B2B Alanında Kaliteli İçerik Üretimi Ne Demektir ve Nasıl Yapılabilir?
B2B Alanında Kaliteli İçerik Üretimi Ne Demektir ve Nasıl Yapılabilir?
6 Ocak 2023
B2B Alanında Reklam Olarak Yararlanılabilecek Ücretsiz Tanıtım Çalışmaları
B2B Alanında Reklam Olarak Yararlanılabilecek Ücretsiz Tanıtım Çalışmaları
9 Ocak 2023

B2B Alanında Trendyol’da Satış Yapabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

İnternetten satış yapabilmeyi isteyenler için Trendyol Sitesi alternatifler arasında yer almaktadır. Trendyol sitesi, satış yaşamına özel mağazacılık ile başlamış olup müşteri sayısını hızla artırmış olan bir e-ticaret sitesi olarak bilinmektedir. Başka mağazaların da online mağaza açabilmesine olanak sağlayarak iş hacmini genişletmiş durumdadır. Online satış yapmak isteniyorsa yeni bir girişimci olarak Trendyol’dan bir B2B mağaza açarak geniş müşteri kitlesine ulaşabilir ve B2B e-ticaret hayatına atılınabilinir. Trendyol’da satış yapabilmek için bilinmesi gereken bazı unsurlar yer almaktadır.

Trendyol’da Neden Mağaza Açılması Gerekmektedir?

Trendyol’da satış yapabilmek için ilk olarak bir B2B mağaza açma zorunluluğu bulunmaktadır. Kendinize ait bir B2B mağazası açılmadan Trendyol’da satış yapmaya başlamak mümkün değildir. Trendyol’dan satış yapmanın bazı dezavantajları olduğu gibi pek çok avantajı da yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir?

Trend yol’da B2B Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

Hazır Müşteri Kitlesine Ulaşabilmek

B2B e-ticaret sitesi açıldığı zaman ilk olarak bir müşteri kitlesi oluşturulması gerekmektedir. Her zaman bir müşteri kitlesine ulaşmak sanıldığı kadar kısa sürede gerçekleşmeyebilir. Ancak Trendyol’da B2B mağaza açıp satış yapmaya karar verilirse sitenin bilinir olmasından dolayı sahip olduğu müşterilerden B2B sitesi de faydalanabilmektedir.

Rakipleri Takip Edebilmek

B2B e-ticaret yapmak isteyenlerin müşteriye ulaşmaktan sonraki en önemli unsurlarından biri de rakip analizi yapabilmeyi başarmaktır. Eğer Tredyol’da ürünler satışa sunulmak isteniyorsa diğer satıcıları takip edebilmek kolaylaşacaktır. Rakiplerinizin yaptıkları indirimleri,  kampanyaları ve sunmuş oldukları fiyatları B2B site üzerinden takip edebilmek mümkündür.

Marka Bilinirliğini Artırabilmek

Trendyol’da geniş bir müşteri kitlesine hitap edebilmek B2B markası için de bir reklam aracı olabilmektedir. Trendyol sitesi üzerinden ürünlerin detaylarının da sergilenmesi mümkündür.

Trendyol’da Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Komisyon Ödeme Zorunluluğun Bulunması

Trendyol üzerinden satış yapılacaksa, Trendyol aracı bir platform olduğundan satılan her ürün üzerinden komisyon kesmektedir. Bu komisyonlar kar payının düşmesine neden olabilmektedir.

Markayı Öne Çıkarabilmenin Zor Olması

Trendyol’da pek çok B2B markanın kendi satışını yapıyor olması ürün çeşitliliğini artırmaktadır. B2B markasına ait ürünleri öne çıkarabilmek için ekstra reklam bedeli ödenmesi gerekebilmektedir. Trendyol müşterileri daha çok B2B marka üzerinden değil, ürün üzerinden araştırma yaptıkları için B2B markasını öne çıkarabilmek sanıldığından daha zor olabilmektedir.

Trend yol’da B2B Alanında Nasıl Ürün Satılabilir?

Trendyol’da satış yapmak isteyen B2B işletmelerin ilk önce Trendyol Mağazası açabilmesi gerekmektedir. Mağaza açma başvurusundan sonra Trendyol’un istemiş olduğu belgeler sisteme yüklenerek Trendyol Mağazası aktif hale gelmeye başlamaktadır.

Trendyol Mağazası açıldıktan sonra mağazanın iade adresini, firma adresini ve ödeme alacak olduğu hesabın ve çalışmak istenen kargo firmasının düzenlenmesi gerekmektedir. Gerekli düzenlemeler gerçekleştirdikten sonra Trendyol’da satmak istenilen ürünler ürün listesine ekledikten sonra Trendyol’da satış yapmaya başlamak mümkündür.

Trendyol’da ürünleri daha hızlı satabilmek için ürünlerin fiyatlarını doğru şekilde belirleyebilmeli, müşterilere indirimler tanımlamaya ve kuponlar oluşturabilmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca ürün reklamları verilerek ürünlerin satış hızlarını da artırabilmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Renkler Satışları Nasıl Etkilemektedir?

Trend yol’da B2B Mağaza Açabilmenin Bedeli Ne Kadardır?

Trendyol’da satış yapmak isteyen kişiler bir ücret ödemeden Trendyol Mağazalarını açabilirler. Trendyol’da ücretsiz olarak mağaza açmaya karar veren kişilerin mağaza açmak için başvurularını yaptıktan sonra kendilerinden istenilen belgeleri Trendyol’a iletme işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Trendyol Mağaza açma başvurusunun onaylanmasının ardından ürünler Trendyol’a yükleme işlemi gerçekleştirilerek satış yapmaya başlanabilmektedir.

B2B Alanında Trendyol Mağaza Açma Başvurusu Nasıl Yapılabilir?

Trend yol’da B2B mağaza açmak için şirket kurduktan sonra Trendyol Satıcı Başvuru Formunu doldurmak gerekmektedir. Trendyol’da mağaza açabilmek için gerekli olan bazı evraklar;

  • Ad ve Soyadı,
  • Cep Telefonu Numarası,
  • E-posta Adresi,
  • Satış Yapmak İstenilen Ürün Kategorisi,
  • Şirket Türü,
  • Vergi Numarası veya T.C Kimlik Numarası,
  • İl ve İlçe Bilgileri,
  • Referans Kodu,