Bilanço Nedir ve Nasıl Hazırlanır?
25 Mart 2022
B2B İçin Eşsiz 5 Strateji
28 Mart 2022

Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

E-ticaret alanlarında faaliyet göstermekte olan pek çok markanın hizmetlerini ve ürünlerini tüketicilerle kolay bir şekilde buluşturabilmelerini sağlayan çeşitli pazaryeri alanları yer almaktadır. Bu pazaryeri alanlarından bazıları ile sadece Türkiye içinde satış yapabilme imkânı varken, Aliexpress, Allegro, Ebay ve ETSY gibi küresel pazaryerlerinde ürün ve hizmetler yurtdışına da satılabilmektedir.

Son zamanlarda Ebay, ETSY, Aliexpress, Amazon ‘a benzer, hızlı şekillerde tanınmış hale gelen pazaryeri alanlarından birisi olarak binen Allegro^ya karşı olan ilgi de artış göstermektedir.  Allegro, Türkiye’deki e-ticaret işletmelerinin dikkatini de çekmeyi başarmış olan bir pazaryeri alanıdır. Allegro, Polonya kökenli pazaryeri alanı olarak bilinmekte olup, her geçen gün bu alanda satış yapmak isteyen kişilerin sayıları hızla artış göstermektedir.

Polonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resmi adı Polonya Cumhuriyeti olarak bilinene Polonya, Orta Avrupa ülkelerinin arasında bulunmaktadır. Polonya’nın en yakın komşuları Ukrayna, Belarus, Litvanya, Rusya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’dır.

Polonya’nın pek çok Avrupa ülkesiyle komşuluk ilişkileri yer almakta olup gün geçtikçe de gelişmekte olan bir ülkedir.  Polonya’da satış yapılmaya karar verildiğinde pek çok Doğu Avrupa  ülkesinde tanınmış bir hale gelmeyi sağlamaktadır.

Polonya’nın E-ticaret Hacmi Ne Kadardır?

Polonya, hem e-ticaret hacmi hem de komşuları ile ön plana çıkmış olan bir ülkedir.  E-ticaret, Polonya’da en fazla gelişen alanlardan arasında bulunmaktadır. Bunun nedeni de Polonya’nın oldukça dinamik bir nüfusa sahip olmasıdır. E-ticaret ve Polonya denildiği zaman bilinmesi gereken bazı öğeler yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Polonya’nın nüfusu yaklaşık 37,9 milyon olarak bilinmektedir ve Avrupa Birliği ülkelerinde en yüksek nüfusu olan 6. ülkedir.
 • Polonya’da e-ticaret siteleri üzerinden 13 milyon kişi alışveriş yapmaktadır.
 • Polonya’nın e-ticaret pazarları arasında, e-ticaret hacmi göz önünde bulundurulduğunda en fazla gelişmekte olan 13. ülke olduğu söylenebilir.
 • 2020 senesinde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmış olan Polonyalılar yaklaşık olarak 13,9 milyar Euro değerinde alışveriş gerçekleştirmiştir.
 • Polonya’da e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmakta olan kişilerin sepet tutarları ortalama olarak 456 Euro civarlarındadır.
 • Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %45’lik bir bölümü gerçekleştirdikleri e-ticaret alışverişlerini Polonya’dan yapmayı tercih etmektedir.
 • Polonya’da yaşamakta olan kişilerin %75’i alışverişlerini internetten yapmayı tercih etmektedir.

Polonya ile alakalı istatistikler göz önünde bulundurulduğu zaman Polonya’nın oldukça geniş bir e-ticaret hacmi olduğunu söylemek doğru olur.

Allegro Ne Demektir?

Allegro, Polonya’da 1999 senesinde kurulmuş olan çevrimiçi alışveriş sitesi olarak bilinmektedir.  Cinven, Mid Europa Partners ve Permira tarafından geliştirilmiş olan alan üzerinden aylık olarak yaklaşık 70 milyondan fazla ürünün satışı gerçekleşmektedir.

Polonya ile alakalı e-ticaret istatistikleri değerlendirildiği zaman Allegro’nun; Amazon, Ebay ve Aliexpress gibi pek çok markadan daha da gelişmekte olduğu görülmektedir. Bu sebeple satışlarını Doğu Avrupa ülkelerine gerçekleştirmek istemekte olan kişilerin bu alan üzerinden satış yapmayı tercih etmeleri gerekmektedir.

Allegro’da Satış Yapmak Nasıl Avantajlar Sağlar?

Allegro, Polonya’nın en büyük e-ticaret pazaryeri alanlarından biri olarak bilinmektedir. Bu alanda satış yapmak pek çok avantajlardan faydalanılmasını sağlamaktadır. Allegro alanında satış yapmanın bazı avantajları şunlardır:

 • Polonya konumu açısından pek çok Doğu Avrupa ülkesiyle komşu olmasından dolayı Allegro’da satış yapmak markaların hızlı tanınmasını sağlamaktadır.
 • Allegro Polonya’nın bilinen en önemli pazaryeri alanı olduğundan hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Pek çok alıcı ve satıcı Allegro’nun marka bilinirliliğini ispatlamasından dolayı hizmet ve ürün alışverişlerini Allegro’dan yapmayı tercih etmektedir.
 • Allegro’da satış yapmayı tercih etmek hazır müşteri kitlesine ulaşılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Allegro, Avrupa’nın bilinen en büyük pazaryeri alanları arasında 5.sırada bulunmaktadır.
 • Allegro, aylık olarak 17 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
 • Allegro’da 110 milyondan fazla ürün satışı gerçekleştirilebilmektedir.
 • Allegro’da satış yapmayı tercih eden Türkler döviz olarak gelir elde edebilmektedir.