B2B Firmalarının Mobil Siteler Hakkında Bilmesi Gerekenler
19 Ekim 2021
B2B’de Öngörülen Trendler
21 Ekim 2021

B2B Firmalarının Uluslararası Kargo Gönderimlerinde Tercih Edebilecekleri Kargo Firmaları

B2B, günümüzde firmaların yüksek kazanç elde etmesini sağlayan iş modellerinden biridir. Bu iş modeliyle firmalar hem yurtiçine hem de yurtdışına ürün satışı yapabilmektedir. Yurtdışına satış yapan firmalar genellikle döviz üzerinden para kazanmaktadır. Bu nedenle firmalar yurtdışına satış yapmak istemektedir. Fakat bu noktada B2B firmalarının bilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aynı zamanda yurtdışı gönderilerini hangi kargo firmalarıyla göndereceklerine karar vermeleri gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının uluslararası kargo gönderimlerinde tercih edebilecekleri kargo firmalarından bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak vakit kaybetmeden uluslararası ticarete adım atabilirsiniz. Marka bilinirliğinizle birlikte satışlarınızı da arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Uluslararası Kargo Nedir?

Uluslararası kargo; bir firmanın online mağazasında bulunan ürün veya hizmetlerin yurtdışına satılmasıyla deniz, hava ve karayollarıyla taşımacılığının yapılması sürecine denilmektedir. Uluslararası kargo gönderimlerinde her kargo firması, her ülke ve her gönderi türü farklı kural ve yasal prosedürlere sahiptir. Tüm bu kriterlere göre yasal mevzuatlar şekillenmektedir. B2B firmaları uluslararası satışlarıyla büyük ölçüde gelir elde etmektedir. Fakat bu noktada tercih edecekleri kargo firmalarının özelliklerine dikkat etmeleri gereklidir.

B2B Firmalarının Uluslararası Kargo Firması seçiminde Göz Önünde Bulundurması Gerekenler Nelerdir?

B2B firmalarının yurtdışı gönderilerinin teslimatı için kargo firması seçerken göz önünde bulundurmaları gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

Kolay gönderim: Yurtiçi kargo gönderimlerinde olduğu gibi yurtdışı kargo gönderimlerinde de kolay gönderim oldukça önemlidir. Bu nedenle uluslararası kargo kolay gönderim sunup sunmadığı araştırılmalıdır.

Ürün tipi: Müşterilere gönderilecek ürünlerin tipi de göz önünde bulundurulması gereken hususlardan biridir. Bu noktada ürünün boyutu, ağırlığı ve ücreti dikkate alınarak firmanın ihtiyacına yönelik bir kargo firmasıyla anlaşma yapılmalıdır.

Güven duygusu: Güven duygusu, yurtdışı kargo konusunda belirleyici unsurlardan biridir. Ürünün teslimat süreçleri açısından güvenli firmalar ile çalışmak gereklidir.

Hız: Tüketicilerin talep ve beklentilerini karşılamak amacıyla kargo firmalarının hızının araştırılması gereklidir.

Gönderi ücretleri: Hangi kargo firmasının tercih edileceği konusunda bir diğer belirleyici husus da yurtdışı gönderi ücretleridir. Uluslararası kargo firmalarının sunduğu gönderi ücretlerinin araştırılması gereklidir. Bu noktada en uygun fiyatlı hizmet veren kargo firmasının PTT kargo olduğunu söylemek mümkündür.

Sizler de bir B2B firması olarak sıraladığımız hususları göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle firmanızın ihtiyacına yönelik doğru bir kargo firmasıyla çalışabilir ve teslimat sürecinizi sorunsuz bir şekilde yürütebilirsiniz.

Uluslararası Gönderimler İçin B2B Firmalarının Tercih Edebileceği Kargo Firmaları Nelerdir?

Yurtiçi Kargo

Yurtiçi kargonun B2B firmaları için yurtdışı kargo hizmeti vardır. Yurtdışı kargo gönderim hizmetiyle 220’den fazla ülkeye ürün ulaştırmaktadır. B2B firmalarına özel çözümler geliştirmelerinin yanı sıra ekonomik fiyat seçenekleri de sunmaktadır. Uluslararası kargo hizmetinde; Türkiye içi toplama, çıkış gümrükleme ve havayolu taşıma hizmetleri Yurtiçi kargo tarafından yapılmaktadır. Yurtdışı gümrükleme ve dağıtım işlemleri ise grup şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Aras Kargo

Aras kargo, yurtdışı gönderim hizmetleri oldukça çeşitli olan bir kargo firmasıdır. Bu kargo firması, 5 kıtada 265 ülkeye yurtdışı gönderimi sağlamaktadır. Standart, ekspres, havayolu, karayolu ve denizyolu hizmet seçenekleri mevcuttur.

PTT Kargo

PTT kargo; uygun fiyatlı gönderim ücretlerinden dolayı hem yurtiçi hem de yurtdışı gönderimlerinde tercih edilen bir kargo firmasıdır. Bu kargo firmasıyla yurtdışı gönderimi yapmak isteyen B2B firmaları havayolu, karayolu ve denizyolu hizmetinden yararlanabilmektedir. IPS (Uluslararası Posta Sistemleri) programı sayesinde kargo takibi elektronik bilgi alışverişi ile gerçekleştirilmektedir. Bu sistem aracılığıyla ürünün kabulünden alıcılara teslim edilene kadar olan süreç takip edilebilmektedir.

UPS Kargo

Uluslararası kargo gönderilerinde B2B firmalarının en çok tercih ettiği kargo firmalarından bir diğeri de UPS kargodur. UPS kargonun acil yurtdışı gönderi hizmeti mevcuttur. Aynı zamanda günün 3 ayrı zamanında garantili teslimat imkanı sunan Express hizmeti de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra da ücret farkı almaksızın kapıdan kapıya teslim etmektedir.