B2B’de Medya Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
6 Aralık 2021
B2B Firmaları İçin Instagram’da Organik Takipçi Kazanma Yolları Nelerdir?
8 Aralık 2021

B2B Firmalarının Başarısızlıkla Karşı Karşıya Kalma Nedenleri

B2B Firmalarının Başarısızlıkla Karşı Karşıya Kalma Nedenleri

B2B sektöründe başarı hikayelerinin yanı sıra başarısızlık hikayeleri de vardır. Firmaların başarı hikayelerinden ilham alması, başarısızlık hikayelerinden ise ders alması gereklidir. Bu nokta da firmalar başarısızlıkla karşı karşıya kalma nedenlerini sorgulamalıdır. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının başarısızlıkla karşı karşıya kalma nedenlerini ele alacağız. Sizler de B2B sektöründe başarısızlık yaşamak istemiyorsanız bu nedenleri göz önünde bulundurabilir ve yanlış adımlardan kaçınmalısınız. Böylelikle uzun vadede başarıyı yakalayabilirsiniz.

Sektöre Adım Atılacak Sermayeyi Yanlış Kullanmak

Kişi veya firmaların B2B sektörüne adım atmadan önce ne kadar sermayelerinin olduğunu bilmeleri gereklidir. Net bir rakam belirleyerek, reklam ve pazarlama çalışmaları gibi organizasyonlarını bu rakama göre yapmalıdır. Aksi halde firmaların yolun yarısına bile gelmeden sermayelerinin tükenmesi mümkündür. Bu nedenle firmaların sermayelerinin net olması, kontrolü elinde tutması konusunda oldukça önemlidir. Firmalar sermayelerini net bir şekilde bilmediği takdirde hesabını bilmeden harcama yapacaktır ve ek kaynaklarını da tüketecektir. Sizler de B2B’de başarısızlık ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız iş planınızı belirlediğiniz sermaye içerisinde tutmaya özen göstermelisiniz. Sermayenizin gücüne uygun bir sektöre atılmalısınız.

Hızlı Büyümeyi İstemek

B2B firmalarının başarısızlıklarla karşı karşıya kalma nedenlerinden biri de hızlı büyüme arzusudur. B2B, zorlukları ile birlikte varlığını sürdüren bir sektördür. Bu zorluklardan biri de büyümedir. Her geçen gün her şeyin çok hızlı ilerlediği bu B2B sektöründe, başarılı olan e-ticaret firmaları hızla büyümektedir. Ama bu durum evrensel ticaretin mantığına uymamaktadır. Çünkü firmanın potansiyelinden daha hızlı büyümesi, başarısızlığa uğramalarına neden olmaktadır. Bu nedenle B2B firmalarının hızlı büyüme arzularını rafa kaldırması ve süreci verimli bir şekilde yönetmesi gereklidir. Firmalar doğru hamleleri yaptığı sürece acele etmelerine gerek kalmadan zamanı geldiğinde başarıya ulaşabilmekte ve potansiyeli kadar büyüyebilmektedir.

Yanlış Bir Ürün Stok Yönetimi Yapmak

Yanlış bir ürün stok yönetimi yapmak, B2B’de başarısız olmak ile eşdeğer eylemlerdir. Çünkü stokları yüksek tutulan bir ürün planlandığı gibi satılmadığında ya da az stoklanan bir ürünün siparişleri karşılanmadığında firmaya ciddi bir zarar verebilmektedir. Bu nedenle ürünleri talep edilme potansiyeline göre stoklamak oldukça önemlidir. Özellikle de raf ömrü kısa olan ürünlerin stok yönetiminin doğru yapılması gereklidir. Sizler de bir B2B firması olarak başarısızlıkla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız ürün stoklarını doğru bir şekilde yönetmelisiniz. Böylelikle müşterilerin taleplerini karşılayabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Yetersiz Bir Müşteri Hizmeti Sunmak

Yalnızca satış odaklı bir firma olmak, B2B firmalarını başarısızlığa götüren nedenlerden biridir. Bu noktada firmaların müşterilerine alışveriş deneyimlerini arttıracak her türlü imkanı sunması gereklidir. Firma ile müşteri arasındaki en önemli kontak olan müşteri hizmetleri de başarıyı etkileyen faktörlerden biridir. Çünkü müşteri hizmeti kullanıcı denetimi açısından fark yaratmakta ve müşteri memnuniyetini yükseltmektedir. Bu nedenle başarılı B2B firmalarının çoğu 7/24 aktif bir müşteri hizmetleri kanalı sunmaktadır. Sizler de B2B sektöründe uzun vadede başarıyı yakalamak istiyorsanız müşterilerinize iyi bir hizmet sunabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilir ve sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Bir Web Site Oluşturmamak

B2B firmalarının web sitelerinin mobil cihazlarla uyumlu olmaması, başarısızlıklarla karşı karşıya kalma nedenlerinden biridir. Mobil uyumlu olmayan bir web site, basit bir sorun gibi görünse de firmalar için ciddi etkiler yaratmaktadır. Çünkü istatistiklere göre mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişler %70 oranındadır. Bu nedenle B2B firmalarının müşterilerinin çoğunlukla akıllı telefonlar aracılığıyla alışveriş yaptığını göz ardı etmemeleri ve web sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri oldukça önemlidir. Hatta mobil uyumlu web siteye ek olarak müşterilere mobil uygulama da sunmaları, B2B firmalarını başarıya götürmektedir. Sizler de web sitenizi vakit kaybetmeden mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Böylelikle müşterilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilir ve B2B sektöründe uzun vadede başarıyı yakalayabilirsiniz.