En Çok Tercih Edilen B2B Siteleri
13 Haziran 2022
B2B Alanında Takı Ürünlerinin Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
15 Haziran 2022

B2B Alanında Instagram Profil Analizi ile Etkileşim Oranlarını Artırma

B2B Alanında Instagram Profil Analizi ile Etkileşim Oranlarını Artırma

B2B alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan firmaların, rakip firmaların Instagram profil analizlerini yapmaları, rakiplerinin pazarlama ve reklam çalışmaları hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlamaktadır. Böylece firmalar rakiplerin yapmış oldukları çalışmaların neler olduğunu bilerek farklı stratejiler üretmeye yönelebilmektedir. aynı zamanda Instagram profil analizleri ile rakiplerin önüne geçmek de mümkün olabilmektedir. B2B alanında rakiplerin ve kendilerinin profil analizlerini yapmak isteyenler bazı hususlara dikkat etmelidir. Bunlar;

Instagram Profilinde Yer Alan Hakkında Bölümünü Doldurmak

B2B alanında Instagram profil analizleri sırasında öncelikle profil fotoğrafının yan kısmında yer alan hesaba ait bilgilerin bulunacak olduğu alanın eksiksiz ve doğru şekilde mutlaka doldurulması gerekmektedir. Bu alanda; eğer bir fiziki mağaza bulunuyorsa mağazanın çalışma saatleri ve konum bilgisi, hizmetleri ve ürünleri tanımlayıcı bilgilere yer verilmesi gerekmektedir. aynı zamanda birçok B2B firması bu bölümde sektörüyle alakalı bilgilere ve marka sloganlarına da yer vermektedir. B2B web sitesi bulunmakta olan firmalar Instagram profillerinde bulunan hakkında bölümüne sitelerine ait yönlendirme linki eklemeyi de uygun bulmaktadır.

Instagram Profilinde İlgi Çekici Fotoğraf Kullanmaya Özen Göstermek

B2B alanında Instagram profil analizleri yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri de profil fotoğraf kullanımlarıdır. Instagram profillerinde profil fotoğrafı oluşturulurken ilgi çekici bir fotoğraf kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir. bu konu ile ilgili olarak B2B firmaları rakiplerinin Instagram profil resimlerinin analizini yaparak; rakipleri ürünlerini ön plana çıkaran fotoğraflar mı tercih etmiş yoksa firmalarına ait logolarını mı kullanmış bir fikir edinebilmektedir. Aynı zamanda rakip firmaların logolarını mı yoksa isimlerini mi profil resimlerinde kullandıklarına da bakmak gerekmektedir.

B2B alanında Instagram profil fotoğrafları, B2B hesabını ve markasını kullanıcıların tanıması konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır.  Bu nedenle kullanıcıların markayı kolaylıkla bulabileceği ve aynı zamanda da markayı en iyi şekilde yansıtabilmekte olan bir profil resmi kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca kullanılan profil fotoğrafının akılda kalıcı ve dikkat çekici olmasına dikkat edilmelidir.

Organik Takipçi Sayısı

Instagram analizleri yapılırken, rakip firmaların takipçi sayılarının mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Fakat takipçi sayılarının gösterdiği değer her zaman doğru olmayabilir bu unsur bazen yanıltabilmektedir. Her zaman takipçi sayıları yüksek olan firmalar başarılı olamayabilmektedir. Çünkü bazı firmalar takipçi sayılarının yüksek görünmesi amacıyla takipçi satın alabilmektedir. Bu gibi durumlarda takipçi sayılarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığının anlaşılabilmesi için etkileşim ve geri dönüşüm oranlarına bakılması gerekmektedir. Etkileşim oranlarının genel olarak %10 seviyelerinde olması gerekmekte olup, takipçi sayıları yüksek olduğu halde gönderileri az sayılarda etkileşim ve geri dönüşüm alan hesapların takipçi sayılarının sahte olması ihtimali oldukça yüksek gözükmektedir.

Instagram İçerik Paylaşımlarının Analizini Yapmak

B2B alanında Instagram profil analizleri sayesinde etkileşim oranları artırılmak istendiğinde, B2B alanındaki rakip B2B firmalara ait içerik paylaşımlarının incelenmesi gerekmektedir. Rakiplerin hangi tarzdaki içerik konularına daha çok yer verdikleri ve rakiplerin daha çok ne tür içerik stratejilerine sahip oldukları incelenerek içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkündür.

B2B alanında paylaşımlarını Instagram kullanarak yapmayı tercih eden firmaların, kendilerine rakip gördükleri firmaların paylaşım yapma sıklıklarını incelemeleri gerekmektedir. Instagramda yaptıkları paylaşım sıklıkları, sosyal medya hesaplarına ne kadar zaman ve bütçe ayırdıkları konusunda bilgi sahibi olunabilmesini sağlamaktadır.

Instagram Etkileşim ve Geri Dönüşüm Oranları

B2B alanında Instagram  profil analizleri ile etkileşim oranlarını artırmak için yapılan analizlerde dikkat edilmesi gerekli olan bir başka nokta da Instagram gönderilerinin almış oldukları etkileşim ve geri dönüşüm oranlarıdır. Bu konu ile ilgili olarak rakiplerin Instagramda yapmış oldukları paylaşımlarında gönderi başına ortalama olarak ne kadar etkileşim oranlarının olduğu ve ne kadar geri dönüşüm aldıklarının incelenmesi gerekmektedir. Etkileşim ve geri dönüşüm oranları içerik paylaşımlarının ne derece etkili oluğunu göstermektedir.