B2B Etkili 5 Strateji
11 Mart 2022
B2B Müşteri Kazanmada Etkili Yollar
16 Mart 2022

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir

E-ticaret, internet üzerinden hizmet veya ürünlerini müşterilere buluşturan e-ticaret sitelerinin oluşturduğu alandır.

E-ticarette B2B firmadan firmaya gerçekleştirilen pazarlama yöntemi iken B2C ise firmadan müşteriye gerçekleştirilmekte olan pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir. Bu iki pazarlama yöntemi arasında bazı farklar yer almaktadır. Bu farklar kullanılmakta olan pazarlama yöntemlerin ortaya çıkarmaktadır.

B2B pazarlama yöntemi ile B2C pazarlama yöntemi arasında görülen en belirgin fark, B2B pazarlama yönteminde yapılmış olan alışverişin son tüketicinin kendisi tarafından değil de yine başka bir firmanın tarafından yürütülüyor olmasıdır. B2C pazarlama yöntemindeyse alışverişler müşterilerin kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla yapılıyor olmasıdır.

B2B pazarlamasında alışverişlerde satın alım ihtiyaçları noksansız olarak müşteri firma tarafından şekillendirilmektedir. Bu tarz müşterilerin satın almış oldukları ürünler de başka bir firmaya veya son kullanıcıya sunulmaktadır. Bu nedenle B2B müşterileri, ürünleri kendilerinin satış süreçlerine yetiştirme kaygısı taşımakta olduklarından B2C müşterileri ile karşılaştırıldıklarında dada sabırsız olmaktadır. Şayet B2B yöntemine dayalı bir e-ticaret firması iseniz müşterilerin memnuniyetlerini sağlayabilmek açısından alışveriş aşamalarını seri yönetmeniz gerekmektedir.

Ancak B2C yöntemi ile pazarlama yapıyorsanız, var olan müşterileriniz alacağı ürünler ile alakalı tüm ayrıntıları bilmek isteyen, alışverişe başlamadan önce araştırma yapmak için vakit ayıran kullanıcılardan oluşmaktadır.  Bu nedenle de müşterilerinize sunacak olduğunuz ürün sayfalarınızın kaliteli görsellerle hazırlanmış, kaliteli ve ayrıntılı olması satışlarınızı olumlu bir şekilde etkileyecektir.

B2C pazarlama yönteminde müşteriler genel olarak az ürün satın alarak alışveriş ihtiyaçlarını karşılarken, B2B pazarlama yönteminde sepete gönderilmekte olan ürün sayıları binleri bulabilmektedir. Bu da, B2B pazarlamada fiyatların esnek olmasında olanak sağlamaktadır. Toptan yapılmakta olan alışverişlerde ürünlerin fiyatları B2C pazarlamayla kıyaslandığında daha fazla uygun olmaktadır.

B2C pazarlama yönteminde müşteriler bir ürün alma işlemi gerçekleştirdikten sonra aynı ürüne bir daha ihtiyaç duymayabilirken; B2B pazarlamada genel olarak ürün satın alımları belirli aralıklarla tekrarlanabilmektedir. Bu sebeple bu tarz müşteriler için geçmiş siparişlerini tekrar edebileceği e- ticaret alt yapısı oluşturmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

B2B pazarlamada satın alma işlemlerinde ayrıntılar oldukça büyük öneme sahiptir. Satın alınan ürünlerin miktarları ve ödeme tutarları B2B pazarlamada hassas noktalar arasında yer almaktadır.B2C pazarlama yapmakta olan firmalar açısından satın alma işlemleri seçilen ürün sayfalarından sepete eklenmiş olan ürünler, ödeme ekranı sayfasında kullanıcıların karşısına çıkmaktadır ve ödeme işleminin gerçekleştirilmesi ile alışveriş tamamlanmaktadır. Kullanıcıların satın alımlarını kolay yapabilmesi ve sürecin uzun sürmemesi bu süreçte güvenli ve rahat alışveriş yapmakta olduğunu hissedebilmesi B2C pazarlamada oldukça önem taşımaktadır.

B2B ile B2C Arasındaki Müşteri Yönünden Faklar

  • B2B pazarlama yönteminde müşteriler ürüne odaklanmaktayken; B2C pazarlama yönteminde müşteriler ürünün sağlamış olduğu yararlara odaklanmaktadır.
  • B2B müşterilerinin satın alma kararlarında bireysel duygular yer almazken; B2C müşterileri ürün satın alımlarında duyguları ile hareket edebilmektedir.
  • B2B pazarlama yönteminde müşteriler ürünlerin kaynaklar, maddiyat ve zamandan ne kadar tasarruf edeceğine daha çok odaklanırken; B2C müşterileri bu pazarlama yönteminin kendilerine sağlayacak olduğu yararlara ve sonuçlara odaklanmayı tercih etmektedir.

B2B ile B2C Arasındaki Satın Alma Yönünden Farklar

  • B2B pazarlama yönteminde satın alma işlemleri çoklu aşamalardan geçerken; B2C pazarlama yönteminde bu aşamalar kısa sürede ve daha basit bir şekilde gerçekleşmektedir.
  • B2B pazarlamasında satın alım aşamalarında birden çok kişinin karar vermesine ihtiyaç duyulmaktayken; B2C pazarlama yönteminde doğrudan bayi ya da müşteri odaklı direkt satış tercih edilmektedir.

B2B ile B2C Arasında Pazarlama Yönünden Farklar

  • B2B pazarlamada markalar müşterilerine farkındalıklar sağlayabilme konusunda yardım ederken; B2C pazarlamada markalar müşterileri satın alma konusunda teşvik ederek sadık müşteriler olabilmeleri için çaba gösterir.
  • B2B pazarlamasında marka, kişisel ilişkiler ile istişareyle olan satışlarla oluşturulurken; B2C pazarlamada bununla alakalı sosyal medya alanları ve reklamlar kullanılmaktadır.