B2B Alanında Müşteri Kazanmanın Etkili Yolları
28 Temmuz 2022
B2B Alanında Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri
1 Ağustos 2022

B2B Alanında Hedef Kitleye Ulaşabilmenin 5 Etkili Yolu

B2B Alanında Hedef Kitleye Ulaşabilmenin 5 Etkili Yolu

B2B, Türkçe karşılığı firmadan firmaya olarak kullanılan bir terim olup, şirketler arası gelişmekte olan satış ve pazarlama alanlarındaki çalışmalardır. Bu konu ile ilgili şirketlerin hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için kullanabilecek oldukları 5 etkili yol bulunmaktadır.

Blog Sayfası Oluşturmak

B2B alanında faaliyet göstermekte olan markaların sosyal bir ağ oluşturup, düzenli akış içerikleri sağlayabilmeleri oldukça etkili pazarlama yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Blogların düzenli bir biçimde güncellenmesinin sağlanması sitenin organik kullanıcı sayılarını artırabileceğinden organik bir görünürlük sağlayabilmektedir. Bu sayfalarda müşteri memnuniyetlerini, ürün özelliklerini içermekte olan yazılar paylaşılmasına özen gösterilerek, hedef kitlenin ilgisini çekebilecek ve satın almayla ilgili kararlarını etkileyebilecek olan içerikler oluşturulmalıdır. Bu alanda profesyonel ve uzman bir firma görünümü verebilmek amacıyla alan ile alakalı tecrübelere ve gelişmelere yer verilmelidir. Sosyal medya hesapları kullanılarak bloglara olan etkileşimi ve iletişimi artırıp sponsorlayarak daha çok kullanıcıya ulaşım sağlanabilmektedir. İnternet sitelerine eklenecek olan bir blog sayfası sayesinde markanın pazarlaması yapılarak bilinirliği artırılabilinmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu Yapmak (SEO)

B2B yazılımları sayesinde yapılmakta olan arama motoru optimizasyonları çalışmaları sonrasında, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alınabilinmektedir. SEO’yu yorumlayabilmek amacıyla içerik pazarlama yöntemlerinden yararlanılarak firmanın hedeflerine ait taktikler geliştirilebilinmektedir. SEO’yu pazarlama aracı haline getirebilmek amacıyla bazı adımlar izlenmesi gerekmektedir.

  • Hedeflenmekte olan kitlenin; gelir durumu, medeni hali, yaş aralığı ve eğitim durumu gibi özellikler analiz edilerek içerik pazarlama yöntemleri geliştirilebilinmektedir.
  • Rakip firmaların çalışmaları izlenerek yaratıcı ve doğal içerikler oluşturulabilinmektedir.
  • Hedef kitleye geçmesi istenilmekte olan mesajı sıradan bir metin olarak yazmak yerine değişik videolar çekerek bilgi grafikleri sayesinde ilgi çekici bir hale getirebilmek mümkündür.

SEO çalışmaları, yalnızca site trafiğini artırmakla kalmayıp aynı zamanda doğru SEO çalışmalarıyla ürün satışları da başarılabilinmektedir.

Sosyal Medya Kullanmak

Pazarlama stratejileri oluşturulması sırasında sosyal medyada dâhil edilmelidir. Fakat sosyal medya kullanımları sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok yöntem yer almaktadır. Sosyal medyada yer almakta olan takipçilerin analizlerini ve sosyal medyadaki varlığınızın da analizini yapmaya özen göstererek kampanyaları, kullanıcılara iletilmek istenenleri; hangi hitapları kullanarak hangi kanal üzerinden iletilmesi gerektiği bulunabilinmektedir.

Pazarlama stratejisinin sosyal medya alanlarında da ulaşmak istenilen bir hedefi olması gerekmektedir. Öncelikle marka bilinirliği mi yaratılmak istenildiğine yoksa daha fazla ürün mü satılmak istendiği gibi hedeflerin belirlenmesi gerekmektedir. Sosyal medya hedefleri oluşturabilmek için de hedefin; takvimlenebilir, ulaşılabilir, ölçülebilir, çok özel ve gerçekçi olması gerekmektedir.

E-bülten Oluşturabilmek

Gündelik yaşamda pek çok marka tarafından onlarca maile maruz kalınabilinmektedir. Bu nedenle firmaların hazırlayacak oldukları e-bülten diğer markalar arasından ayrışarak kullanıcıların dikkatlerini çekebilecek özelliklere sahip olmalıdır. E-bülten hazırlamada en önemli unsur ilgi çekici, öz ve kısa bir başlık kullanımıdır. E-bülten oluşturulmasında yalnızca ilgi çekici bir başlık tek başına yeterli olmamaktadır. E-bülten oluşturulmasında hedef, ürün satışı gerçekleştirebilmek veya marka reklamı yapabilmek olmalıdır. Ancak esas önemli unsur site trafiğini artırabilmektir. Öz ve kısa bilgi verilerek oluşturulabilecek butonlar ile kişilerin detaylı bilgi alabilmeleri sağlanmalıdır. E- bülten bilinen diğer pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyetlere sahip bir pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir. Geliştirilmiş araçlar ile beraber kişilerin adlarına özel bültenler gönderebilmek diğer firmalardan ayrışabilmeyi sağlamaktadır.

Video Oluşturmak

Video oluşturmak, özellikle son yıllarda oldukça önemli pazarlama taktiği olarak kullanılmaya başlanmıştır. Video içeriklerinde hedeflenilmekte olan kitleye verilen değere ve deneyimlere yoğunlaşmaya özen gösterilmelidir. İsteklere ve ihtiyaçlara yoğunlaşan videolara hedef kitleyi harekete geçirebilecek mesajlar eklenmesi, müşterilerin firma hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlayabilmektedir. Kullanılacak olan videoların özellikle ilk 10 saniyesi hedef kitlenin dikkatini çekebilmek açısından oldukça önemlidir. Videoya uygun bir müzik seçimi yapmak da oldukça önemlidir. Müzik zamanla firma ile özdeşleşeceği için kullanıcı kitlesi videoyu izlemeye başladığı andan itibaren hangi markaya ait bir video izlediğini anlayabilmektedir.