

Pazar Araştırması Ne Anlama Gelmektedir?

Pazar araştırması, ticari faaliyetlerini yürütmeyi amaçlayan işletmelerin ve kişilerin faaliyetlerini devam ettirmeyi istemiş oldukları topluluğu, ülkeyi, rakipleri ve hedef kitlelerini tanıyabilmeleri için yapılan araştırmalara verilen addır.

Markalar pazar araştırmalarında kendiişlerini nasıl kurabileceklerine ve nasıl geliştirebileceklerine dair niteliksel ve niceliksel verilere ulaşabilmeyi hedeflemektedir. Böylelikle iş yürütebilme ve kurulum süreçleri markalar tarafından profesyonelce yürütülebilmektedir.

B2B Alanında Yurtdışı Pazar Araştırması Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Var olan işlerini geliştirebilmek ya da yeni bir iş kurmak isteyen B2B işletmelerin mutlaka yapmaları gereken çalışmalar arasında ilk sırada pazar araştırması yapılması yer almaktadır. Pazar araştırması, pek çok B2B markasının çeşitli avantajlardan faydalanmasına yardımcı olmaktadır. Pazar araştırmasının başlıca avantajlarından bazıları;

 • Pazar araştırmaları ile B2B işletmelerinin hata yapma olasılıkları daha düşüktür.
 • Yapılan pazar araştırmaları sayesinde belirsiz konular hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.
 • Pazar araştırmaları iş geliştirme konuları hakkında B2B markaların doğru kararlar alabilmelerine yardımcı olabilmektedir.
 • Yurt dışı pazar aştırmaları ile ticari faaliyet yürütülmek istenmekte olan ülkeler daha yakından tanınabilmektedir.
 • B2B İşletmeler yurt dışı pazar araştırmaları ile rakiplerini kolaylıkla tanıyabilme imkânına sahip olabilmektedir.
 • Pazar araştırması yapmak, B2B markaların yurt dışında karar verebilmelerin oldukça kolaylaştırabilmektedir.
 • B2B markalar yapmış oldukları pazar araştırmaları ile farklı tekniklerle doğru sonuçlara ulaşılabilmektedir.
 • Yurt dışı pazar araştırması yapabilen B2B markalar hedef kitlelerini daha iyi tanıyabilmektedir.

Bunun gibi birçok avantaj sağlamakta olan yurt dışı pazar araştırması, her B2B markasının mutlaka önem vermesi gerekli olan süreçler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle yurt dışı pazarlara açılmayı hedefleyen B2B işletmelerin mutlaka yurt dışı pazar araştırması yapabilmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

B2B Alanında Yurt Dışı Pazar Araştırması Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Yurt dışı pazar araştırması yapmak, iş geliştirme ve kurma süreçlerinde oldukça önemli olmanın yanı sıra pek çok avantajlarda sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda yurt dışı Pazar araştırması yapmanın bazı dezavantajlarının bulunduğu da bilinmektedir. Bu dezavantajlardan bazıları şunlardır;

 • Yurt dışı pazar araştırması yapmayı isteyen B2B işletmelerin belirli bir miktar sermaye harcamaları gerekmektedir.
 • Yurt dışı pazar araştırması yapılırken gerekli dil yeterliliği bulunmuyorsa bu dili bilen kişilerle çalışılmasını gerektirmektedir.
 • Girilmek istenen ülke pazarlarının tanınabilmesi için o dilde araştırmalar yapılabilmesi gerekmektedir. Bu durum da yabancı dil bilmeyi gerektirmektedir.
 • Pazar araştırma süreçlerinde incelenmesi gerekli olan pek çok konu bulunmaktadır.
 • B2B İşletmelerinin her ülke için farklı pazar araştırmaları yapmaları gerekmektedir.
 • Yurt dışı pazarlarına açılmak isteyen B2B işletmelerinin tercih edebilecek olduğu pek çok ülke yer almaktadır.

Pazar araştırması yapmanın dezavantajlı olabileceği bazı durumlardır. Ancak bilinmesi gerekir ki yurt dışı pazara girmek isteyen B2B firmalarının yurt dışı pazar araştırması yapmaları gerekmektedir.

Yurt dışı pazar araştırması yapabilmek için öncelikle B2B firmalarının ilk yapmaları gereken hedef ülke seçimidir. Çünkü hedef ülkelere göre yapılacak yurt dışı pazar araştırmalarının nitelikleri de değişiklik gösterebilmektedir. Hedef ülke seçimi yapmayı tercih eden işletmelerin ve kişilerin ülkeler hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.