B2B Alanında Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılabilir?
4 Ağustos 2022

B2B Alanında İş Yükünü Azaltabilecek Depo Düzenleme Fikirleri

B2B Alanında İş Yükünü Azaltabilecek Depo Düzenleme Fikirleri

Depo düzenleme teknikleri,  fiziki mağazalarda ya da B2B ticarette işletmelere başarı sağlayabilmelerinde yardımcı olan en önemli faktörlerden biridir. Müşteri memnuniyetinin gerçekleşmesi için arka planda bulunan önemli iş süreçlerinden biri depo yerleşimi veya depo düzenidir.

B2B Depo Yönetimi Ne Demektir?

B2B depo yönetimi, fiziksel veya B2B ticaret mağazaları için ürünlerinin eksiksiz ve hızlı bir biçimde teslim edilebilmesi, ürünlerin organize edilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Depo yönetimi birçok iş sürecini içine almaktadır. Değişim ve iade, ödeme alma, nakliye, faturalama, etiketleme, paketleme, ürün yönetimi, depolama da bu süreçler arasında bulunmaktadır. B2B ticaret alanında deponun düzenli ve sistemli bir şekilde çalışabilir hale getirilmesi için bu alanda deneyimli, programlı ve disiplinli çalışabilen bir ekibe ihtiyaç duyulmaktadır.

B2B Depo Yönetim Sistemi Ne Demektir?

B2B alanında ticaret yapan sitelerin müşteri memnuniyeti kazanabilmeleri açısından en etkili unsur, depo yönetim sistemleri olarak bilinmektedir.  Bu sistemle B2B ticaret şirketleri, hatalı ve geç ürün teslimatlarının engellenebilmesini, depo ve ürün maliyetlerini düşürebilmeyi ve lojistik hizmetlerini sağlamaktadır. Aynı zamanda malların sevkiyat, stoklama ve kabul süreçlerinin yönetimini de kapsamaktadır.

B2B Başarılı Depo Yönetiminin Avantajları

B2B ticaret sektöründe depo yönetim uygulamaları işleyişlerin eksiksiz ve hızlı olabilmesi, ürünlerin ve hizmetlerin sorun çıkmadan müşterilere ulaştırılabilmesini sağlamaktadır. Bu durum beraberinde müşteri memnuniyeti getirmesini sağlayabilmektedir. Depo yönetiminin hem müşteriler açısından hem de çalışanlar açısından oldukça büyük avantajları bulunmaktadır.

Çalışanlar depo yönetimi sayesinde daha düzenli ve verimli bir iş ortamında çalışarak, daha karmaşa ve yorgunluk yaşar. Aynı zamanda daha az aksilik ve sorunla karşılaşır. Eksiksiz ve düzenli işlemekte olan depo düzeninde meydana gelebilen krizlerle baş edebilmek daha kolay olur. Disiplinli çalışan bir ekiple yürütülen depo yönetim sistemi, B2B ticaret sitelerinin zamandan tasarruf etmelerine, maliyetleri azaltmalarına ve ürünlerini hızlı bir şekilde ulaştırmalarına olanak sağlar.

B2B Depo Yönetimi İpuçları

Başarılı bir B2B depo yönetimi için dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları yer alır. Bunlardan bazıları:

 • Depo yönetim işleyişinin gerekli olan mevcut koşullara uygun bir hale getirilebilmesinin sağlanması,
 • Ürün bilgilerinin düzenli kontrolünün sağlanması ve yeni gelen ürünlerin sisteme girişinin yapılması,
 • Günlük olarak gelen ve giden gönderilerin takibinin yapılarak eksikliklerin giderilmeye çalışılması,
 • Ürünlerin saklama koşullarının düzenli olarak kontrolünün sağlanması,
 • Düzenli şekilde ürünlerin stok kontrollerinin yapılması,
 • Gelişen teknolojileri takip ederek yönetim uygulamalarında kullanmaya özen gösterilmesi,
 • İşgücü taleplerine göre gerekli olan girişimlerde bulunulması,
 • Donanım ve ürünlerin güvenliğinin üst seviyelerde önemsenmesi,
 • Tedarikçiler ve nakliye ile sürdürülebilir şekilde ilişkiler kurulabilmesi,
 • Depo personellerinin tecrübeli ve eğitimli olması,

İş Yükünü Azaltabilecek B2B Depo Düzenleme Teknikleri Nelerdir?

Sistemin düzenli işleyebilmesi ve çalışanların verimli çalışabilmeleri için B2B depo düzeninin sağlanması en önemli iş süreçlerinin başında ye almaktadır. Bütün ticari varlıkların bulunduğu noktalar depolar olarak bilinmektedir. Bu sebeple düzen, güvenlik, verimlilik, hız depoların olmazsa olmazları olarak bilinmektedir. İş yükünü azaltabilecek B2B depo tekniklerinden bazıları:

 • Depoyu Bölümlere Ayırmak

B2B Depo düzeninin sağlanabilmesi için ilk yapılması gereken işlerin başında ürünleri gruplara ayırmak gelmektedir. Birbirine benzeyen ürün gruplarını bölümlere ayırarak hepsinin yerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde ihtiyaç duyulan ürünlerin nerede olduklarını bilmek işleri kolaylaştırmaktadır.

 • Ürünleri İsimlendirerek Barkotlamak

Gruplara ayrılan ürünleri isimlendirerek barkotlamak diğer önemli bir B2B düzenleme tekniğidir. Bu şekilde ürünlerin yerlerinin ezberlenmesine gerek kalmadan üzerindeki barkot yardımıyla taratmak işleri kolaylaştırmanın bir yolu olarak bilinmektedir.

 • Temizlik ve Sağlığa Uygunluk Kurallarına uymak

Çalışanların üretkenliğini artırabilmek için çalışılan deponun düzenli ve temiz olması, her ürünün yerinin belli olması, çalışılan alanın fazla eşyalardan arındırılmış olması, koridorların temiz olması ve her bir ürününün raflarda yerini almış olması gerekmektedir.