B2B’de Blog Oluşturma Süreci Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
6 Eylül 2021
Site Haritası Oluşturma Sürecinde B2B Firmalarının Bilmesi Gerekenler
8 Eylül 2021

B2B’de Başarılı Bir Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İçin Bilinmesi Gerekenler

B2B’de Başarılı Bir Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İçin Bilinmesi Gerekenler

Dönüşüm oranı, bir web sitenin ne kadar kişi tarafından ziyaret edildiğini ve bu ziyaret eden kişilerin kaçının hedeflenen eylemi yerine getirdiğini ifade eden sayısal veridir. Bu noktada eylemler bir ürün satın alma, abone olma, form doldurma, sepete ekleme gibi davranışlar olabilmektedir. Bahsedilen eylemlerin gerçekleşmesinin oranını arttırmak için yapılan çalışmaların tümü ise dönüşüm optimizasyonu veya dönüşüm oranı optimizasyonu olarak açıklanmaktadır. Her B2B firması dönüşüm oranlarını arttırmak için optimizasyon çalışmalarından yararlanmaktadır. Biz de bu yazımızda B2B’de başarılı bir dönüşüm oranı optimizasyonu için bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde ele alacağız.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir?

Dönüşüm, kullanıcı deneyimi bağlamında olan bir web sitenin hedeflerinin gerçekleşme oranının yüzdesel olarak tanımını belirten genel bir terimdir. İngilizce tabirle Coversion Rate Optimization anlamına gelen dönüşüm oranı optimizasyonu, bir web sitesinde hedeflenen eylemi gerçekleştiren kullanıcıların yüzdesini arttırma uygulamasıdır. Bu uygulamayla kullanıcıları neyin harekete geçirdiğini, durdurduğunu ve ikna ettiğini anlamak mümkündür. Aynı zamanda hedef kitleyi doğru tanımak ve onların beklentisine karşılık verebilmek amacıyla dönüşüm başarı oranını arttıran bir gelişmedir.

B2B Firmaları Dönüşüm Oranı Optimizasyonuna Neden İhtiyaç Duyar?

B2B firmaları dönüşümlerini her zaman iyileştirme amacı taşımaktadır. Fakat her firma sorun ölçümleme konusunda aynı dengeye sahip değildir. Örneğin, bazen sorunsuz işleyen bir B2B web sitesinde yapılan küçük bir hata sitenin dönüşüm almasına engel olabilmektedir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalan B2B firmaları dönüşüm oranı optimizasyonuna ihtiyaç duymaktadır. Dönüşüm oranı optimizasyonu sayesinde firmalar iş hacimlerini büyütebilmektedir.

Dönüşüm Optimizasyonunun B2B Firmasına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dönüşüm optimizasyonu B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

Daha iyi bir hedef kitle ölçeklemesi: İş hacmi büyüyen firmaların hedef kitlelerini ölçekleyebilmesi gitgide zorlaşmaktadır. Fakat dönüşüm oranı optimizasyonu sayesinde firmalar potansiyel müşterileri ellerinde tutabilmektedir. Aynı zamanda yeni müşteriler kazandırarak pazardaki kalıcılığı arttırabilmektedir.

Geliri arttırma imkanı: Daha yüksek dönüşüm oranı demek, müşterilerin eyleme geçmesi demektir. Müşterilerin eyleme geçmesi de firmanın gelirinin artmasına işarettir.

Kullanıcı deneyimini iyileştirme: Firmaların aldığı dönüşümler kullanıcıların beklentilerini daha iyi anlamalarına ve somut adımlar atmalarına olanak sağlamaktadır. Dönüşüm oranı optimizasyonu sayesinde firmalar siteleri üzerindeki nelerin ne işe yaradıklarını inceleme fırsatını bulabilmektedir. Dolayısıyla da kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılacak çalışmaları daha iyi anlama imkanı bulmaktadır.

İyileştirilmiş müşteri içgörüleri: Dönüşüm oranı optimizasyonu, firmanın hedef kitlesini daha iyi anlamasına ve onların beklentilerine en uygun hangi dille cevap vereceğine karar vermesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sır oluşabilecek herhangi bir sorunu daha net görmeye ve daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmaya olanak sağlamaktadır.

Başarılı Bir CRO İçin B2B Firmalarının Göz Önünde Bulundurması Gereken Unsurlar Nelerdir?

B2B firmalarının başarılı bir dönüşüm oranı optimizasyonu için nerede, neyi optimize edeceğini ve kimin için optimize edeceğini bilmesi gereklidir. Çünkü doğru analizlerle hareket etmek zaman ve para kaybının önüne geçmektedir. Aynı zamanda B2B firmalarının göz önünde bulundurması gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar dönüşüm oranı optimizasyonun olmazsa olmazları analitik ve nicel yöntemlerdir. Gelin bu yöntemlerinin tanımlarına bir göz atalım.

Analitik yöntem: Kullanıcıların web site üzerinde gerçekte nasıl davrandığının arkasında firmaya net rakamlar veren nicel veri analizidir. Firmaların Google Analytics gibi analiz araçlarıyla kullanıcıların demografik bilgilerine, hangi kanaldan geldiklerine, sitede ne kadar vakit geçirdiklerine ulaşabilmeleri mümkündür.

Nitel yöntem: Kullanıcıları doğru tanımlamak ve onları derinlemesine analiz etmek için kullanıcı içgörülerinden yararlanılan nitel veri analizidir. Firmaların Google Analytics aracılığıyla elde ettiği analitik verileri kullanarak optimize etmek istenen ideal potansiyel müşteri profilini oluşturarak dönüşüm optimizasyon stratejilerini nitel yöntemlere göre oluşturmaları gereklidir. Bunlar kullanıcı anketleri, kullanıcı testleri ve müşteri memnuniyet anketleri gibi yöntemlerdir.