B2B Alanında Etkili Tedarik Zinciri Nasıl Olmalıdır?
14 Temmuz 2022
B2B Alanında Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin Önemi
18 Temmuz 2022

B2B Alanında PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüz koşullarında telefon, tablet ve bilgisayardan alışveriş yapılmasının yaygınlaşmaya başlaması ile kişilerin alışveriş alışkanlıkları da her geçen gün değişiklikler göstermeye başlamıştır. Bu durum karşısında hizmet ve ürünlerde çeşitlilik göstermeye başlamış durumdadır. Ancak tüketicilerin B2B siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmelerinin tek nedeni erişebilirlilik ve çeşitlilik değildir. Teknolojiye ayak uydurmayı tercih eden kişiler için erişebilirlilik ve çeşitlilikten daha önemli olan bir unsur da hızdır. Dijital dünyada pek çok şey hızlıyken B2B sitelerinin yavaş olmaması gerekmektedir.

PageSpeed Insights Ne Demektir?

B2B’de başarıya ulaşabilmek için doğru ölçümleme yapmak oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu alanda en doğru yöntem PageSpeed Insights aracından yararlanmak olarak bilinmektedir.  PageSpeed Insights, sayfa performanslarını ölçümleyen ve Google tarafından geliştirilmiş olan bir web aracıdır. PageSpeed Insights, 2010 yılından itibaren hizmete sunulmuş olup, site sahiplerinin daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmelerini, sayfalarını geliştirebilmelerini ve sayfa performanslarını ölçebilmelerini amaçlamaktadır. Türkçe dil desteği sunmakta olup tamamen ücretsiz bir web aracıdır. Pek çok kaynaktan beslenerek birçok metriği içerisinde barındırmakta olan araç, bu metriklerin durumlarını analiz edebilmek açısından oldukça kullanışlıdır. Ayrıca bütün site sahipleri tarafından kullanılabilecek düzeylerde olup, geliştiricilere de yol gösterici niteliklere sahiptir.

Google PageSpeed Insight Aracının Görevleri

Google PageSpeed Insight aracı, B2B sitelerinin daha da verimli sayfa performansları sunabilmesi amacıyla hizmet vermekte olan personel niteliğindedir. Bilinen en önemli özelliklerinden biri, arama motoru optimizasyonları için oldukça kritik bir önemi olan sayfa yüklenme hızlarını ölçebiliyor olmasıdır. Ayrıca sitelerde bulunan bir sayfanın hem masa üstündeki performanslarını hem de mobildeki performanslarını ölçümleyerek rapor oluşturabilmektedir. Raporları oluştururken de laboratuar verilerini dikkate almakta olan bir araçtır. Böylece hem sorunları bulabilmekte hem de bulduğu sorunlara çözüm önerileri üretmektedir.

Analiz ve rapor oluşturduktan sonra sunmuş olduğu optimizasyon çözümleri, PageSpeed Insight aracının verimli olabilmesini sağlamakta olan asıl detaydır. Optimizasyon çözümlerini doğrudan olarak Google sunduğundan oldukça güvenilir bir web aracıdır. Bu web aracı, aktif şekilde kullanıldığında sitenin yükleme hızını en üst seviyeye çıkarabilmeye olanak sağlayabilmektedir.

Önemli Web Metrikleri Nedir ve B2B Siteleri İçin Niçin Önemlidir?

Önemli web metrikleri hem son kullanıcı deneyimlerine hem de sitelerin geliştirilebilirliğine odaklanan yeni ölçüm yöntemlerinden biridir. Google’ın PageSpeed Insightaracı da dâhil olmak suretiyle birçok geliştirici aracında önemli web metriklerine yer vermektedir. Bu web metriklerinin B2B siteleri için önemi, arama motorlarının sıralamasıyla alakalıdır. Bunun sebebi de; Google’ın önemli web metrikleri güncellemesi sonrasında metriklerin arama sonuçları sıralama unsuru olabileceğini duyurmuş olmasındandır. Bu metriklerin olumlu değerlere sahip olmaları da web sitelerinin müşterilere sunmuş olduğu kullanıcı deneyimlerini doğrudan etkilemekte olup, müşterilere nasıl deneyim sunulabileceğinin önceden bilinmesine yardımcı olabilmektedir. Bu şekilde dolaylı olarak müşteri memnuniyetlerini de artırabilmektedir.

B2B Sitelerinde Mobil Site Hızına Neden Önem Verilmelidir?

B2B sitelerinin kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunabilmesi açısından B2B sitelerinin her daim hızlı olmaları gerekmektedir. Mobil site hızları hem Google’ı hem de müşterileri memnun edebilmek açısından oldukça önemlidir. Ayrıca SEO çalışmalarının da oldukça önemli bir parçası olduğu bilinen site hızı, kullanıcı odaklı arama motorlarını ve müşterileri memnun edebilmek açısından da oldukça önemlidir. 1 Temmuz 2019 tarihli Google’ın yapmış olduğu açıklama doğrultusunda sayfalara mobil öncelikli olan indeksleme uygulanmakta olup, mobil kullanıcı sayıları da her geçen gün artış göstermektedir.

Mobil internet kullanımlarında artışların gözle görülebilir bir boyutta olması, B2B sitelerine mobil erişim sağlamakta olan kullanıcı sayılarına bakılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle B2B sitelerinin hem hızını hem de görünümünü mobile optimize edilmesini zorunlu hale getirmektedir.

B2B sitelerinin web site hızlarını kontrol altında tutmaları müşteri memnuniyeti açısından da oldukça önem teşkil etmektedir. çünkü müşteriler web sitelerinde belirli bir süre içinde aradıklarını bulamadıklarında o siteyi terk edebilmektedir.