Başarıyı Yakalamak İsteyen B2B Firmalarını Yapmaması Gereken Hatalar
11 Aralık 2021
Yurtdışına Satış Yapacak Olan B2B Firmaları İçin Satış Önerileri
14 Aralık 2021

Yurtdışına Satış Yapmak İsteyen B2B Firmaları İçin Reklam Stratejileri

Yurtdışına Satış Yapmak İsteyen B2B Firmaları İçin Reklam Stratejileri

B2B firmaları hem yurtiçine hem de yurtdışına ürün ve hizmet satışı yapabilmektedir. Fakat yurtdışına satış yapmak, yurtiçine satış yapmak kadar kolay değildir. Çünkü B2B firmalarının yurtdışına satış yapacakları ülkede yaşayan hedef kitlelerine ulaşmaları daha engebeli bir süreçtir. Bu noktada firmaların dijital pazarlama çalışmalarından yararlanarak farklı reklam stratejileri geliştirmeleri gereklidir. Böylelikle firmaların hedef kitlelerine ulaşabilmeleri, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmeleri mümkündür. Biz de bu yazımızda yurtdışına satış yapmak isteyen B2B firmaları için önemli reklam stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak reklam çalışmaları için kullanabileceğiniz önemli stratejileri öğrenebilir ve firmanızın yurtdışı satışlarını arttırabilirsiniz.

E-posta Pazarlaması ile Ürünlerinizi Hedef Kitlenize Tanıtın

Yurtdışına satış yapmak isteyen B2B firmalarının yararlanması gereken dijital pazarlama yöntemlerinden biri e-posta pazarlamasıdır. E-posta pazarlaması; firmaların ürün, hizmet ve kampanyalarının hedef kitlelerine tanıtımı için onlara e-posta gönderdikleri dijital pazarlama yöntemidir. Genellikle yurtdışına satış yapan B2B firmaları e-posta pazarlaması ile daha önce web sitelerinden alışveriş yapan ve e-posta adresi bulunan kişilere ulaşabilmektedir.

E-posta pazarlamasında firmaların hedeflerine ulaşabilmesi daha kolaydır. Bu nedenle yurtdışına satış yapmak isteyen B2B firmalarının e-posta pazarlamasına önem vermesi gereklidir. Bu noktada firmalar e-posta şablonlarından ve kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisinden yararlanmaktadır. Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisi sayesinde firmalar tüketicileri özel hissettirerek onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmektedir. Böylelikle de yurtdışı satışlarını arttırabilmektedir.

Google Adwords Reklamları Verin

Önemli reklam stratejileri arasında yer alan Google Adwords, hem yurtiçine hem de yurtdışına satış yapacak olan B2B firmalarının kullanması gereken pazarlama stratejisidir. Çünkü ihtiyacı olan veya beğendiği bir ürün satın almak isteyen tüketiciler ürün araştırmalarını genellikle Google üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu nedenle ihracat yapacak olan B2B firmalarının Google Adwords reklamları vermesi gereklidir. Böylelikle web sitelerini Google’da ön plana çıkarabilmeleri mümkündür. Fakat B2B firmalarını Google Adwords reklamları vermesi için öncelikle bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • B2B firmaları yurtdışına satış yapacakları pazar ülkesini yakından tanımalıdır.
 • Satış yapılmak istenen pazar ülkesinde yaşayan tüketiciler analiz edilmeli ve bu kişilerin en çok hangi saatlerde internet kullandığı incelenmelidir.
 • Ahrefs ve Semrush gibi analiz araçları kullanılarak anahtar kelime analizi yapılmalıdır.
 • Reklamlarda kullanılacak anahtar kelimeler belirlenmelidir.
 • Reklam bütçesi doğru bir şekilde ayarlanmalıdır.

Sizler de bu hususları yerine getirerek hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilir ve onlara ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Böylelikle de firmanızın yurtdışı satışlarını arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasına Ağırlık Verin

Her yurtdışına satış yapmak isteyen B2B firmasının kullanması gereken dijital pazarlama yöntemlerinden biri de sosyal medya pazarlamadır. Çünkü günümüzde her geçen gün artan sosyal medya kullanımıyla firmaların ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırabilmeleri mümkündür. Fakat yurtdışına satış yapmak için sosyal medya pazarlamasına ağırlık verecek olan B2B firmalarının bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Firmaların öncelikle olarak hedef kitle analizi yapması gereklidir. Bu analiz sayesinde hangi sosyal medya platformunda reklam çalışmaları yapılabileceği belirlenmelidir.
 • Belirlenen sosyal medya platformlarında reklam verebilmek için düzenli bir şekilde gönderi paylaşımı yapılmalıdır.
 • Gönderi metinlerine ve görsellerine özen göstermelidir.

Sizler de bu hususları yerine getirebilir ve yurtdışı satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Influencer Marketing Çalışmalarından Yararlanın

İhracat yapmak isteyen B2B firmalarının kullanması gereken reklam modellerinden birisi de Influencer Marketing’tir. Genellikle B2B firmaları Influencer Marketing çalışmaları yaparken satış yaptıkları ülkelerde herkes tarafından tanınan ve güvenilen kişiler ile işbirliği yapmaktadır. Influencer Marketing sayesinde firmalar;

 • Hedef kitlelerine kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Marka bilinirliklerini arttırabilmektedir.
 • Hedef kitlelerini genişletebilmektedir.
 • Yurtdışı satışlarını arttırabilmektedir.
 • Rakip firmalar ile daha kolay rekabete girebilmektedir.

Sizler de bu avantajlara sahip olmak istiyorsanız Influencer Marketing çalışmalarından yararlanabilir ve ürünlerinize yönelik bir influencer ile işbirliği yapabilirsiniz.