B2B Alanında İş Yükünü Azaltabilecek Depo Düzenleme Fikirleri
5 Ağustos 2022
B2B Marka İletişimlerinde Sosyal Medya İmkânları
8 Ağustos 2022

B2B Alanında Pazarlamada Nasıl Başarılı Olunabilir?

B2B Alanında Pazarlamada Nasıl Başarılı Olunabilir?

B2B içerik pazarlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken üç önemli unsur yer almaktadır. Bunalar; düşünce liderliği, ürün pazarlaması ve destek noktasıdır.

Düşünce Liderliği

Günlük yaşamda liderlik kavramının önemi oldukça büyüktür. B2B alanında en önemli etkenlerden biri düşünce liderliğidir. Hizmet sektöründe oldukça fazla ürün yer alıyor olsa da bunlardan çok az bir bölümü bulut tabanlıdır. Ayrıca hizmet sağlayıcı şirketlerin tamamen yönetimini gerçekleştirdikleri çözüm sayıları da oldukça azdır.

Marka değeri, bilinirliği ve liderliği açısından düşünme liderliği oldukça önemlidir. Düşünce liderliği açısından başvurulabilecek olan kaynaklar; kılavuzlar, karşılaştırma grafikleri, makaleler, seminerler ve blog yazılarıdır. Düşünce liderliği düşünceleri paylaşmaktan daha çok, endüstri alanındaki diğer ortaklarla iş birliği yapabilmektir.

İçerik veya Ürün Pazarlaması

Pazarlanmak istenen bir hizmet ve ya ürün bulunuyorsa ve bunun pazarlanması yapılmak isteniyorsa, dijital pazarlama ile ilgili bilgiye sahip olunması gerekmektedir. B2B içerik pazarlama yaklaşımları;

 • Hedef pazarı firma için tanımaktadır.
 • Teknolojileri yakından takip ederek diğer rakiplerin başarı gösterdikleri konulara göre şekil almaktadır.
 • Gerekli olan düzeyde bir başarı ekibine sahip olabilmesi gerekmektedir.
 • Pazarlama ne demektir ve nasıl yapılır sorularının cevabını çok iyi bilmek gerekmektedir.

Destek

Gelecekteki ve mevcut müşteriler açısından en önemli unsurlardan biri de destek konusudur. B2B firmaların müşterilerinin sorunlarını çözebilecek niteliklerdeki donanımların müşterilere kazandırılabilmesi gerekmektedir.

B2B ile Pazarlamada Başarılı Nasıl Olunur?

B2B işletmelerinin pazarda etkin olabilmelerini sağlayabilecek başarılı pazarlama faaliyetlerinde;

 • Bütçe analizi,
 • Hedef analizi,
 • Hedeflerin geliştirilmesi,
 • Müşteri odaklılık gibi başlıklar yer almaktadır.

Bütçe Analizi

Pazarlama masrafları çok küçükten çok büyüğe doğru değişkenlikler gösterebilmektedir. Bu nedenle pazarlama faaliyetlerinde ne kadar harcanabileceği yani bütçe, daha en baştan detaylı bir biçimde belirlenmiş olmalıdır. Pazarlama stratejilerinin en önemli parçalarından biri olarak bilinen bütçe, işletme kurulmadan önce, oluşturulan işletme planlarında mutlaka yer almadır.

Hedef Analizi

Bu süreçte satış yapılacak yani işletmenin dönüşüm elde edebileceği pazar ile hedef kitlesini belirlemesi gerekmektedir. Potansiyel müşterilerin yani satış yapılacak olan kitlenin; yaş ve cinsiyet gibi demografik özellikleri, kültürü ürünlerin pazarlanması açısından değişkenlikler gösterebilmektedir. Bu nedenle B2B firmalarının hedef analizi yapmaları oldukça önemlidir.

Hedeflerin Geliştirilmesi

Pazarlama, özel bir etkinliği teşvik etmek, bilgi sağlamak veya satışları artırmak gibi bazı amaçlara ulaşabilmek için tercih edilmektedir. Bu sebeple pazarlama çabaları ile neyin başarılmak istendiğinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Böylelikle mesajlar bu çerçevede hazırlanarak sunulabilinmektedir.

Mesela B2B firmaların; müşteri sadakati ya da memnuniyeti sağlamak, belirli bir sıralama içerisinde yer almak veya ilk üçte yer almak gibi hedefleri olması gerekmektedir.

Müşterilere Odaklanılması

B2B alanında indirim kuponları ile ya da e-posta bültenleri yardımıyla potansiyel müşterilerle ya da mevcut müşterilerle iletişime geçilmesi gereklidir. Aynı zamanda alışverişler sonrasında müşterilerden gelen geri bildirimlerin önemsenmesi oldukça önemli unsurlardandır. Bu geri bildirimleri almak, ürünler ya da personel davranışları üzerinde yenilikler yapılabilinmesini kolaylaştırmaktadır. Şikâyet eden müşterilerden çekinilmeyerek aksine o müşterileri kazanabilmeye çalışmak gerekmektedir.

B2B alanında pazarlama, şirketler açısından en değerli çalışma alanlarıdır. Pazarlama stratejileri etkili ve doğru bir biçimde gerçekleştirebilen şirketler işlerini de büyütebilmeyi başarmaktadır.

B2B alanında e-ticarete ilk kez başlamakta olan firmaların pazaryerlerinde de satış yapmayı tercih etmeleri gerekmektedir. Böylece pazaryerlerinin müşterileri kitlelerine de ulaşabilecek ve satışlarını artırabilme ihtimalleri yükselecektir. Ancak pazaryeri alanlarından satış yapılması için pazaryeri uyumlarının kullanılması oldukça önemli bir unsurdur. Pazaryeri uyumları sayesinde B2B alanında faaliyet gösterilmesi;

 • Ürünler oldukça hızlı bir şekilde pazaryerlerine uyum sağlayabilir.
 • Stok takipleri yapılarak temin edememenin önüne geçilmiş olur.
 • Tek bir panelden sipariş yönetimi yapılabilmektedir.
 • Ürünler için kolay bir şekilde fatura oluşturulabilmektedir.
 • En önemlisi de zaman kaybının önüne geçilebilmektedir.