B2B Sektörüne Girecek Olanlar İçin İpuçları
10 Mart 2022
B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir
14 Mart 2022

B2B Etkili 5 Strateji

B2B Etkili 5 Strateji

B2B Sektöründe gelişmenin en önemli yollarından birisi pazarlama stilidir. Bu konuda birçok farklı taktik geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları oldukça başarılı sonuçlar getirir. Bu yazımızda başarı getiren önemli strateji kollarından bahsederken firmaların gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Unutulmamalıdır ki her firma kendi stratejisini kendisi geliştirmeli ve diğer firmalardan özgün içerikler oluşturmalıdır. Bu yazımızda aslında firmalara ilham olabilecek stratejilerden bahsetmek istiyoruz. Stratejiler ürünlerin pazarlanmasına yardımcı olarak firmaların daha hızlı satış yapmasını sağlar. Gelin birlikte neler yapabileceğimize göz atalım.

Web Sitenizi Düzenleyin

Birincil olarak  firmaların dikkat etmesi gereken nokta web site dizaynıdır. Web sitelerinin ilk görünüşü, müşterilerde bırakacağı izlenim açısından son derece önemlidir. Siteye gelen müşteriler öncelikli olarak sayfanın hızlı açılmasına dikkat eder. Bunun için de firmaların güçlü bir site alt yapısına ihtiyacı olacaktır. Bu konuda web tasarımcılardan yardım istenebilir. Site açılma hızı 3 saniyeyi geçerse müşteriler siteyi terk eder ve başka sitelere gider. Bunun için açılma hızına önem verilmelidir. Sonraki aşama olarak sitenin kullanım kolaylığına sahip olması gerekmektedir. Kullanım kolaylığı da sade bir site ile mümkün olmaktadır. Ayrıca müşterinin alacağı ürünle ilgili detayları sayfada rahatlıkla bulabilmesi gerekir. Sepete at, favorile, ödeme yap gibi seçeneklerin görülebilir nitelikte olması gerekmektedir.

Ödeme Kolaylığı Sağlayın

Ödeme kolaylığı B2B sektöründe müşteri kazanmak için çok önemlidir. Burada kastedilen ödeme kolaylığı kredi kartıyla ödeme, kapıda ödeme gibi seçeneklerin yer almasıyla mümkün olmaktadır. Özellikle B2B sektöründe müşteriler bir üründen çok fazla aldıklarından kredi kartıyla ödemek isteyecektir. Bu noktada kredi kartına taksit seçeneklerinin yer alması gerekir. Bir anda müşteri yüksek miktarları ödeyemeyebilir. Bunun için taksitlendirme seçeneklerinin  mutlaka yer alması gerekir. Bununla birlikte müşteriye güvenli ödeme ortamı da oluşturulmalıdır. Kişisel bilgilerin korunduğuyla ilgili yazılı metin mutlaka yer almalıdır.

Blog Sayfası Oluşturun

Marka bilinirliği açısından önemli bir yere sahip olan blog sayfaları, firmaların çalışmalarını sunmaları için son derece önemlidir. Blog sayfalarında firmalar müşterilere sundukları hizmetler hakkında genişçe bilgi verebilir. Bununla birlikte müşterilerin merak ettikleri sorulara buralardan yanıtlar verilebilir. Müşteriler aradıkları bilgiye blog sayfalarından rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bilgi verici olan siteler müşteri gözünde daha değerli olacaktır. Blog yazıları Google tarafından da önemsenir ve özgün içeriklerse daha üst sıralara taşınır. Bu da Google üzerinden daha fazla müşteri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kampanyalardan Haberdar Edin

Kampanya dönemleri firmaların en fazla ürün sattığı dönemlerdendir. Bu dönemlerden yaklaşık bir ay önce kampanya hazırlıkları yapılır. Bu hazırlıklarda özellikle ürün içeriklerine ve pazarlama stillerine dikkat edilir. Bu noktada bir içerik yöneticisinden yardım istenebilir. Kampanya içerikleri birçok farklı yerden tanıtılmalıdır. Bu dönem için stoklar hazırlanmalı ve en fazla satılan ürünler ön plana çıkarılmalıdır. Kampanya dönemlerinde reklam yapılması çok önemlidir. Reklam yapılırken kendi müşterilerine firmalar çeşitli indirimleri haber veren e-mailleri de kullanabilir. E-mailler hatırlatıcı nitelikte olduğundan müşterilerinizi harekete geçirebilir.

Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya ürünlerin pazarlanması için oldukça etkili bir alandır. Bu alan içinde yer alan sitelerin detayları mutlaka bilinmelidir. Instagram, Facebook ve Twitter gibi ağlarda reklam paylaşımları yapan firmalar kısa yoldan müşteri kazanabilir. Bu doğrultuda hareket edildiğinde firmalar kalıcı müşteriler kazanabilir. Profesyonelce çalışmalar yapmak için sosyal medya uzmanları ile görüşmeler sağlanabilir. Sosyal ağların birçok farklı özelliği vardır ve bu özellikler doğru şekilde kullanıldığında sonuca ulaşılır.

Müşterilerinizle İletişime Geçin

Müşteriler ile iletişim satış yapmada oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun için müşterilerin sorularını yanıtlayan canlı yayınlar oluşturabilirsiniz. Çeşitli anketler yaparak onların fikirlerini alabilirsiniz. Ürünleriniz hakkında soru soranlara karşı hızlı cevaplar vererek onları kazanabilirsiniz. Müşterilerle ilgilendiğinizde kendilerini özel hissedeceklerinden markanıza karşı belli bir düşünce oluşacaktır. Bununla birlikte müşteri iletişimi güven vericidir ve alıcıyı harekete geçirebilir.