B2B Alanında Dinamik fiyatlandırma ile Satışlar Nasıl Artırılabilir?
23 Ağustos 2022
B2B Firmaları Açısından Youtube Reklamcılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
25 Ağustos 2022

Yurtdışına Satış Yapmayı İsteyen B2B Firmalarına Satış Önerileri

Yurtdışına Satış Yapmayı İsteyen B2B Firmalarına Satış Önerileri

B2B firmalarının hizmetlerini ve ürünlerini ihracat pazaryerleri veya web siteleri üzerinden yurtdışına satış yapabilmeleri mümkün olabilmektedir. Satışlarını yurtdışına gerçekleştiren firmalar, satış yapmış olukları ülkenin para birimine göre döviz geliri elde edebilmektedir.  B2B ticaret yöntemi ile yurtdışına satış gerçekleştirmekte olan birçok firma satışlarını artırabilmek amacıyla çeşitli satış yöntemleri geliştirmektedir. Yurtdışına satış yapmayı isteyen B2B firmalarının bilmeleri gereken bazı satış önerileri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Hedef Kitleyi Analiz Etmek

Yurtdışına satış yapmayı isteyen B2B firmalarına verilebilecek satış önerileri arasında ilk sırada hedef kitlenin analiz edilmesi yer almaktadır. B2B firmalarının satış yapmayı istedikleri ülke pazarında bulunan hedef kitlelerini oldukça iyi tanımaları gerekmektedir. Bu şekle hem dijital pazarlama stratejileri geliştirebilmeleri hem de müşterilere nasıl ürün satabileceklerini anlamaları mümkün olabilmektedir. Bu sebeple firmaların satış yapmayı istedikleri ülkelerde kimlere satış yapacaklarını belirlemeleri ve bu kitleyi en iyi şekilde analiz etmeleri gerekmektedir. Hedef kitlenin analiz edilmesi sırasında;

 • Kullanılan sosyal medya alanları,
 • İnternet üzerinden alışveriş yapma alışkanlıkları,
 • İnternet kullanma alışkanlıkları,
 • Cinsiyet oranları,
 • Yaş aralıkları,
 • Demografik bilgiler,

Mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle firmalar hedef kitlelerini kolay bir biçimde tanıma imkânına sahip olarak, hedef kitlelerine yönelik ne tür çalışmalar gerçekleştirebileceklerine karar vermekte ve bu sayede satış oranlarını artırabilmektedir.

Rakipleri Tanımak

B2B ile yurt dışına satış yapmak isteyen ya da satışlarını artırabilmek için yeni öneriler arayan firmaların önem vermeleri gerekli olan konulardan bir diğeri de rakip analizleridir. Satış yapılmak istenen ülkede aynı alanda faaliyetlerini yürüten birçok değişik firma yer almaktadır. Bu firmaları, rakip firma analizleri sayesinde yakından tanıyabilen B2B firmaları rakiplerinden farklılaşabilmeyi başararak ön plana çıkabilmektedir.

B2B firmalarının rakip analizi yaparlarken;

 • Rakip firmaları belirlemeleri gerekmektedir.
 • Rakiplerin en çok hangi sosyal medya alanlarında yer aldığının araştırmasını yapmaları gerekmektedir.
 • Rakiplerin daha çok hangi dijital kanalar üzerinden satış yaptıklarını belirlemeleri gerekmektedir.
 • Rakiplerin zayıf ve güçlü yönlerinin tespit edilmesi gereklidir.
 • Rakiplerin SEO çalışmalarının ve sosyal medya stratejilerinin incelenmesi gerekmektedir.

B2B firmaları bu tür çalışmalar sayesinde rakip firmaların analizini yaparak onlardan farklılaşabilmekte ve kısa bir zaman içerisinde yurtdışında satışlarını artırabilmektedir.

SEO Çalışmalarına Önem Verme

Alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirmekte olan tüketiciler genel olarak hizmet ve ürün aramalarını Google ve benzeri arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple satışlarını yurtdışına gerçekleştirmeyi isteyen B2B firmalarına verilebilecek olan satı önerilerden bir başkası da SEO çalışmalarına gereken önemi vermeleri gerektiğidir.

SEO çalışmaları, firmaların kendi web sitelerini arama motorlarına uyarlayarak arama motorlarında görünür olabileceği ve organik sıralamalar elde edebileceği gibi çalışmalara verilemekte olan isimdir. SEO çalışmalarıyla yurtdışına satış gerçekleştirmek isteyen ya da yurtdışındaki satışlarını artırabilmeyi amaçlayan B2B firmaları, arama motorlarında daha kalıcı sıralamalar elde edebilme olanağına sahiptirler. Bu şekilde web sitelerinin dönüşüm oranlarını ve site görünürlüklerini artırabilmektedirler.

Sosyal Medya Pazarlamalarından Yararlanmak

Beğendikleri ya da ihtiyaç duydukları ürünleri satın alan tüketicilerin oldukça büyük bir kısmı satın almış oldukları ürünleri ilk önce sosyal medya alanlarında görmekte  ve daha sonra ürün araması gerçekleştirerek ürünleri web sitelerinden almaktadırlar. Bu sebeple satışlarını yurtdışına yapacak olan B2B firmalarının sosyal medya pazarlamalarından yararlanmaları gerekmektedir. sosyal medya pazarlamasından faydalanarak ihracat yapabilmeyi isteyen B2B firmalarının;

 • Hedef kitle analizi gerçekleştirerek iletişim yürütecek oldukları sosyal medya alanlarına karar vermeleri gerekmektedir.
 • İletişimlerin yürütülecek olduğu sosyal medya alanlarında yerlerini almaya özen göstererek düzenli paylaşımlar yapmaları gerekmektedir.
 • Kullanıcıların dikkatlerini çekebilmek amacıyla içeriklerini çeşitlendirebilmeleri gerekmektedir. Ürün karşılaştırma, ürün tanıtım videoları, ürün görselleri ve Instagram hikâyeler benzeri içerik türlerinden yararlanılarak çeşitli içerikler ortaya koyabilmeye özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Sosyal medya reklamlarından yararlanmaları gerekmektedir.