Sanal Mağazacılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
9 Temmuz 2022
B2B Alanında PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gerekenler
15 Temmuz 2022

B2B Alanında Etkili Tedarik Zinciri Nasıl Olmalıdır?

B2B Alanında Etkili Tedarik Zinciri Nasıl Olmalıdır?

B2B alanında rakip firmaların bir adım önüne geçilebilmesi ve uzun vadede başarılı olunabilmesi için etkili bir tedarik zinciri oluşturulması gerekmektedir. Tedarik zinciri, ürünlerin üreticilerden, toptancılara, perakendecilere ve son olarak da tüketicilere ulaşmasını kapsamakta olan sürece verilen addır.

Etkili bir biçimde ürün tedarik edilmesi, ürünlerin tüketicilere sorunsuz ve hızlı bir şekilde teslim edilebilmesi, firmaya karşı olan güveni artırabilirken sadık müşteriler kazanılabilinmesine de yardımcı olmaktadır. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır.

B2B Alanında Etkili Tedarik Zinciri ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru tedarikçileri bulma

B2B alanında etkili biçimde tedarik zinciri oluşturulabilmesi için öncelikle yapılması gereken doğru tedarikçilerin bulunmasıdır. Güvenilebilecek, işin devamlılığını gerçekleştirebilecek ve ödeme adımlarının en iyi şekilde yönetilebileceği tedarikçilerin bulunarak onlarla çalışılması oldukça önemlidir. Çünkü B2B alanında tedarikçi firmalar ile yaşanacak olan problemler B2B web sitelerindeki stok durumlarını olumsuz etkileyebilmektedir.  Bu durum satış yapılamamasına neden olmaktadır. Bu sebeple B2B alanında etkili bir tedarik zinciri oluşturulabilmesi için doğru tedarikçilerin bulunması oldukça önemlidir.

Birden çok tedarikçiyle çalışmak

Etkili bir tedarik zinciri yönetimi için devamlılığın korunabilmesi oldukça önemli bir durumdur. Bu nedenle stokların düzenli aralıklarla yenilenmesine ve özen gösteriliyor olması gerekmektedir. Doğru tedarikçiler ile çalışılıyor olsa bile herhangi bir konuda karşılaşılacak olan olumsuzluklara karşı da hazırlıklı olunması gerekmektedir. Bu nedenle gelebilecek olan ek talepler çerçevesinde oluşabilecek yoğunluklara karşı, işleri garanti altına alabilmek için her ürün grubuna ait birden çok tedarikçi firma ile çalışılarak, yaşanabilecek sorunlara hazırlıklı olunması gerekmektedir.

Personele gerekli bilgilendirmelerde bulunmak

B2B firmaları, etkili tedarik zinciri süreçlerinde personellerine gerekli olan bilgilendirmeleri yaparak onları eğitmeleri dikkat etmeleri gereken unsurlar arasında bulunmaktadır.  Personellerin hangi prosedürlere uyması gerektiği, stok kontrolü, siparişlerin kargoya verilmesi ve siparişlerin tedarik edilmesi gibi konuların personele net biçimde bildirilmesi gerekmektedir.

Ürün tedarik süreçleri, ürünlerin kullanıcılara teslim edilmesine kadar devam eden süreçlerdir. Bu süreçlerin yönetimlerine dâhil olabilecek personelleri eğitebilecek ve bilgilendirecek sistemin olması oldukça önemlidir. Bu konuda belli koşullar ve prosedürler belirleyerek personellerinin tümünün aynı sistemde çalışması sağlanabilir.

Firmalar ile iletişim içerisinde olmak

B2B alanında çalışılan firmalar ile iletişim içerisinde olunması, tedarik zinciri sürecinde oldukça etkili olmaktadır. Hem kendi sipariş ve stok durumlarını yönetebilmek hem de firmaların sistemlerini ve yoğunluklarını takip etmek için iletişim içerisinde olunması gerekmektedir.

Firmalarla iletişimin geliştirilmesi firmaların sadık kalmalarını sağlamada oldukça önemli bir unsurdur. Firmalarla iletişimin geliştirilmesinin sağlanması uzun vadede çalışılma imkânı sağlamaktadır. Ancak stok devir hızının belirlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde tedarikçi firmalarla ne sıklıkla iletişim kurulması gerektiği ve stokların yenilenmesi gerektiğinin netleşmesi sağlanabilmektedir.

Kargo gönderim seçeneklerini belirlemek

Tedarik zincirinde oldukça önemli unsurlardan bir diğeri de kargo gönderim süreçleridir. Bu süreçte en önemli unsur müşterilere gönderilen ürünlerin sorunsuz bir şekilde ve aynı zamanda hasar almadan gönderildiğinden emin olunmasıdır. Önem verilmesi gereken bir diğer noktada kargo gönderim seçeneklerinin belirlenmesi konusudur. Ücretsiz kargo, aynı gün hızlı teslimat ve benzeri kargo gönderim seçeneklerinin yer almasına önem verilmesi gerekmektedir.

Müşterilerin kargo maliyetlerine oldukça önem verdikleri bilinmektedir. Bu sebeple hem müşteriler hem de firmalar açısından en ideal olan kargo maliyetleri belirlenerek, kargo firmaları ile anlaşma sağlanması gerekmektedir. Her firma için değişik fiyatlandırma uygulamaları yapılmaktadır. Kargo firmaları, aylık veya günlük gönderim hacimleri doğrultusunda fiyatlar belirlenerek anlaşmalar yapmaktadır. Bu sebeple firmaların kargo firmalarına belirli taahhütlerde bulunmaları oldukça doğru bir yaklaşım olmaktadır.

B2B alanında uzun vadelerde başarılı olmayı isteyen firmaların etkili tedarik zincirleri oluşturabilmeleri için tüm bu süreçleri dikkatli bir şekilde takip etmeleri ve gereken özeni göstererek hareket etmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde etkili bir tedarik zinciri oluşturabilmeleri mümkündür.