B2B Alanında Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
20 Temmuz 2022
Rekabet Analizi Nedir ve B2B Firmaları İçin Önemi Nedir?
22 Temmuz 2022

B2B Alanında Görsel İçerikler Nasıl Hazırlanmaktadır?

B2B Alanında Görsel İçerikler Nasıl Hazırlanmaktadır?

Son yıllarda B2B alanındaki yaygın içerikler arasında, görsel içerikler bulunmaktadır. Bir günde ortalama milyonlarca kişi Facebook, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya alanlarında üretilmiş olan görsel içerikleri izleyerek vakit geçirmeyi tercih etmektedir. Pek çok kişi bazı konular hakkında ipuçları öğrenmek ve bilgi edinmek veya yeni şeyler öğrenmek amacıyla görsel içerikleri izlerken, birçok kişi de sadece eğlenmek amacıyla görsel içerikleri izlemeyi tercih edebilmektedir.

Her geçen gün B2B alanında görsel içeriklere olan ilginin artış göstermesi üzerine bu içerikleri üretmekte olan firma ve kişi sayıları da oldukça hızlı bir biçimde artış göstermektedir. Günümüzde de pek çok içerik üreticisi üretmiş oldukları görsel içerikler ile gelir elde edebilmektedir.  Bunun yanında B2B markalar üretmiş oldukları görsel içeriklerle hedef kitlelerine kolayca ulaşmayı sağlayarak onlarla olan etkileşimlerini artırabilmektedir.

Görsel İçerik Üreticisi Ne Demektir?

İçerik üreticisi, internet sayfalarında içerik üretmekte olan kişilere verilmekte olan isim olarak bilinmektedir. Metinlerden görsellere kadar tüm öğeler içerik üreticilerinin kendileri tarafından üretilerek hazırlanmaktadır.

Görsel içerik üreticisi denildiğinde, internet sayfaları dışındaki Instagram, Youtube gibi sosyal medya alanlarında da görsel içerikler üreterek paylaşmakta olan kişilere verilen ad olarak bilinmektedir. Yani kısaca web sayfaları ve sosyal medya alanları için görsel içerikleri üretmekte olan kişilere, görsel içerik üreticisi denilmektedir.

B2B Görsel İçerikleri Neden Önemlidir?

B2B alanında görsel içerikler bireysel olarak üretildiği zaman, kişilerin bir hedef kitleye ulaşarak gelir elde edebilmesini ve tanınmasını sağlamaktadır. Ticari şekilde kullanıldığında işletmelerin pek çok avantajlardan yararlanabilmesine imkân tanımaktadır. Görsel içerikler sayesinde B2B işletmeler;

 • Tanıtım ve reklam bütçelerini düşürebilmektedir.
 • Hedef kitlelerini büyütebilme imkânları olmaktadır.
 • Marka sadakatlerini ve bilinirliklerini daha kolay bir şekilde artırabilmektedir.
 • Rakiplerinden değişik içerik yöntemleri ile rekabetçi bir yöntem geliştirebilme imkânları bulunmaktadır.
 • Hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Hizmet ve ürünlerinin tanıtımlarını yaparak satışlarını artırabilmektedir.
 • Şirketleri ile alakalı bilgiler paylaşarak hedef kitlelerine güven verebilme imkânları olmaktadır.

Görsel içeriklerinin B2B işletmeleri açısından sağlamış olduğu en önemli avantajlardır. Bu avantajlardan faydalanmak isteyen B2B markalar, görsel içerikler yapıp bu içerikleri sosyal medya alanlarından paylaşmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

B2B Alanında Görsel İçerikler Ne Şekilde Üretilir?

Genel olarak B2B alanında görsel içerik hazırlanmasında yer alan önemli süreçlerden bazıları;

 • Analiz,
 • Fikir,
 • Üretim,
 • Düzenleme,
 • Paylaşma,
 • Takip

En önemli B2B görsel içerik üretme süreçleri olarak bilinmektedir. Genel olarak kişiler üretmiş oldukları görsel içerikleri Adobe programlarından yararlanarak düzenleyerek profesyonel bir hale getirmektedir.

B2B alanında görsel içerik hazırlamanın önemli bazı noktaları yer almaktadır. Bunlardan bazıları;

Analiz Yapmaya Gereken Önemi Verebilmek

Görsel içerik üretimi yapılırken en önemli konulardan biri analiz süreci olarak bilinmektedir. Rakip analizleri ve hedef kitle analizleri bu sebeple mutlaka yapılması gereken analizlerdendir.

Hedef kitle analizleri gerçekleştirilerek, markalar veya kanal sahipleri hedef kitlelerinde bulunan kişilerin ne tarz içerikleri izlemekten zevk aldıklarını ve ne çeşit konularla ilgilendiklerini tespit edebilmektedir.

Rakip analizleri, görsel içerik üretimi yapmakta olan rakiplerin ne çeşit içerikler ürettiklerini, içeriklerle olan alakayı ve benzeri konularda bilgiler alınabilecek analiz türü olarak bilinmektedir.

Görsel İçerik Fikirleri Bulabilmek ve Geliştirebilmek

Hedef kitle analizi yapabilmek, video içerik fikirleri bulabilmenizi kolaylaştırabilecek unsurlardandır. Ancak sadece kitle analizleri yapmak video içerik fikri bulmaya çalışırken tam olarak yardımcı olamayabilir. Bu sebeple farklı araştırmalar yapmak gerekmektedir. Araştırmalar yapmak bireylerin karar verme süreçlerinde etkin olarak rol almakta ve görsel içeriklerinin başarılı olabilmesine yardımcı olmaktadır.

Görsel İçeriklerde Profesyonel Olmaya Özen Gösterebilmek

Her alan için çekilecek olan videoların profesyonel olarak çekilmesine özen gösterilmelidir. Profesyonel bir şekilde çekilmekte olan içerikler hedef kitlelerinde bulunan kişileri kolaylıkla etkileyebilmektedir.