Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Dijital Pazarlama Teknikleri
6 Aralık 2021
B2B Firmalarının Başarısızlıkla Karşı Karşıya Kalma Nedenleri
7 Aralık 2021

B2B’de Medya Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B’de Medya Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B firmaları gibi ticaret faaliyet gösteren işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmak için ne tür çalışmalar yapacaklarını belirledikleri planlara medya planı denir. Firmalar medya planı hazırlarken televizyon reklamları, radyo reklamları ve sosyal medya pazarlaması gibi kanallardan yararlanmaktadır. Bu kanallar üzerinden reklam ve pazarlama çalışmaları yapacak olan firmaların medya planlarını hazırlarken birçok unsura dikkat etmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda medya planı hazırlarken B2B firmalarının dikkat etmesi gereken unsurlardan bahsedeceğiz. Sizler de bu unsurları dikkate alarak medya planı hazırlayabilir ve reklam çalışmalarınızla başarıya ulaşabilirsiniz.

Reklam ve Pazarlama Çalışmalarındaki Amacınızı Belirleyin

Medya planlaması yapacak olan B2B firmalarının öncelik olarak reklam ve pazarlama çalışmalarındaki amaç veya amaçlarını belirlemesi gereklidir. Genellikle firmalar;

 • Web sitelerine ziyaretçi çekmek
 • Etkileşim alabilmek
 • Dönüşün oranlarını arttırmak
 • Satış yapmak
 • Sosyal medya kanallarında takipçi sayılarını arttırmak
 • Marka değeri kazanmak

Gibi amaçlarla medya kanallarında reklam ve pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Firmaların amaçlarına yönelik yapacakları reklam ve pazarlama çalışmaları ya da kullanacakları kanallar birbirinden farklılaşmaktadır. Buna ek olarak reklam ve pazarlama stratejileri de firmanın amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle B2B firmalarının medya planlaması yapmadan önce reklam ve pazarlama çalışmalarındaki amaçlarını belirlemesi oldukça önemlidir.

Sizler de medya planlaması hazırlarken amaçlarınızı belirlemelisiniz. Bu amaçlara ulaşmak için de ne tür çalışmalar yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

‘B2B’de medya planı hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?’ sorusunun cevabı hedef kitledir. Hedef kitle; internetten ürün ve hizmet satışı yapan ya da kurumsal bir web sitesi bulunan her firmanın ürün ve hizmetlerini satmak istediği ya da markalarını tanıtmak istediği kişi topluluğudur. Her firmanın farklı bir hedef kitlesi vardır. Bu nedenle firmaların reklam ve pazarlama çalışmaları yapmadan önce medya planlaması yaparken hedef kitlelerini iyi tanımaları gereklidir. Firmaların ürün ve hizmetlerinin hitap ettiği hedef kitlelerini analiz etmeleri için;

 • Hedef kitle bir bütün olarak incelemelidir.
 • Hedef kitleler gruplandırılmalı ve bu gruplar üzerinde de incelemeler yapmalıdır.
 • Hedef kitleler belirli unsurları göz önünde bulundurularak sınıflandırmalıdır. Bu noktada kitlenin demografik bilgileri, yaş ve cinsiyet oranları, ilgi alanları, internet kullanma ve internetten alışveriş yapma alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Hedef kitle analiz edildikten sonra bu kitleye en uygun medya kanallarını belirlenmelidir. Bu medya kanallarına yoğunlaşarak medya çalışmaları yapılmalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak hedef kitlenizi analiz ederek onları daha yakından tanıyabilirsiniz. Böylelikle de başarılı bir medya planı hazırlayarak reklam ve pazarlama çalışmalarından daha fazla verim alabilirsiniz.

Doğru Bir Medya Kanalı Seçin

Medya planlaması yaparken firmaların çalışma yapacakları kanalları doğru bir şekilde seçmeleri oldukça önemlidir. Çünkü doğru bir kanal seçimi, reklam ve pazarlama çalışmalarında başarılı olunmasını beraberinde getirmektedir. Firmaların doğru kanal seçimi için bazı hususları göz önünde bulundurması gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Hedef kitlesi Z kuşağı olan firmaların sosyal medya pazarlaması yaparken daha çok TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında çalışmalar yapması gereklidir.
 • Hedef kitlesi Y kuşağı olan firmalar Facebook ve Instagram’a daha fazla önem vermelidir.
 • Kurumsal firmalara hizmet verecek olan B2B firmaları medya çalışmalarını daha çok iş dergileri ya da Linkedin gibi sosyal medya platformları üzerinden yürütmelidir.

Medya planlaması yaparken sizler de bunları göz önünde bulundurarak reklam çalışması yapacağınız platforma yönelik medya planı oluşturabilirsiniz.

Kampanyalarınızı Planlayın

B2B firmalarının medya planı ortaya koyarken öncelikle kampanyalarını planlaması oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların belirli sorular çerçevesinde kampanyalarını detaylandırması gereklidir. Bu sorulardan birkaçı şunlardır:

 • Kampanyalardan elde edilmek istenen sonuç nedir?
 • Hedef kitleye ulaşmak için kullanılacak medya kanalları nelerdir?
 • Kampanyalar için ayrılabilecek bütçe nedir?
 • Rakip firmalar kampanya duyuruları için hangi medya kanallarını kullanmaktadır?
 • Kampanya sonucunda rakip firmalar ile rekabet durumu nasıl değişiklik göstermektedir?

Gibi sorulara yanıt veren B2B firmaları kolaylıkla kampanyalarını detaylandırabilmekte ve medya planı hazırlamaktadır. Böylelikle net bir medya planlaması ile reklam ve pazarlama çalışmalarından hedeflenen verim alınabilmektedir.