B2B Firmaları için Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOM) Nedir?
13 Ocak 2022
Sevgililer Günü’nde Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Ürün Fikirleri
17 Ocak 2022

Tüketicilerin Satın Alma Kararlarını Etkileyen Faktörler

Tüketicilerin Satın Alma Kararlarını Etkileyen Faktörler

 B2B ile internetten ürün ve hizmet satın alma isteyen tüketiciler online satın alma sürecinden geçmektedir. Bu süreçte güvenilir buldukları B2B firmalarından alışveriş yaparken, güvenilir bulmadıkları firmaların web sitelerinden kaçınmaktadır. Bu noktada müşteri kaçırmak istemeyen B2B firmalarının tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörleri göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gereklidir. Böylelkle firmaların tüketicileri etkileyebilmeleri ve satışlarını arttırabilmeleri mümkündür. Biz de bu yazımızda sizlere tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörleri sıralayacağız. Sizler de bu faktörleri göz önünde bulundurabilir ve web sitenizd yapacağınız değişiklikler ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Web Site Tasarımı

B2B ile tüketicilerin satın alma davranışına etki eden öncelikli faktörlerden biri web site tasarımıdır. Çünkü araştırmalara göre tüketiciler kendilerine güven veren web sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bunun için de B2B firmalarının web sitelerinin kurumsal kimliğini ortaya koyması ve profesyonel bir şekilde tasarlanması oldukça önemlidir. Aynı zamanda da firmaların kullanıcı deneyimini ön planda tutması gereklidir. Böylelikle tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilmek ve firmaların satışlarını arttırabilmesi mümkündür. Sizler de site tasarımını yaparken müşterilerinizi önemseyerek hareket etmeli ve kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir web site tasarlamalısınız. Bu sayede tüketicilerin güvenini kazanabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Web Site Tasarımında Doğru Renk Seçimi

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileme sürecinde web site tasarımında doğru renk seçmek oldukça önemlidir. Çünkü doğru renk seçimiyle tüketicilerin farklı duygular hissetmesi sağlanarak satın alma kararlarını etkileyebilmek mümkündür. Örneğin, beyaz ve mavi renk tketicilere güven vermektedir. Bu nedenle genellikle anne ve bebek sitelerinde, sağlık alanında ürünler satan web sitelerde kullanılmaktadır. Yeşil ve kahverengi renk ise tüketicilerde doğallığı çağrıştırdığı için orgnanik ürünler satan firmalar tarafından tecih edilmektedir. Sizler de bu etkileri göz önünde bulundurabilir ve doğru renk seçimleriyle ürün ve hizmetlerinizi kolay bir şekilde satabilirsiniz.

Web Site Hızı

Günümüzün dijital dünyasında internetten alışveriş yapan kişiler bir B2B web sitesini ziyaret ettiğinde hızlı br şekilde geznmeyi ve alışverişlerini tamamlamayı tercih etmektedir. Genellikle tüketiciler site yüklenme hızı 2-3 saniye olan web sitelerden alışverişlerini gerçekleştirirken, site yüklenme hızı 5 saniyenin üzerinde olan  web siteleri terk etmektedir. Bu nedenle B2B web sitesi kurulurken site hızına önem verilmesi gereklidir. Aksi halde müşteri firmalar müşterilerini kaybedebilmektedir. Sizler de müşteri kaybetmek yerine müşterilerin satın alma kararlarını etkileyerek sadık müşteriler kazanmak istiyorsanız web sitenizin kurulumu sürecinde web site hızına önem vermelisiniz.

Kargo ve Teslimat Süreçleri

Kargo ve teslimat süreçleri de tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen süreçlerden biridir. Genellikle B2B web siteleri üzerinden alışveriş yapan tüketiciler satın aldıkları ürün ve hizmetlere hızlı bir şekilde ulaşmayı istemektedir. Bu nedenle B2B firmalarının kargo ve teslimat süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetmesi gereklidir. Aynı zamanda firmalar müşterileri memnun edebilecek teslimat yöntemleriyle onların karşısına çıkmalıdır. Genel olarak tüketicilerin tercih ettiği ve onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemeyi başaran teslimat yöntemleri şunlardır:

  • Hızlı teslimat
  • Aynı gün teslimat
  • Adrese teslimat
  • 24 saat içerisinde kapıda

Sizler de bu tür teslimat yöntemlerini kullanabilir, kargo ve teslimat süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylelikle tüketicileri satın almaya teşvik edebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti

B2B’de müşteri memnuniyeti, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Çünkü B2B web sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler genellikle memnun kaldıkları firmaların ürün ve hizmetlerini satın almayı tercih etmektedir. Aynı zamanda da çevrelerindeki kişilere memnun kaldıkları web siteleri önermektedir.

Bu noktada müşteri memnuniyetini arttırmak isteyen firmaların ürün ve hizmet fiyatlarını, sipariş yönetimlerini, kargo ve teslimat yöntemlerini önemsemeleri gereklidir. Sizler de bu unsurları önemseyebilir ve mümteri memnuniyetiyle birlikte satışlarınızı da arttırabilirsiniz.