TikTok’un B2B Sektöründeki Rolü Nedir?
19 Ağustos 2021
B2B’de Zayıf İçerik Optimizasyonu İçin İpuçları
23 Ağustos 2021

B2B’de Müşterileri Alışveriş Yapmaya İkna Etmenin Püf Noktaları

B2B’de Müşterileri Alışveriş Yapmaya İkna Etmenin Püf Noktaları

Bir B2B firması ne kadar satış yaparsa o kadar fazla gelir elde edeceği için satışlarını arttırmaya oldukça önem vermektedir. Bu noktada müşterileri alışveriş yapmaya ikna etmek gereklidir. Müşterileri alışveriş yapmaya ikna etmenin yolu birkaç püf noktadan geçmektedir. Bu püf noktalar uygulanmadığı takdirde tüketiciler alışveriş yapmayı reddetmekte ve satış oranları düşmektedir. Peki, B2B’de müşterileri alışveriş yapmaya ikna etmenin püf noktaları nelerdir? Gelin bu soruyu cevapladığımız yazımıza bir göz atalım.

Hedef kitlenizi doğru şekilde tanıyın

Ürün satan kişi veya firmaların ürünlerini satmak istediği tüketici grubuna hedef kitle adı verilmektedir. Tanımdan yola çıkarak her B2B firmasının kendine ait bir hedef kitlesi olduğunu söylemek mümkündür. Bu hedef kitleye yönelik çalışmalar yaparken öncelik olarak hedef kitlenin doğru bir şekilde tanınması gereklidir. Bunun için de Google Analytics gibi analiz araçlarından yararlanmak doğru bir yaklaşımdır. Analiz araçları sayesinde firmalar hedef kitlelerin;

  • Demografik bilgilerini
  • İlgi duydukları alanları
  • Tüketici davranışlarını
  • İnternet kullanım alışkanlıklarını

Kolay bir şekilde öğrenebilmekte ve bu bilgileri kullanabilmektedir. Bu bilgileri doğru bir şekilde kullanan firmalar hedef kitlelerini doğru bir şekilde tanıyarak başarılı işlere imza atabilmektedir. Sizler de hedef kitlenizi doğru bir şekilde analiz edip tanıyarak onlarla nasıl bir iletişim içerisinde olmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizi alışveriş yapmaya ikna edebilirsiniz.

Ürün fotoğraflarına önem verin

B2B firmaları fiziksel firmalar gibi müşterilerle temasta bulunamamakta ve iletişim kuramamaktadır. Bu nedenle müşterilere ürün fotoğrafları ile temasta bulunmaktadır. Bu noktada firmaların ürün fotoğraflarına önem vermesi gereklidir. Firmalar ürün fotoğrafı çekiminde profesyonel çekimler yapmaya özen göstermelidir. Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü ürün fotoğrafları ortaya koymalıdır. Böylelikle müşterilerin dikkatini çekebilmek mümkündür. Sizler de B2B web siteniz için ürün fotoğraflarına önem vererek dikkat çekici içerikler ortaya koyabilirsiniz. Böylelikle müşterilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyerek alışverişlerini gerçekleştirmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Ürün açıklamalarına özen gösterin

B2B firmalarının tüketiciler ile doğrudan temas halinde olmadığını bunun için ürün fotoğraflarına ihtiyaç duyulduğundan bahsetmiştik. Fakat ürün fotoğrafları kadar ürün açıklamaları da oldukça önemlidir. Firmaların ürün açıklamalarını oluştururken fayda ve özellik arasında farkı bilmesi gereklidir. Bu farkı bilerek ürünün faydalarını ve ürün özelliklerini ön plana çıkartmaya özen gösterilmelidir. Örneğin, spor giyim sektöründe faaliyet gösteren bir B2B firmasıysanız ürün açıklamasını oluştururken ürünün kumaş bilgilerinin yanı sıra bu ürünün hangi aksesuarlarla hangi spor dalında kullanılabileceğini belirtmelisiniz. Böylelikle müşterileri alışveriş yapmaya ikna edebilirsiniz.

Abartı bir dil kullanmaktan kaçının

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları incelendiğinde genellikle sade bir iletişim dili kullanan firmaların tercih edildiği saptanmıştır. Bu nedenle B2B firmalarının tüketiciler ile iletişim yürütürken abartıdan uzak, sade bir dil kullanması gereklidir. Bu noktada ürün, hizmet, kategori, blog içerikleri ve sosyal medya paylaşımlarını inceleyerek abartı bir dil kullanılıp kullanılmadığını inceleyebilirsiniz. Belirlediğiniz hedef kitleye yönelik dil tercih etmelisiniz. Örneğin, 20-30 yaş aralığında bir hedef kitleye samimi dille yaklaşırken; 20-50 yaş aralığındaki hedef kitleye hem samimi hem de kurumsal bir dil kullanmalısınız. Böylelikle hem genç kitleyi hem de orta yaş ve yaşlı kitleyi etkileyebilirsiniz. Sizler de hedef kitlenize yönelik belirleyeceğiniz dili kullanarak tüketicileri satın almaya ikna edebilirsiniz.

Başarılı ve güvenilir bir ödeme sayfası tasarlayın

Müşteriler alışverişlerini gerçekleştirebilmek için güvenilir ödeme sayfasına sahip siteleri tercih etmektedir. Bu nedenle başarılı ve güvenilir bir ödeme sayfası tasarlamak oldukça önemlidir. Bu noktada bazı unsurlara dikkat edilmesi gereklidir. Bu unsurlar şunlardır:

  • Ödeme sayfası tasarımında B2B firmalarının logosunu bulundurularak kurumsal kimlik yansıtılmalıdır.
  • Müşteriye fiyatlar net ve anlaşılır bir şekilde gösterilmelidir.
  • Ödemelerin 3D Secure ile gerçekleştirildiği belirtilmelidir.
  • B2B’de güvenliği sağlayan SSL Sertifikası ve güven damgası gibi unsurlar mevcutta bunlar net bir şekilde gösterilmelidir.

Sizler de bu unsurları yerine getirdiğiniz takdirde başarılı bir ödeme sayfası oluşturabilir ve müşterileri alışveriş yapmaya ikna edebilirsiniz.