B2Bte İşletme Yönetimi
25 Ağustos 2021
B2B’de Çerez Politikası Hakkında Bilinmeyenler
27 Ağustos 2021

B2B de En Çok Yapılan Yanlışlar

B2B de En Çok Yapılan Yanlışlar

B2B de yapılan bazı Yanlışlar firmaların müşterilerini kaybetmesine neden oluyor. Bu durumda firmaların rakipleri için sevindirici olurken firmaların bir adım geride kalmasıyla sonuçlanabiliyor. Bunun yanı sıra firmanın genel başarı sırasında da düşüşler yaşanıyor.  Bu nedenle B2B de oldukça dikkatli olup bu tarz zararlar almamalısınız. Sizlere dikkat gereken en önemli konular hakkında bilgi vereceğiz.

  • Ürün bilgilerinin yetersiz kalması

B2B sisteminde ürününüzü oldukça iyi tanıtmalısınız, ürününüz hakkındaki bütün bilgileri müşterilerinize sunduğunuzdan emin olun. Eğer bu bilgilerde herhangi bir yanlışlık veya da eksik olur ise müşterilerin bu ürüne olan bakışı negatif yöne gidebilir. Bu tarz bir olumsuzlukla karşılaşmamak için ürününüzün ismini, hangi kategoride olduğunu belirtin. Ürününüzün açıklamasını ise kaliteli bir görsel ile yapın.  Bu açıklamada ürününüzün boyutu, garanti belgesi, kullanım kılavuzu, son kullanma tarihi ve ağırlığı gibi detaylara yer vermelisiniz. Bu bilgileri vererek ürününüzü akılda soru işareti kalmadan müşterilerinize tanıtabilirsiniz.

  • Göze hitap etmeyen tasarım

B2B de sitenizde bulunan ürünler sizin imajınızı etkiler. Bu sebeple sitenize koyduğunuz ürünlerin oldukça iyi görünmesi gerekir. Bu tarz sitelerden alışveriş yaparken müşteriler görselliğe çok önem verir. Bu nedenle sitenize oldukça kaliteli fotoğraflar yüklemelisiniz. Aksi halde müşterileriniz ürünlerin kalitesiz olduğu düşüncesi kapılabilir. Bu nedenle göze hitap eden bir tasarım ve düzen belirlemelisiniz. Düzenli bir site oluşturabilirseniz müşterilerin size olan güveni artacaktır. Bu sebeplerden dolayı sitenizde kötü ve kalitesiz içerikleri yüklememelisiniz. Sitenizin düzenlenmesini yazarken dönemin trendlerine de yer vermeyi unutmayın.

  • Müşteri deneyimlerine değer verilmemesi

B2B sitelerinde en fazla yapılan hataların başında müşterilerin yorumlarına değer verilmemesi gelmektedir. Bu durum sitenin gelişimini olumsuz etkiler. Müşterilerin siteyle ilgili yaptığı yorumlara ve eleştirilere kulak asmalı ve sorunların çözümü için çalışılmalıdır.  Sitenizin tasarımı ve izleyişi için bir düzen kurulmalıdır.  Sitenize giriş yapan insanların kafasında soru işareti oluşturmayan bir tasarım oluşturmalısınız. Müşteriler sitenize girince kolayca ürünleri incelemeli ve dolaşabilmelidir. Sitenizin kullanımının kolay olması çok önemlidir.  Çünkü herkes teknolojiyi iyi kullanamayabilir. Bu nedenle basit kullanım oldukça önemlidir. Aksi halde insanlar aradıkları şeyi bulamayıp siteyi terk edebilirler. Bu durumda firmanızın ilerlemesinin önüne geçen faktörlerden birisi olur.

  • SEO da hatalar olması

SEO çalışmaları yaparken gözden kaçan detaylar B2B firmalarının sorun yaşamasına neden olabiliyor. SEO çalışmaları yapmak sitenin ilerlemesi için çok önemlidir. SEO bir reklam çeşididir. SEO ile farklı sitelere küçük reklamlar verebilirsiniz. Bu reklamlar sayesinde daha fazla kişi firmanızı tanır ve satış oranlarında artış sağlanır.  Bu tarz reklamların önemi vardır. Eğer reklamlar yapılmaz ise firmanın büyüme hızı oldukça düşer. SEO reklamlarının doğru yapıldığının emin olmanız gerekiyor.

  • Ödeme yönetiminde çok fazla tercih bulunması

B2B de en fazla yapılan yanlışlardan birisi çok fazla ve karmaşık ödeme yöntemlerinin bulunmasıdır. Ödeme yöntemlerinin fazla ve karışık olması müşterilerin dikkatini dağıtarak başka işlemlere yönelmesine neden olabilir. Bu tarz bir sorun yaşamak müşterilerin memnuniyetini düşürebilir.  B2B firmalarından alışveriş yapanlar farklı ödeme stillerini kullanmak isteyebilirler. Bu durumu göz önünde bulundurmalı ve farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Kısacası müşterilerinize farklı ödeme yöntemleri sunun ama kafa karıştıran bir duruma sebebiyet vermemeye dikkat ediniz.

  • Pazarlama çalışmaları için zaman ve bütçe planlaması

B2B de pazarlama yapmak çok önemlidir. Firma olarak istediğiniz seviyeye gelmek, kendinizi geliştirmek ve markanın popülerliğini arttırmak için pazarlama çalışmaları yapmalıdır. Pazarlama alanı oldukça önemlidir bu nedenle bu alanda yapılan bir hata firmanın büyük zararlar almasına neden olabilir. Bu tarz sorunlar yaşamamak için yeterli zaman ve para hazırlanmalıdır.