B2B Sitesini Yurtdışı Satışlarına Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler
25 Eylül 2021
B2B Firmalarının Blog Çalışmalarında En Çok Yaptığı Hatalar
28 Eylül 2021

B2B’de Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları

B2B’de Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları

Sosyal medya pazarlaması, her geçen gün önem kazanan dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. B2B firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmeler de bu dijital pazarlama yönteminden yararlanmaktadır. Böylelikle firmalar hedef kitleye ulaşmak, onlarla iletişime geçmek, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırmak gibi pek çok avantaja sahip olmaktadır. Fakat bu noktada B2B firmalarının bazı ipuçlarından yararlanması gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B firmaları için sosyal medya pazarlamasına yönelik ipuçlarını ele alacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak ipuçlarını uygulayabilir, büyük başarılara imza atabilirsiniz.

Profesyonel Bir Sosyal Medya Hesabı Oluşturun

B2B firmalarının sosyal medya platformlarına yönelik uygulamaları gereken öncelikli ipuçlarından biri profesyonel bir sosyal medya hesabı oluşturmaktır. Çünkü sosyal medya hesaplarının profesyonel olarak gözükmesi, firmalara satışlarını arttırma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra daha yüksek etkileşimler ve geri dönüşümler kazandırmaktadır.

Profesyonel bir sosyal medya hesabı oluşturmak için B2B firmalarının dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli noktalar şunlardır:

  • Firmaların profesyonel bir sosyal medya hesabı oluştururken öncelik olarak dikkat etmesi gereken unsur kullanıcı adıdır. Kullanıcı adını seçerken firmaların marka ismini kullandıkları akılda kalıcı bir kullanıcı adı olması gereklidir.
  • Firmaların profesyonel bir sosyal medya hesabı oluştururken profil resmi kısmında marka logolarına yer vermeleri gereklidir. Böylelikle firmanın kurumsal kimliğini ortaya koyabilmeye olanak sağlamaktadır.
  • Sosyal medya pazarlamasında firmaların sosyal medya hesaplarında iletişim, adres ve internet sitesi bilgilerine yer vermeleri oldukça önemlidir. Böylelikle firmalar takipçilerine daha kolay bir şekilde güven verebilmektedir.

Gönderi Tasarımına Özen Gösterin

Sosyal medya pazarlaması yapacak olan B2B firmalarının gönderi tasarımına önem vermesi gereklidir. Çünkü gönderi tasarımı, sosyal medya kullanıcılarına ulaşmak ve onlara güven vermek adına önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle firmaların gönderi tasarımına özen göstererek profesyonel gönderiler ortaya koyması gereklidir.

B2B firmalarının profesyonel gönderiler ortaya koyarken;

  • Gönderilerin kurumsal kimliklerini yansıtmasına önem verilmesi gereklidir.
  • Adobe Photoshop, Canva ve Adobe Light Room gibi araçlardan yararlanmalıdır.
  • Sosyal medya gönderilerinde kullanılacak metinlerde firmaların amaçlarına yönelik call to action metinlerine yer verilmelidir.
  • Hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için gönderlerde doğru hashtagler kullanılmalıdır.

Sizler de sosyal medya pazarlama çalışmaları yaparken sıraladığımız hususları göz önünde bulundurabilir ve profesyonel gönderiler tasarlayabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenin ilgisini çekebilir ve etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Düzenli Bir Şekilde Paylaşım Yapın

B2B’de sosyal medya pazarlamasına yönelik ipuçları arasında düzenli bir şekilde paylaşım yapmak yer almaktadır. Çünkü sosyal medya platformlarında düzenli paylaşımlar yaparak bu platformlara emek harcayan firmalar daha ön plana çıkmaktadır. Bu da firmalara düzenli paylaşım yapma zorunluluğu getirmektedir.

Genellikle firmalar düzenli paylaşım yapabilmek için sosyal medya takvimi oluşturmaktadır. Bu takvime uygun hareket ederek de çeşitli içerikler ortaya koymaktadır. Sizler de sosyal medya platformlarında düzenli paylaşımlar yapmak için Buffer, Hootsuite gibi sosyal medya planlama araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu araçları kullanarak düzenli paylaşımlar yapabilir kullanıcıların daha fazla akıllarında kalabilirsiniz. Aynı zamanda da etkileşim ve geri dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Bunların yanı sıra yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarının Dinamiklerini Göz Önünde Bulundurun

Her sosyal medya platformunun dinamiği ve kullanıcı kitlesi birbirinden farklıdır. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması yapacak olan e-ticaret firmalarının göz önünde bulundurması gereken hususlardan biri sosyal medya platformlarının dinamikleridir. Sosyal medya pazarlama çalışmalarıyla başarıyı yakalamak isteyen firmaların öncelik olarak pazarlama yapacakları platformları belirlemesi gereklidir. Ardından da bu platformda üzerinde yer alan kitleleri analiz etmeleri ve onlarla iletişim kurmaları gerekmektedir. Böylelikle platform dinamiklerine uygun bir şekilde hareket edebilmek ve pazarlama çalışmalarında başarıya imza atmak mümkündür. Aynı zamanda da rekabet içerisinde olduğunuz rakip firmaların önüne geçerek onları geride bırakabilir ve daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.