B2B Alanında Prestij Fiyatlandırma Nedir?
B2B Alanında Prestij Fiyatlandırma Nedir?
5 Ocak 2023
B2B Alanında Trendyol’da Satış Yapabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler
7 Ocak 2023

B2B Alanında Kaliteli İçerik Üretimi Ne Demektir ve Nasıl Yapılabilir?

B2B Alanında Kaliteli İçerik Üretimi Ne Demektir ve Nasıl Yapılabilir?

B2B alanında içerik, herhangi bir konunun hakkında fikir ve bilgi vermek amacıyla oluşturulan görsel ve yazılı anlatım yöntemlerinden faydalanarak hazırlanan düşüncelere denir. B2B markaların hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşabilmek, bu kişilerle etkileşimde bulunabilmek ve kar edecekleri müşteri aksiyonları oluşturabilmek amacıyla üretim ve dağıtımının yapıldığı pazarlama türüne de içerik pazarlaması denilmektedir.

Ticari faaliyet göstermekte olan tüm B2B markalar hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşabilmek amacıyla içerik pazarlaması çalışmaları yürütmektedir. B2B markaların yapmış oldukları içerik pazarlaması çalışmalarının başarı gösterebilmesi için en önemli unsur kaliteli içerik üretimine gereken özeni göstermeleridir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Renkler Satışları Nasıl Etkilemektedir?

B2B Alanında Kaliteli İçerik Ne Demektir?

B2B alanında kaliteli içerik üretimi demek,  B2B markaların hedef kitlesinde bulunan işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek doğrultuda içerik üretmesidir. Kaliteli içeriklerde en önemli unsur, tasarımmış gibi gözüküyor olsa da aslında içeriğin sağlamış olduğu yarardır.

Kaliteli içerik üretimlerinin gerçekleştirilebilmesi için linklemeler, içerik içerisinde video ve görsel kullanımı, içerik ve başlık formatı, anahtar kelime analizi ve hedef kitle analizine özellikle önem verilmesi gerekmektedir.

B2B Alanında Kaliteli İçerik Üretimi Niçin Önemlidir?

Kaliteli içerik üretimiyle B2B markalar pek çok avantajlardan yararlanırken rakipleriyle de kolay şekilde rekabet edebilmektedirler. Kaliteli içerik üretimiyle B2B markalar;

 • Google, Yandex benzeri arama motorlarında daha görünür olurlar.
 • Hedef kitlelerinde bulunan işletmelere değişik alanlardan ulaşabilme olanağı yakalarlar.
 • E-ticaret sitelerine ve kurumsal web sitelerine daha çok ziyaretçi çekebilirler.
 • Marka bilinirliklerini daha da artırırlar.
 • Rakipleriyle kolay şekilde rekabet edebilme imkânı bulurlar.

Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen B2B markalar içerik üretimlerine özellikle de kaliteli içerik üretimlerine özen göstermelidirler.

B2B Alanında Kaliteli İçerik Nasıl Üretilmektedir?

Kaliteli içerik üretimi aşamasında en fazla önem verilmesi gerekli olan unsur, üretilmiş olan içeriklerin okuyucuya bir bilgi katıyor olmasıdır. Bu sebeple kaliteli içerik üretimlerinde dikkat edilmesi gerekli olan önemli unsurlar yer almaktadır bunlar;

 • Hedef kitle analizleri,
 • Rakip analizleri,
 • Anahtar kelime analizleri,
 • İçerik oluşturma aşaması,
 • İç linklemeler,
 • Görseller,

Bu unsurlar kaliteli bir içerik üretebilmek için gerekli olan en önemli unsurların başında yer almaktadır. Bu sebeple B2B işletmelerin içerik üretme süreçlerine önem vermeleri ve özenle içerik üretimlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Hedef kitlesi analiz edilmesi

İçerik üretime ve içerik pazarlamasına başlamadan, B2B markaların öncellikle hedef kitlerinin analizini yapmaları gerekmektedir.

Hedef kitle, B2B markanın tanıtım ve reklam çalışmaları aracılığıyla ulaşmayı hedeflediği kar edebileceği aksiyonlar gerçekleştirebilecek olduğu topluluğa denilmektedir.

İçerik üretimine geçmeden önce hedef kitlesinin analizi yapılarak B2B markanın hedef kitlesinde bulunan işletmelerin daha çok ne tür konular hakkında araştırmalar yaptıklarını, daha çok hangi anahtar kelimeleri kullanmış olduklarını görmeyi sağlamaktadır. Bu analiz sayesinde, hedef kitlede bulunan işletmeler yakından tanınırken, ne çeşit içerikler üretilmesi gerektiği konusunda da bilgi sahibi olunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir?

Rakiplerin incelenmesi

Ticari faaliyetler göstermekte olan tüm B2B işletmelerin aynı alanda faaliyet gösteren rakipleri yer almaktadır. İçerik üretimi aşamasına geçmeden önce rakiplerin incelenmesinin gerçekleştirilmesi aynı hedef kitlesine ulaşmak istemekte olan rakiplerin içerik üretim aşamalarında;

 • Hangi konularda içerik yazdıkları,
 • Hangi anahtar kelimelere daha çok önem verdikleri,
 • Backlinklerini nasıl aldıkları,
 • Ne çeşit içerikler ürettikleri,

Gibi bazı konular hakkında bilgi alınabilmesini sağlamaktadır. Rakip analizi yapmış olmak içerik üretimi ve pazarlaması aşamalarında rekabetçi strateji yaratabilmeye yardım etmektedir.

Anahtar kelime analizlerinin yapılması

Kaliteli içerik üretimi için anahtar kelime analizlerine de önem vermek gerekmektedir. Genel olarak internetten hizmet ve ürün aramakta olan kişiler aramalarını her zaman arama motorlarında belli bir anahtar kelime ile gerçekleştirmektedir. Be sebeple içerik üretimi gerçekleştirirken içerikler içerisinde anahtar kelimeler bulundurulması gerekmektedir. bu durum ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almaya çalışan işletmelere daha kolay şekilde ulaşmaya yardımcı olmaktadır.