B2B de Olması Gereken Önemli Hususlar
24 Eylül 2021
B2B’de Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları
27 Eylül 2021

B2B Sitesini Yurtdışı Satışlarına Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler

B2B Sitesini Yurtdışı Satışlarına Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler

B2B ile hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki tüketicilere ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilmeniz ve satış yapabilmeniz mümkündür. Özellikle yurtdışına yapılan satışlar ile marka bilinirliği arttırılabilmekte ve rakipleri ile girdikleri rekabetten sıyrılabilmektedir. Fakat yurtdışına satış yapabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu noktada firmaların yurtdışına satış yapmak için birtakım hazırlıklar yapması gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının web sitelerini yurtdışı satışlarına hazırlamak için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz. Sizler de bir B2B firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve yurtdışına kolaylıkla satış yapabilirsiniz.

Yurtdışında Satış Yapmak İstediğiniz Hedef Kitleyi Belirleyin

B2B sitesini yurtdışı satışlarına hazırlamak isteyen firmaların öncelik olarak yapması gerekenlerden biri yurtdışında satış yapmak istenilen hedef kitleyi belirlemektir. Çünkü firmaların satış yapacakları hedef kitlelere göre yapması gereken hazırlıklar değişiklik göstermektedir.

B2B firmalarının hedef kitlelerini analiz ederken bazı faktörleri göz önünde bulundurmaları gereklidir. Bu faktörler şunlardır:

  • Hedef kitlenin yaşadığı ülke, şehir gibi demografik bilgileri
  • Hedef kitlenin yaş aralığı
  • Hedef kitlenin internet kullanma ve internetten alışveriş yapma alışkanlığı
  • Hedef kitlenin internet alışverişlerinde kullandığı ödeme yöntemleri
  • Hedef kitlenin en çok yer aldığı sosyal medya platformları

Sizler de sıraladığımız faktörleri göz önünde bulundurarak hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanıyabilir ve onlara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Sitenize Çoklu Para Birimi ve Çoklu Dil Özelliği Ekleyin

Her ülkenin para birimi farklıdır. Bu nedenle yurtdışına satış yapmak isteyen B2B firmalarının sitelerine satış yapacakları ülke ya da ülkelerin çoklu para birimini eklemeleri gereklidir. Bunun yanı sırada bölgesel olarak internetten satış yapmak isteyen firmalar istedikleri kıtada yer alan ülkelerin para birimlerini de eklemelidir. Böylelikle satışlarını olumsuz etkileyecek sorunların önüne geçebilmeleri muhtemeldir.

Yurtdışına satış yapmak isteyen firmaların yapması gerekenlerden bir diğeri de web sitelerinde çoklu dil özelliğinden yararlanmalarıdır. Bu noktada firmaların satış yapacakları ülkenin dilini barındıran bir web site kurmaları ya da çoklu dil özelliği olan paketleri tercih etmeleri gereklidir. Çoklu dil özelliği sayesinde firmaların farklı birçok ülkeye satış yapabilmeleri mümkündür.

Tüketicilere Farklı Ödeme Seçenekleri Sunun

Sanal pos entegrasyonları ile ürün tahsilatlarını gerçekleştirebilen firmaların yurtdışına satış yaparken de farklı ödeme seçeneklerini kullanmaları gereklidir. Bu noktada firmalar ödeme yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olarak web sitelerinde yer vermeye çalışılmalıdır. Böylelikle tüketicilerin alışverişlerini kolaylaştırırken aynı zamanda da yurtdışına satış yapabilmek mümkün kılınmaktadır. Sizler de yurtdışında satış yaparken tüketicilere farklı ödeme seçenekleri sunabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Kargo Firmalarıyla Anlaşmalar Yapın

Genellikle yurtiçinde satış yapan firmaların anlaşmalı olarak çalıştığı bir kargo firması vardır. Çünkü herhangi bir kargo firmasıyla anlaşma yaparak normal gönderim ücretleri yerine indirimli fiyatlardan yararlanmak mümkündür. Fakat yurtiçinde satış yapan firmaların kargo firmalarıyla yaptıkları anlaşmalar geçerli değildir. Bu nedenle firmaların anlaşmalı olarak çalışacakları kargo firmalarını bulmaları gereklidir.

Yurtdışına kargo gönderimi yapabilmek için firmaların kargo firması seçiminde dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:

  • Kargo firmasının yurtdışı gönderim ücretleri
  • Yurtiçindeki anlaşmalı olduğu kargo firmaları
  • Yurtdışına kargo gönderim süreleri
  • Yurtiçindeki ve yurtdışındaki kargo şubeleri
  • Kapıda ödeme seçeneği

Sizler de sıraladığımız unsurları göz önünde bulundurarak size uygun kargo firmasıyla anlaşma yapabilir ve yurtdışına sattığınız ürünleri daha düşük maliyetlerle gönderebilirsiniz.

SEO Çalışmalarına Özen Gösterin

B2B ile yurtdışına satış yapmak isteyen firmaların SEO çalışmaları yapması oldukça önemlidir. Çünkü SEO çalışmaları sayesinde firmalar web sitelerinin arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlayabilmekte ve kolaylıkla hedef kitleye ulaşabilmektedir. Bu noktada firmalar doğru anahtar kelimeleri kullanmalıdır. Böylelikle anahtar kelimeler ile ürün araması yapan kullanıcıların ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi mümkündür. Aynı zamanda üretilen içeriklerin arama sonuçlarında ön plana çıkması için backlink çalışmaları yapmak da fayda vardır.