B2B Alanında Hedef Kitleye Ulaşabilmenin 5 Etkili Yolu
30 Temmuz 2022
B2B Alanında Mükemmel Ürün Sayfası Nasıl Oluşturulur?
2 Ağustos 2022

B2B Alanında Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri

B2B Alanında Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri

Son yıllarda akıllı telefon kullanımlarının oldukça artış gösterdiği bilinmektedir. Bu da pek çok kişinin artık internet kullanıcısı olduğu anlamını taşımaktadır. Akıllı telefon ve internet kullanımlarının giderek atış göstermesi satışlarını artırabilmeyi isteyen B2B markaların pazarlama çalışmalarını mobile taşımalarında etkili olmaktadır. Pek çok işletme artık günümüzde satışlarını artırabilmek, marka bilinirliği yaratabilmek ve hedef kitlelerine ulaşabilmek amacıyla mobil pazarlama yöntemlerini kullanmak istemektedir.

Hizmet, ürün ve marka pazarlaması yapmak isteyen B2B firmalarının kullanabilecek oldukları pek çok mobil pazarlama yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemlerin uygulama süreçleri de birbirine göre değişikler göstermektedir. Bu sebeple her B2B markasının mobil pazarlama eğilimleri içerisinde bulunan yöntemleri ve bu yöntemlerin de nasıl uygulanabileceğini öğrenmeleri gereklidir.

B2B Mobil Pazarlama Ne Demektir?

B2B Mobil pazarlama, markaların kampanya, hizmet ve ürün tanıtımı yapmaları, marka bilinirliklerini artırmaları, rakipleriyle rekabete girmek ve hedef kitlelerine ulaşmak amacıyla akıllı telefon kullanıcılarını hedeflemekte olduğu ve bu hedeflemeleri arama motorları, sosyal medya, sms ve e-mail üzerinden gerçekleştirmekte olduğu dijital pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir.

Neden B2B Mobil Pazarlama Yapılmalıdır?

B2B Mobil pazarlama, diğer alanlarda faaliyetlerini sürdürmekte olan B2B işletmelerin ve e-ticaret markalarının pek çok avantajdan yararlanabilmelerini sağlamakta olan dijital pazarlama yöntemine denilmektedir. Markaların neden mobil pazarlama yapmaları gerektiği konusunda bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Mobil pazarlama yöntemleri sayesinde, B2B firmaları ürün satışlarını artırabilme olanağı yakalayabilmektedir.
  • Mobil pazarlama, marka bilinirliği yaratılabilinmesi konusunda oldukça yardımcı olabilmektedir.
  • Mobil pazarlama örneklerini uygulamayı tercih etmekte olan B2B markalar, kampanyalarını, hizmetlerini ve ürünlerini daha kolay bir şekilde tanıtabilmektedir.
  • İşletmelerin kullanabilecek oldukları pek çok mobil pazarlama örnekleri yer almaktadır.
  • B2B mobil pazarlama, rakipler ile rekabete girildiğinde markaların başarılı olmalarında yardımcı olmaktadır.
  • B2B alanında mobil pazarlama yöntemleri, markaların hedef kitlelerinde bulunan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamaktadır.

Bunun gibi pek çok avantajı sağladığından tüm B2B markaların mobil pazarlama yöntemleri uygulamaları gerekmektedir.

B2B Mobil Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Marka, kampanya, hizmet ve ürün tanıtımı yapabilmek amacı ile kullanılmakta olan B2B mobil pazarlama örneklerinin oldukça geniş olduğu bilinmektedir.

  • Mobil uyumlu siteler,
  • SMS pazarlaması,
  • E-mail marketing,

Genel olarak B2B işletmelerinin en fazla kullanmayı tercih ettikleri mobil pazarlama yöntemleridir. Bu yöntemler yanında pek çok  B2B işletmesi arama motoru pazarlaması, ınfluencer marketing pazarlaması gibi çalışmaları sırasında mobil kullanıcıları hedef alarak amaçlarına daha kolay bir biçimde ulaşabilme olanağına sahip olmaktadır.

Mobil uyumlu siteler yaratmak

Son yıllarda akıllı telefon kullanımlarının artış göstermeye başlaması ile birlikte tüm B2B markaların önem vermeleri gerekli olan unsurlar arasında B2B ticaret sitelerinin ve kurumsal sitelerinin tasarım özellikleri yer almaya başlamış durumdadır.

Günümüzde artık alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirmeyi isteyen tüketiciler genel olarak tabletler ve mobil cihazlar üzerinden alışverişlerini yapmayı tercih edebilmektedir. Bu sebeple B2B ticaret sitesi kurabilmeyi istemekte olan herkesin responsive tasarımlar kullanabilmeye önem veriyor olmaları gerekmektedir.

SMS pazarlaması

Mobil pazarlama eğilimleri arasında bulunmakta olan SMS pazarlaması, B2B işletmelerinin dönüşümleri oldukça hızlı biçimde görebileceği dijital pazarlama yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. SMS pazarlamaları ile satışlarını artırabilmeyi istemekte olan B2B markaların önem vermeleri gerekli olan iki önemli konu bulunmaktadır. Her markanın öncelikle 160 karaktere uygun sms metinleri oluşturmaları gerekmektedir. İkinci önemli konu SMS’lerde kullanılacak call to action yani eylem çağrısı cümlelerine gerekli olan önemin verilmesidir.

E-mail marketing

Mobil cihaz kullanmayı tercih etmekte olan herkesin uygulama yükleyebilmesi ve cihazlarını aktif edebilmeleri için e-mail kullanıyor olması gerekmektedir. E-mail pazarlaması, B2B markaların hem dönüşüm oranlarını artıran, hem de hizmet ve ürünlerinin tanıtımlarını kolaylaştırmakta olan bir mobil pazarlama eğilimi olarak bilinmektedir.