B2B Sektöründe Çoklu Satışın Faydaları
11 Nisan 2022
B2B’de Etkili Instagram İpuçları
14 Nisan 2022

B2B’de Kampanya Dönemlerinde Yapılması Gerekenler

B2B’de Kampanya Dönemlerinde Yapılması Gerekenler

Son yılların önemli iş alanlarından biri olan B2B’de kampanya dönemlerinin değerlendirilmesi oldukça önem taşımaktadır. B2B’de kampanyaların takip edilerek uygulanması gerekmektedir. Satışlarını artırarak daha hızlı bir şekilde büyümek isteyen şirketlerin çeşitli kampanyalar düzenlemeleri gerekmektedir. Kampanyalar doğru zamanda ve doğru şekillerde düzenlenirse oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir. Kampanya dönemlerinde yapılması gereken bazı hususlar yer almaktadır.

Rakip Firmaların Analiz Edilmesi

Kampanya dönemlerinde rakip firmalar izlenerek neler yaptıkları gözlemlenmelidir. Bu durum kampanya süreçlerinde bir şablon oluşturulmasını sağlamaktadır. Önemli tarihler, özel günler ve bayramlar özellikle takip edilerek bu dönemlere uygun kampanyaların düzenlemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Rakiplerden yararlanarak firmalar kendilerine has yaratıcı reklamlar yaparak kampanyalarını bunlara uygun olarak düzenlemelidir.

Hedefleri Büyük Tutmak

Çeşitli kampanyalar yapan şirketler ve firmalar rakiplerinden sıyrılabileceğinden kısa zamanda büyüyebilmektedir. Bu sebeple hedef büyük tutularak buna uygun şekillerde planlamalar yapılması gerekmektedir. Yapılacak plan ile bir anda birden çok miktarlarda ürün satışı gerçekleştirilebilmektedir. B2B’de bir firma aynı üründen çok miktarda alabileceğinden gelir bir anda artışa geçebilmektedir. Bu sebeple hedefi büyük olan firmalar kampanyaları takip edip kendilerine uygun şekillerde tasarı yapmalıdır. Hedefi büyük olan firmaların kampanyalar düzenlemesi gerekmektedir.

Özel Günlere Dikkat Etmek

Kampanya dönemleri için bayramlar ve özel günler oldukça önemlidir. Kampanyaların özel günlerden veya bayram günlerinden en az bir ay öncesinden hazır hale getirilmesi ve reklamların en güzel şekilde yapılması gerekmektedir. Kampanya reklamlarının sosyal medya üzerinden herkese duyurulması ve müşterilere e-maillerle bildirimler yollanması gerekmektedir. B2B’de ürün alımları toplu şekillerde gerçekleştirilmekte olduğu için çoklu alımlarda indirim kampanyaları yapmak oldukça faydalıdır.

Hedefe Yönelik Kampanyalar Üretmek

Az satılan veya satılmayan ürünler varsa bu ürünlerin satışlarına yönelik planlamalar yapılması gerekmektedir. Bunun içinde çok satılmakta olan ürünlerin yanında az satılan veya satılmayan ürünler indirimli ya da bedava olacak şekilde planlamalarla satışa sunulabilir. Bu şekilde satılmayan ya da az satılan ürünler elden çıkarılmış olmaktadır.

Üye Olanlara İndirim Kuponu Vermek

B2B’de sitedeki üye sayıları artırılmak istendiğinde yeni üyeliklere indirim kuponu vermek oldukça tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Bu şekilde hem ürünlerin satış miktarları hem de üye sayıları artış göstermektedir. Aynı zamanda eski üyelerden uzun zamandır alım yapmayanlara da e-maillerle indirim kodları gönderilerek alışveriş yapmaları sağlanabilmektedir. Böylece kaybedilmiş müşteriler bulunuyorsa onların da yeniden kazanılması mümkün olmaktadır.

Ödeme Biçimlerine Göre İndirimler Yapmak

B2B sektöründe ürün satışları toplu olarak gerçekleştirildiğinden müşteriler kredi kartı ile alım yapmayı tercih etmektedir. Bu sebeple kredi kartıyla yapılmakta olan alımlara özel olarak indirimler uygulanarak müşteriler memnun edilmektedir. Ayrıca EFT ya da havale yöntemiyle ödeme yapmak isteyenler içinde özel indirim uygulamaları yapılmalıdır.

Kullanılacak Kampanya Türlerine Karar Vermek

Bayramlarda, özel günlerde ve haftalarda hangi kampanya çeşitlerinden yararlanılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca kampanya süreçlerinde kullanılacak olan kargo seçeneklerine de karar verilmesi gerekmektedir. Aynı günde ücretsiz kargo ve teslimat gibi kargo seçeneklerinden faydalanmak gerekmektedir. Bu şekilde kampanyalar çeşitlendirilebilmektedir. Kampanya türlerine karar verilerek müşterilerin ilgileri çekilerek satışlar ve marka bilinirliği artırılabilmektedir.

İçerikler Hazırlamak

Kampanyalara karar verilmeden önce birkaç değişik çalışma yapılması gerekmektedir. kampanya içerikleri hazırlanırken öncelikle bir takvim hazırlanması gerekmektedir. içerik takvimleri ile kampanya dönemlerine ait önceden çalışma yapılabilmektedir.

Kampanyaların Faydaları Nelerdir?

B2B alanında kampanyaların oldukça önemli faydaları yer almaktadır.

  • B2B şirketleri için kampanya dönemleri oldukça verimli olmaktadır.
  • Marka bilinirliği düşük olan şirketler kampanyalar sayesinde yalnızca ürünlerin satışlarını artırmakla kalmayıp, marka bilinirliklerine artırabilmektedir.
  • Kampanyalar firmalara satacakları ürünlerini detaylı olarak tanıtma fırsatı sağlamaktadır.
  • Kampanyalar sayesinde firmalar stoklarını hızlı bir şekilde boşaltabilmekte ve stoklarına yeni ürünler ekleyebilmektedir.
  • Kampanyalar firmalara ve şirketlere oldukça büyük faydalar ve kolaylıklar sağlamaktadır.
  • Hızla büyümek isteyen firma ya da işletmeler mutlaka kampanyalardan yararlanmalıdır.