B2B Ticaretin Yapılabileceği En iyi 10 Alan
19 Ağustos 2022
Dinamik Fiyatlandırma Yöntemleri B2B’ye Nasıl Uyarlanmaktadır?
22 Ağustos 2022

B2B Alanında Hangi Ürünlerin Satışı Yapılabilmektedir?

B2B Alanında Hangi Ürünlerin Satışı Yapılabilmektedir?

Eğer aktif bir şekilde hizmet vermekte olan fiziksel işletmeye sahip bir firmaysanız, B2B ticaret modeli ile hangi ürünlerden yararlanarak satış yapmaya başlayacağınızı bilebilir ve geleneksel ticarette satmakta olduğunuz ürünleri aynı şekilde çevrimiçi alanlarda da satarak ticaret alanındaki varlılığını koruyabilirsiniz. Ancak bu alana yeni atılacak firma ya da ürün çeşitliliğini genişletebilmeyi amaçlayan bir B2B firması iseniz cevabını aramanız gereken soru B2B alanında hangi ürünlerin satılabildiği sorusudur.

B2B Ticarette Ne Satılabilir?

B2B alanında satılabilecek olan ürünlerin sayısı oldukça fazladır.  B2B yönteminde e-ticaret yolu ile satış yapmakta olan firmalar, diğer başka firmalara satışa sunabilecekleri ürünler ya da hammadde tedarik etmektedir. Yani bu alanda da neredeyse her ürününün satışının yapılabilmesi mümkün gibi gözükmektedir. Bu durumda önemli olan firmanıza uygun ürünler ya da ürün gruplarını tercih edebilmektir. Doğru seçim yapılarak bu alanda başarılı olmanın mümkün olduğu gibi başarıya giden yolun da doğru ve verimli analizler sonucunda gerçekleşebileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

B2B ticaret alanı fırsatların oldukça çok olduğu bir alandır. Bu fırsatlardan yararlanabilmeyi isteyen birçok da firma yer almaktadır. Bu sebeple satmak istenen ürünün; alıcılarının, tedarikçilerinin, potansiyelinin ve pazarının oldukça iyi bir biçimde analiz edilebilmesi gerekmektedir. B2B alanında başarılı olabilmek için, tün fırsatlar değil, firmaya ve firmanın fikirlerine uyum sağlayan fırsatlardan yararlanılması en önemli unsurdur.

B2B Alanında Hangi Ürünün Satışının Yapılabileceği Nasıl Bulunabilir?

B2B alanında hangi ürünlerin satılabileceği ile ilgili detaylara ancak çok geniş ürün yelpazesi tanıyarak karar verilmesi en doğrusudur. Çünkü bu alanda rekabetin çok fazla olduğu ve ürünlerin alım ve satımlarının toplu yapılıyor olması nedeniyle tedarik edilme süreçlerine oldukça dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle satılabilecek olan ürünlere kara verme aşamasında en çok üzerinde durulması gereken unsur satılabilecek ürünün ne kadar zamanda tedarik edilebileceği ve sürekliliğidir.

B2B alanında satılmak istenilen ürünlerin nasıl bir potansiyele sahip olduğunun mutlaka önceden bilinmesi gerekmektedir. Çünkü bu alanda ürünler toplu satıldığından ürünlerin siteye yüklenip satılabilmesini beklemek doğru bir davranış biçimi değildir. Satılacak olan ürünlere karar verilirken ürünlerin uzun, orta ve kısa vadelerde ne şekilde bir getiri sağlayabileceğinin önceden yaklaşık olarak hesaplanması, hem stok belirleme hem de yatırım yapma konusunda en büyük belirleyici unsurdur.

B2B alanında hangi ürünün satışının yapılabileceğini bulmak için öncelikle bir pazar araştırması yapılmalıdır. Hangi ürünlerin hangi pazarlarda daha çok satıldığı, hangi ürünlerin daha fazla talep gördüğü veya talep gördüğü halde pazarda hangi ürünlerin yer almadığı gibi konular araştırılarak ne satılabileceğine karar verilmesi en doğru yöntemdir. Özellikle de talep gördüğü halde bu alanda yer verilmeyen ürünleri tespit ederek, bu ürünleri tedarik etmeyi başarabilen firmalar, bu ürünlerin aranan satıcısı olabilme imkânını da elde edebilmektedir.

B2B Alanında Satışı Yapılabilecek Ürünler

B2B alanında sürdürebilirlik elde edebilmek ve marka bilinirliği oluşturabilmek için B2B firmalarının web sitelerinde en çok satan ürünlere yer vermeleri gerekmektedir. Bu ürünlerden bazıları;

Teknolojik Ürünler

Günümüzde her geçen gün teknolojinin hızla büyüyüp gelişiyor olması,  teknolojik ürünlere olan talebi artırdığından teknolojik ürünler en çok satan ürünler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kişisel Bakım Ürünleri

B2B alanında en çok satan ürünler arasında kişisel bakım ürünleri de ilk sıralarda yer almaktadır. Kişisel bakım ürünleri, temizlik ve sağlığa uygunluk açısından oldukça önemli ürünlerdendir. Kişilerin en temel ihtiyaçlarından olmasa bile oldukça fazla talep edilen ürünler olduğu için B2B alanında en çok satan ürünler arasında bulunmaktadır.

Anne ve Bebek Ürünleri

Ailelerin bebek sahibi olduktan sonra bazı alışkanlıkları da değişim göstermektedir. Anne ve bebek ürünleri de en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Anneler bebekleri büyüyene kadar internet üzerinden alışveriş yapmayı daha uygun bulduğundan bu ürünler de B2B alanında satışı çok yapılan ürünlerdendir.