B2B Alanında E-ihracat Faturası Nedir ve Nasıl Kesilmektedir?
B2B Alanında E-ihracat Faturası Nedir ve Nasıl Kesilmektedir?
9 Kasım 2022
B2B Alanında E- ticaret Yaparak Dolar Kazanılabilecek Siteler Hangileridir?
11 Kasım 2022

B2B Alanında E-ticaret Sitelerine Trafik Çekmeyi Sağlayabilecek Bazı Kilit Noktalar

B2B alanında e-ticaret sitelerine trafik çekmek, işletmelerin hizmet ve ürünlerini hedef kitlelerinde bulunmakta olan diğer işletmelere ulaştırıp daha çok satış yapabilmelerini sağlamaktadır. İşletmeler sitelerine trafik çekebilmek için değişik taktik ve yöntemler kullanmaktadır. Video paylaşımlarından Backlink çalışmalarına sosyal medya alanlarından kampanyalara kadar gerçekleşen tüm süreçler B2B e-ticaret sitelerinin trafik çekebilmesine yardımcı olmaktadır.

B2B e-ticaret sitelerine trafik çekmeyi sağlayabilecek olan bazı kilit noktalar genellikle ücretli yöntemler ve a ücretsiz yöntemler olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu iki yöntemde B2B e-ticaret firmaları açısından oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B e-ticaret siteleri üzerinden hizmet ve ürün satın almayı istemekte olan işletmeler, ürün arama işlemlerini Google üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Tüketiciler genel olarak satın almayı düşündükleri ürünleri satmakta olan sitelerden alışveriş yapmaktadır. Bu sebeple B2B e-ticaret firmaları satışlarını artırabilmek ve yeni müşterilere ulaşabilmek amacıyla Google’da ücretli olan reklamlar vermeyi uygun görmektedir.

Google’da ücretli reklam verebilmek için işletmeler, anahtar kelim seçimi, hedef kitle belirleme, varış linki, reklam başlığı, reklam metni gibi çalışmalarının sonrasında reklam bütçelerini belirleyerek Google ADS Reklamları verebilmektedir.

Google ADS reklamları sayesinde B2B e-ticaret işletmeleri internet üzerinden belirli anahtar kelimelerle hizmet ve ürün arayışı içerisinde olan diğer işletmelere kolayca ulaşarak sitelerine trafik çekme olasılığını artırabilmektedir.

Sosyal Medya Paylaşımlarını Güçlendirerek Reklam Çalışmaları Yapma

Sosyal medya alanlarında yapılmakta olan paylaşımlar B2B e-ticaret sitelerine trafik çekme hususunda firmalara yardımcı olabilmektedir. Genel olarak işletmeler sosyal medya alanlarından hedef kitlelerine hizmet ve ürün kampanyalarını tanıtma amaçlı gönderiler paylaşmaktadır.

Pek çok işletme gönderilerinde kullanıcıları harekete geçirecek cümleleri tercih ederek sitelerinin trafiğini artırmayı amaçlamaktadır. Genel olarak işletmeler hemen incele, hemen şimdi satın al, hemen şimdi ziyaret et ve benzeri metinler kullanarak kullanıcılarını eylem yapmaya yönlendirmeyi hedeflemektedir. Bu şekilde işletmeler hem satış artırma hem de B2B e-ticaret sitelerinin trafiğini artırabilme olanağı elde edebilmektedir. Sosyal medya alanlarında reklam çalışmaları ile işletmeler, site trafiğini ve satışlarını artırmayı hedeflemektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Insta Shop Kullanma

Sosyal medya kullanıcı analizlerine bakıldığında, Instagram kullanmakta olan pek çok B2B işletmenin, internet üzerinden ürün satın almak istediğinde Instagram’da gördüğü markalardan alışveriş yapmayı tercih ettikleri görülür. Bu sebepten dolayı Instagram’da link paylaşımları yapmayı tercih etmek oldukça önemlidir. Ancak Instagram gönderi metinlerinde link paylaşımı yapılmasına izin vermemektedir.

Bu özellik Instagram sayesinde B2B e-ticaret sitesine trafik çekmeyi istemekte olan işletmeler için dezavantaj gibi görünüyor olsa da aslında Instagram’dan B2B e-ticaret sitelerine trafik çekebilme yöntemi bulunmaktadır.

Kısa bir zaman önce piyasaya yeni sunulmuş olan Instagram’ın özelliklerinden biri olan Insta Shop, firmaların gönderilerindeki görsellerinde ürün etiketleyerek sitelerine trafik çekmelerini sağlamakta olan yeni bir özelliktir. Bu sebeple B2B e-ticaret sitelerine trafik çekmek isteyen firmaların Instagram’dan gelen trafiği artırarak satış yapabilmeleri için Insta Shop kullanmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Instagram Hikâyelerinden Yararlanma

B2B e-ticaret firmalarının düzenlemiş oldukları kampanyaları, sattıkları hizmet veya ürünleri Instagram hikâyelerinde paylaşarak B2B e-ticaret sitelerinin trafiğini artırabilmeleri mümkün olmaktadır. Instagram’ın hikâyeler özelliklerinin arasında link paylaşımı yapabilme özelliği yer almaktadır. Eskiden bu özellikten yararlanabilmek için Instagram on bin takipçi olma zorunluluğu şartı ararken, bu şartı artık aramamaktadır.

İçerik Pazarlaması İle İlgili Çalışmalara Önem Verme

B2B e-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ulaşmak amacıyla yürütebilecekleri başka bir taktik de içerik pazarlaması olarak bilinmektedir. Son yıllarda internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen işletmeler, alışverişlerini yapmadan bazı araştırmalar yapmayı tercih etmektedir.

  • Ürün önerileri,
  • Ürün fikirleri,
  • Ürünlerin karşılaştırmaları,

İşletmelerin en fazla araştırdıkları konuların ilk sıralarında ye almaktadır. Bu sebeple hedef kitlelerine ulaşabilmeyi ve B2B e-ticaret sitelerine trafik çekmeyi amaçlayan tüm markalar bu tarz içerikler düzenlemeye özen göstermelidir.