B2B Alanında İş Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?
19 Temmuz 2022
B2B Alanında Görsel İçerikler Nasıl Hazırlanmaktadır?
21 Temmuz 2022

B2B Alanında Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B Alanında Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medya, kişilerin internette gerçekleştirdiği çift yönlü paylaşımların geneline verilen addır. Genel olarak B2B firmalar Facebook, Linkedin, Instagram, Twitter, Pinterest benzeri sosyal medya alanları üzerinden paylaşımlarını yapmaktadır. Sosyal medya bireysel kullanımların yanında B2B markaları tarafından ticari amaçla da kullanılmaktadır. Firmalar çoğunlukla kampanyalarını, markalarını, hizmetlerini ve ürünlerini tanıtabilmek için sosyal medya alanlarını kullanmayı tercih etmektedir.

Sosyal medya alanlarında profesyonel olarak iletişim sağlamayı amaçlayan B2B markalar genellikle sosyal medya ajanslarıyla çalışarak iletişim aşamalarını yürütmektedir. Günümüzde de markalara hizmet eden pek çok sosyal medya ajansı bulunmaktadır.

Sosyal medya Ajansı Ne Demektir?

Sosyal medya ajansları,  markalara ait sosyal medya alanlarındaki ihtiyaçları belirlemek, reklam ve kampanya çalışmalarını yapmak, içerik paylaşım stratejilerini oluşturmak için hizmet eden ajanslar olarak bilinmektedir.

B2B Sosyal medya ajansları, sosyal medya alanlarında markaların güçlü paylaşım stratejileri geliştirmeleri için hizmet vermektedir.

 • Sosyal medya stratejileri geliştirebilme,
 • Rakip ve hedef kitle analizleri yapabilme,
 • İçerik tasarımı ve içerik stratejisi geliştirme,
 • Kampanya ve reklamların yönetimi,
 • Affiliate pazarlama ve Influencer çalışmaları,
 • Raporlama ve analiz süreçleri,
 • Sosyal medya modernize süreçler,

B2B alanında sosyal medya danışmanlık hizmetleri almayı düşünen markaların ihtiyaç ve isteklerine göre bu görevler değişiklik göstermektedir. Yani sosyal medya ajanslarının görevleri markaların çalışmak istedikleri sosyal medya alanlarındaki ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda farklılaşabilmektedir.

B2B Alanında Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B markalarının sosyal medya ajanslarını seçerlerken ilk önce sosyal medya alanında ne yapmak istediklerini belirlemeleri ve sonrasında bu isteklerini karşılayabilmek için neye ihtiyaç duyduklarını tespit etmeleri gerekmektedir. Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır;

 • Markanın hedefleri,
 • Markanın beklentileri,
 • Sosyal medya ajansının ne kadar profesyonel olduğu,
 • Sosyal medya ajansının ne gibi hizmetler verdiği,
 • Sosyal medya ajansının referansları,

Bu unsurlar göz önünde bulundurulması gereken oldukça önemli unsurlardır. Ancak bu unsurlara dikkat ederek seçilmiş olunan sosyal medya ajansları markanın beklentilerine ve ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Aksi durumlarda kendi beklentilerine ve ihtiyaçlarına karar verilmeden yapılan sosyal medya ajansı tercihleri çalışmaların boşa gitmesine neden olabilmektedir.

Öncelikle markanın hedeflerini belirlemiş olması gerekmektedir. Her markanın sosyal medya alanlarında elde etmeyi istedikleri hedefleri farklıdır. Bu sebeple her markanın önceliği sosyal medya alanındaki hedeflerinin belirlenmesi olmalıdır. Sosyal medya alanlarındaki hedefler belirlenirken;

 • Markanızın hedef kitlesinde kimler bulunuyor?
 • Markanız hangi sosyal medya alanlarında etkin olarak iletişim yürütmektedir?
 • Markanızın sosyal medya alanlarındaki takipçi sayısı kaçtır?
 • Reklam giderleri için ayırabileceğiniz bütçe ne kadar olabilir?
 • Markanız adına hangi amaçla dijital pazarlama çalışmalarından yararlanmak istiyorsunuz?
 • Markanız rakipleriyle rekabetini nasıl gerçekleştirmektedir?

Bu gibi sorular üreterek sosyal medya ajansı seçimi gerçekleştirilmesi daha doğru olmaktadır. Ancak bu soruların yanıtları verilirse markanın gerçek anlamda sosyal medya ajanslarından ne gibi beklentileri olduğunun tespit edebilme imkânı olmaktadır. Mesela sorulara verilmiş olunan cevaplar arasında etkileşim sayısının beklentilerin altında olduğu sonucu çıkıyorsa etkileşimi artırmaya yönelik hizmetlerde bulunan bir sosyal medya ajansı ile görüşülmesi gerekmektedir.

B2B markaların pazarlama alanındaki ihtiyaçları birbirinden değişiktir. Bazı B2Bı markalar sosyal medya pazarlaması veya e-posta pazarlaması stratejileri geliştirmeleri gerekirken, bazı markaların web sitesi için pazarlama stratejisi geliştirmeye ihtiyacı olabilmektedir.

Sosyal medya ajansları günümüzde belirli B2B markaları ile çalışmayı tercih etmektedir. Ajanslar B2B markalar ile çalışırlarken bazen markaya ait bütün sosyal medya işlerini yürütürlerken bazen de sadece projelerine ait çalışmaları yürütebilmektedir. Yani sosyal medya ajanslarının belirli referans işleri bulunmaktadır. Sosyal medya ajansı seçimi yaparken görüşmek istenilen ajansın önceki danışmanlık yapmış olduğu markaları incelemesi sosyal medya ajansı seçiminde doğru bir karar verilebilmesine yardımcı olabilmektedir.