B2B’de Kampanya Dönemlerinde Yapılması Gerekenler
13 Nisan 2022
B2B Reklam Çalışmalarının Önemi
15 Nisan 2022

B2B’de Etkili Instagram İpuçları

B2B’de Etkili Instagram İpuçları

Son yıllarda B2B e-ticaret alanında sosyal medya ve dijital iletişim oldukça etkilidir. B2B şirketlerin Instagram sayfa yönetiminden önce üretim yapmaları gerekmektedir. Şirketlerin öncelikle şu üç soruyu kendilerine sormaları gerekmektedir.

  • Şirket kimin?
  • Hedef kitlede kimler yer alıyor?
  • Amaç ne?

Şirketler bu soruların cevaplarını belirleyerek Instagram’da anlatacaklarının temellerinde ürün veya hizmetleri ve hikâyeleri bulunması gerekmektedir. B2B alanında özellikle hikâye oldukça önemlidir. Çünkü hikâye ile hizmet ve ürünlerini anlatanlardan bir fark yaratılmasını sağlayabilmek mümkün olabilmektedir.  B2B alanında hizmet ve ürün pazarlaması yapan şirketlerin bazı soru örneklerine yanıt bulmaları gerekmektedir.

  • Ürünler insan hayatını nasıl kolaylaştırabilir?
  • Ürünlerin öne çıkan ne gibi özellikleri vardır?
  • Şirketin var olan ürünleri olmasaydı müşteriler ne kaybetmiş olurlardı?
  • Ürünler detaylı olarak nasıl kullanılmaktadır ve bir hikâyeleri bulunuyor mu?

B2B alanında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, hizmet veya ürünlere kendi gözleri ile değil, müşteri gözünden bakılabilmesinin gerektiğinin bilinmesidir.  Çünkü B2B şirketler Instagram sosyal medya alanı ile marka bilinirliliği ve güven elde edebilmektedir.  Bu sebeple etkili Instagram  sayfa yönetimi için bilinmesi gereken bazı unsurlar yer almaktadır.

Müşteriler ile Etkileşim Sağlayabilmek İçin Fırsat Yaratmak

B2B şirketleri oldukça güçlü Instagram takipçilerine sahip olabilmektedir. Özellikle tanınmış bir marka değeri olan işletmelerin ürünleri, görsel alanlar için daha anlamlı olmaktadır. Paylaşılan postlar ile birlikte etkili açıklamalar bir araya getirildiğinde profildeki etkileşim oranları da artış göstermektedir. Fakat bu artışın hemen gerçekleşmesi beklenmemeli biraz zamana bırakılmalıdır. Zamanla takipçi sayıları artış gösterecek ve bu durum sadık müşteri kitlesine sahip olunmasını sağlayacaktır. Bu da kitleye özel içerikler paylaşılarak yeni fırsatlar yakalama olanağı oluşturmaya yardımcı olabilmektedir.

Alıcılara Ulaşabilmek İçin Geleneksel Yaklaşımlar Dışında Yaklaşımlarda Bulunabilmek

B2B şirketleri markaların içeriklerini bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda uyarlama yönteminden yararlanmaktadır. Instagram, fotoğraf paylaşımları yapılmakta olan sosyal medya uygulaması olarak bilinmektedir. Genel olarak markaları metin ağırlıklı, sade, görsel hikaye anlatımları kullanmaya ya da metin içerikleri paylaşılırken bile tasarımları güçlü bir vurgu yapabilmeye zorlamaktadır.

B2B olarak süreç ilerletilmek istenildiğinde en etkili ve kolay yöntemlerden biri, ürünleri kullanmakta olan kişilerin görüşlerinin görsel ya da video haline getirilerek Instagram’da paylaşılması olarak bilinmektedir. Bu şekilde başka markalara da sürecin nasıl pürüzsüz ve profesyonel ilerletilebildiği gösterilebilmektedir.

B2B’de Etkili Instagram İpuçları Nelerdir?

B2B alanında etkili Instagram için bazı ipuçları yer almaktadır. Bunlardan bazıları;

Göz Alıcı Profil ile Marka Bilinirliği Artırma

Instagram, görselliğin ön planda tutulmakta olduğu bir sosyal medya alanıdır. Instagram’da ilgi çekici tasarımlar veya canlı fotoğrafların bulunduğu hesaplar daima bir adım önde olmaktadır.  Bu nedenle eğer kişisel olarak göz alıcı bir profil oluşturulamıyorsa mutlaka profesyonel bir tasarım ekibinden destek alınması gerekmektedir.  B2B alanında yapılan iş ile alakalı bir Instagram profili kullanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.  özellikle de markayı yansıtan bir logo tercih edilmesi oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Göz alıcı bir Instagram profili sayesinde marka bilinirliğinin artırılması mümkün olmaktadır.

Şirkete Ait Hikâyeyi Anlatma

Sosyal medya alanında direkt olarak tanım yapmanın bazı riskleri olabilmektedir ve Instagram’ın görsele verdiği değer B2B firmalarını daha da yaratıcı olabilmeye teşvik etmektedir. Bu sebeple markaların hizmet veya ürünleriyle ilgili biyografilerinde küçükte olsa bir bilgiye yer vermeleri ilk izlenimler açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu yalnızca görülür görünmez etkilenecek bir cümle veya ilgi çekici bir tasarım olacakmış gibi düşünülmemelidir. Bu bazen bir görselle ya da farklı tarzlarda yapılan bir açıklama ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Ekibi Tanıtarak Uzmanlığı Gösterme

B2B alıcıları iş yapmayı gerçekleştirdikleri şirketlerin araksında bulunan kişileri tanımak istemektedir. B2B alanında işler ile alakalı görseller ve bilgiler paylaşmanın yanında ekip ile alakalı paylaşımlarda yapılması gerekmektedir. Sahne arkasında yer alan ekibin tanıtılması uzmanlığın gücünü yansıtmaya yardımcı olmaktadır.