B2B Alanında E-ticaret Sitelerine Trafik Çekmeyi Sağlayabilecek Bazı Kilit Noktalar
10 Kasım 2022
B2B Alanında E-ihracat Vergilendirme Süreçleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
12 Kasım 2022

B2B Alanında E- ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir?

Doların son zamanlarda hızlı bir şekilde artış göstermeye başlamasıyla pek çok kişi dolar kazanabilmek için farklı yöntemler denemeye başlamıştır.

Dolar kazanmak isteyen kişilerin en fazla başvurdukları yöntem internetten satış yapmaktır. İnternetten B2B alanında ticaret yapmak isteyen işletmeler belirli pazaryerlerinde ve sitelerde mağaza açarak internet üzerinden ürün veya hizmetlerini satarak döviz geliri elde etmektedir.

İnternet Üzerinden Satış Yaparak Nasıl Dolar Kazanılır?

Dolar kazanmak isteyen kişilerin çoğu internetten satış yapmanın daha kolay bir yöntem olduğunu düşündüklerinden bu yöntemi tercih etmektedir. Kişilerin kendi markalarını yaratarak internet üzerinden satış yapmaları binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşabilmelerini sağlamaktadır. Kişiler dolar kazanabilmek için genellikle mikro ihracat veya ihracat yöntemini tercih etmektedir.

Markalar mikro ihracat yönteminde KDV’siz olarak fatura kesebildiklerinden ve e-ihracat teşviklerinden faydalanabildiklerinden bu yöntemi daha fazla tercih etmektedirler. Yani internetten satış yaparak dolar kazanmayı isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında mikro ihracat yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Amazon’dan Satış Yaparak Dolar Kazanma

Amazon Jeff Bezos tarafından 1994 senesinde kurulmuş olan, satıcılar ve alıcıları bir araya getirebilen pazaryerlerinden biri olarak bilinmektedir. Amazon, dünyanın en büyük pazaryeri sitesi olarak bilinmektedir ve bu nedenle de dolar kazanmak isteyen B2B işletmelerin en çok tercih ettiği platformlar arasında yer almaktadır.

  • Marka güvenirliği,
  • Komisyon ücretlerinin düşük olması,
  • Amazon Amerika’ya ürün gönderimi ile satış yapılıyor olması,
  • Müşteri kitlesinin büyük olması,
  • Müşteri memnuniyeti sağlıyor olması,
  • Dünyanın en fazla kullanılan pazaryeri platformu olarak bilinmesi

Gibi unsurlar pek çok B2B işletmenin Amazon’da mağaza açmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra Amazon’da mağaza açmak isteyen satıcılar hızlı bir şekilde satış yapabilmelerine olanak sağlayan hazır bir müşteri kitlesine ulaşacaklarından bu platformu daha fazla tercih etmektedir.

Amazon’da mağaza açarak satış yapmak isteyen işlet meler B2B mağaza kurma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra satmaya karar verdikleri hizmet veya ürünlerini bir satış fiyatı belirleyerek siteye yüklemeleri ile birlikte gelir elde etmeye başlamaktadır. Ancak Amazon’dan satış yaparak dolar kazanmak isteyen B2B işletmelerin mağazalarını açarlarken Amazon Avrupa veya Amazon Amerika mağazaları açmaları gerekmektedir.

Ebay’den Satış Yaparak Dolar Kazanmak

Ebay, Pierre Omidyaradlı kişi tarafından 1995 senesinde açılmış olan bir pazaryeri platformu olup, açık artırma sistemiyle çalışmaktadır. Dolar kazanmak isteyen kişiler Kaliforniya’da kurulmuş olan bu platform üzerinden satışlarını gerçekleştirerek gelir elde edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

Ebay sitesinde satış yapabilmek için;

  • İlk önce bir kullanıcı hesabı oluşturulması gerekmektedir.
  • Kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra iş hesabına geçiş yapılması gerekmektedir.
  • İş hesabı açarken markaya ait olan telefon numarası, ödeme yöntemleri ve e-posta adresinin eksiksiz ve doğru şekilde yazmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • B2B firmaya ait bilgilerin doğru şekilde doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu adımları takip ederek işlemler tamamladığında Ebay mağazası açılmış olmaktadır. Ebay’da satış yapmak isteniyorsa satmak istenen ürünleri listeleyebilmek için iş hesabı açmış olmak gerekmektedir. İş hesaplarınızda listeleme ücreti olarak anchor, Premium, basic planları kapsamında satışları gerçekleştirmek mümkündür.

Alibaba. com’da Satış Yaparak Dolar Kazanma

Alibaba, işletmelerin küreselleşmelerinde oldukça önemli bir rol oynamaya lider bir e-ticaret alanı olarak bilinmektedir.  Alibaba.com, B2B firmalarına, ihracat ve ithalat ile uğraşmakta olan firmalara hitap eden uluslararası alanda en çok kullanılan alanlar arasında yer almaktadır. Bu alanda ürün üretmekte olan üreticiler ile ürünleri pazarlamayı isteyen kişilerin buluşabilmesi ve oldukça önemli bağlantılar kurabilmesi mümkün olabilmektedir. Alibaba.com toplu satış yapmayı isteyen firmaların tercih etmekte olduğu bir alandır.

Alibaba.com’da toplu satış yapmak firmadan firmaya değişmektedir. B2B satışları da toplu yapıldığı için bu alan tercih edilmektedir. Siteye eklenen ürün miktarları fazla olduğundan bu alan B2B firmaları için oldukça önemli bir tercih sebebidir.