B2B Alanında PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gerekenler
15 Temmuz 2022
B2B Alanında İş Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?
19 Temmuz 2022

B2B Alanında Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin Önemi

B2B Alanında Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin Önemi

B2B alanında genel olarak çevrimiçi alışveriş yapmakta olan tüketiciler satın almak istedikleri ürünleri en uygun fiyatlar ile alabilmeyi istemektedir. Bu sebeple tüketicilerin bir kısmı ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabilmek amacıyla fiyat karlılaştırma sitlerinden yararlanmayı tercih etmektedir.

Fiyat karşılaştırma siteleri, B2B firmalarına benzer ticari faaliyetler göstermekte olan işletmelerin entegrasyonlar veya XML bağlantıları ile ürünlerini aktarmış oldukları site türleri olarak bilinmektedir. Bu tür sitelerde ürünler, en uygun fiyatlı ürünlerden en pahalı fiyatlı ürünlere doğru sıralanmaktadır. Genel olarak tüketicileri en uygun fiyatlı ürünlere yönlendirmekte olan fiyat karşılaştırma sitelerinin B2B firmalarına birçok avantaj sağladığı bilinmektedir.

Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin B2B Firmalarına Ne Gibi Avantajları Vardır?

Ürünlerini fiyat karşılaştırma sitelerine entegre edebilmiş olan B2B firmaları birçok avantaja sahip olabilmektedir. Bu avantajlardan bazıları;

 • Satın almayı istemekte oldukları ürünlerin fiyatlarını diğer siteler ile karşılaştırmayı isteyen tüketiciler genel olarak fiyat karşılaştırma sitelerine giriş yapmayı uygun görmektedir. Bu nedenle fiyat karşılaştırma sitelerinin günlük trafikleri oldukça yoğunluk göstermektedir.
 • Fiyat karşılaştırma sitelerin müşteri trafikleri ve hazır müşteri kitleleri yer almaktadır. B2B firmaları ise bu müşteri trafiği ve müşteri kitlelerinden faydalanabilmektedir.
 • Fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde B2B firmaları kendi web sitelerine organik trafik çekebilmeyi sağlamaktadır.
 • B2B firmaları hizmetlerini ve ürünlerini fiyat karşılaştırma siteleriyle entegre edebildiklerinde oldukça geniş hedef kitleye ulaşabilme olanağına sahip olmaktadır.
 • B2B firmaları ürünlerini fiyat karşılaştırma siteleri ile entegre edebilirse satışlarını daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilmektedir.
 • Komisyon oranları pazaryerlerinde daha yüksektir. Fakat fiyat karşılaştırma sitelerinin ise pazaryerlerinden daha düşük komisyon oranlarına sahip oldukları bilinmektedir. Bu sebeple ürünlerini fiyat karşılaştırma sitelerine entegre edebilmeyi başaran B2B firmaları
 • Oldukça yüksek komisyon ücreti ödemekten kurtulabilmektedir.
 • Fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde B2B firmaları satış oranlarını ve marka bilinirliklerini kısa zamanda ve büyük oranda artırabilmektedir.
 • Uygun fiyatlı ürün satışı yapabilen B2B firmaları hemen al yani Buybox fiyatları ile ön plana çıkabilmeyi başarmaktadır.
 • Fiyat karşılaştırma sitelerinin sayesinde B2B firmaları rakipleriyle daha kolay bir biçimde rekabet edebilmektedir.

En Fazla Kullanılan Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Hizmet ve ürünleri indirimli olarak satın almayı isteyen tüketiciler ile ürünlerini fiyat karşılaştırma sitelerine entegre etmiş olan B2B firmalarının kullanmayı tercih ettikleri pek çok fiyat karşılaştırma sitesi bulunmaktadır. Ancak bu fiyat karşılaştırma siteleri satış yapılmakta olan ürünlere göre değişikler gösterebilmektedir. Bazı fiyat karşılaştırma siteleri sağlık ürünleri, kozmetik ve kadın giyim ürünleri ile ilgili kategorilerde ön plandayken bazı fiyat karşılaştırma siteleri de elektronik ve beyaz eşya sektörlerinde çalışmalarını yürütebilmektedir.

Günümüz koşullarında son yıllarda en fazla kullanılmakta olan fiyat karşılaştırma siteleri;

 • Akakçe,
 • Cimri,
 • Fiyat Sor,

Akakçe

Akakçe, en çok kullanılmakta olan fiyat karşılaştırma sitelerinden biridir.bu site, internet üzerinden alışveriş yapmayı uygun gören tüketicilerin aramış oldukları ürünleri uygun fiyatlar ile bulabilmeleri için oluşturulmuş sitedir. Uzun senelerdir faaliyet göstermekte olan Akakçe’nin merkezi Ankara’da bulunmaktadır.

Akakçe’de satışlarını gerçekleştirmek isteyen B2B firmalarının bazı yöntemler ile mağazalarını alana aktarabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu yöntemler;

 • B2B firmalarının Akakçe’de mağaza açabilmeleri için ilk önce yapmaları gereken bir hesap açmaktır.
 • Hesap açılış işlemi sonrasında Akakçe’nin satıcı başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Vergi dairesi, vergi numarası, site adresi, adres ve ticari unvan gibi bilgilerle mağaza açma başvuru işlemleri yapılmaktadır.
 • Mağaza açma işlemi sonrasında sözleşme onaylanarak ürün yükleme yapılmaktadır.

Cimri

En çok kullanılmakta olan fiyat karşılaştırma sitelerinden bir diğeri Cimri’dir. Cimri üzerinden satış yapmakta olan e-ticaret firmaları hedef kitlelerindeki kişilere hizmet ve ürünlerini kolayca ulaştırabilmektedir.

Fiyat Sor

Genel olarak Migros, Şok, Bim ve A101 gibi mağazaların fiyatlarını karşılaştırabilmek amacıyla kullanılmakta olan Fiyat Sor, tüketicilerin karşısına fiyatları uygun ürünleri çıkarmaktadır.