B2B Firmalarının Lojistik Yönetimi Hakkında Bilmesi Gerekenler
19 Kasım 2021
B2B Firmaları İçin Yılbaşında Kargo Yönetim Rehberi
22 Kasım 2021

Yurtdışına Satış Yapan B2B Firmalarının Ödeme Alırken Kullandığı Yöntemler

Yurtdışına Satış Yapan B2B Firmalarının Ödeme Alırken Kullandığı Yöntemler

B2B ile internetten ürün satışı yapan firmalar, hem yurtiçine hem de yurtdışına satış yapabilmektedir. Yurtdışına satış yapan firmaların, web siteleri üzerinden yaptıkları satışların tahsilatlarını gerçekleştirebilmeleri için yurtdışından ödeme alma yöntemlerini sitelerine entegre etmeleri gereklidir. Bunun için de genellikle bankalardan veya sanal pos sağlayıcılarından sanal pos almaktadır. Böylelikle firmaların web sitelerini hızlı ve güvenilir bir şekilde ödeme almaya hazır hale getirebilmeleri mümkündür. Peki, yurtdışına satış yapan B2B firmalarının ödeme alırken kullandığı yöntemler nelerdir? Gelin hep birlikte bunlara göz atalım.

Banka veya Kredi Kartı ile Yurtdışından Ödeme Alma

B2B ile yurtdışına satış yapan firmaların en çok ödeme aldıkları yöntem, banka veya kredi kartı ile ödeme alma yöntemidir. Bu yöntem ile ödeme almak isteyen firmaların sanal pos anlaşması yapması gereklidir. Firmaların sanal pos anlaşması yapabilmeleri için iki farklı yöntem mevcuttur. Bunlar bankalar ile sanal pos anlaşması ve sanal pos sağlayıcılarından sanal pos anlaşmasıdır. Firmaların bankalardan veya sanal pos sağlayıcılarından teklif almadan ve onlarla anlaşma yapmadan önce bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. bu hususlar şunlardır:

  • B2B firmalarının web siteleri yurtdışına uygun bir şekilde tasarlanmalıdır.
  • Ürünler kategorilere ayrılmalı ve ürün görselleri ve açıklamaları düzenlenmelidir.
  • Ürün fiyatları belirlenmelidir.
  • Web site üzerinde mesafeli satış sözleşmesine, gizlilik politikasına ve KVKK gibi önemli sözleşme ve politikalara yer verilmelidir.

Bunları yerine getiren B2B firmaları bankalardan veya sanal pos sağlayıcılarından sanal pos teklifi alabilmektedir. Teklifi kabul eden firmaların sanal pos anlaşması için gerekli olan belgeleri ilgili kuruma iletmesi gereklidir. Böylelikle sanal pos kurulumu yapılabilmekte ve yurtdışından ödeme almak mümkün hale gelmektedir.

Havale ve EFT Yöntemi ile Yurtdışından Ödeme Alma

B2B firmaları yurtdışından ödeme almak için havale ve EFT yöntemlerini kullanmaktadır. Havale yöntemi, aynı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Bu işlemi kullanarak ödeme almak isteyen firmaların hesaplarının bulunduğu banka ile müşterinin çalıştığı bankanın aynı olması gereklidir. Yurtdışına satış yapılan müşterilerin yabancı olması ve müşterilerin farklı bankalar kullanması göz önünde bulundurulduğunda yurtdışından ödeme almak için havale yönteminin daha az kullanıldığını söylemek mümkündür.

EFT yöntemi ise, farklı iki banka arasında yapılan para transferi işlemidir. Bu işlemi kullanarak yurtdışından ödeme almak isteyen firmaların çalıştığı banka ile tüketicilerin bankasının farklı olması gereklidir. Yurtdışından ürün satın alan tüketicilerin büyük bir bölümünün farklı bankalar kullandığı göz önünde bulundurulduğunda yurtdışından ödeme almak için EFT yönteminin de daha az kullanıldığı bilinmektedir.

Mobil Ödeme Sistemleri ile Yurtdışından Ödeme Alma

Her geçen gün gelişen teknolojinin beraberinde gelen mobil ödeme sistemi, tüketicilerin alışveriş tahsilatlarını GSM operatörleri aracılığıyla gerçekleştirdiği ödeme sistemine verilen addır. Bu ödeme sistemi, ülkemizde yurtdışından ödeme almak isteyen B2B firmaları tarafından yeni yeni kullanılmaya başlansa da dünya genelinde yaygın bir ödeme sistemidir. Mobil ödeme sistemi ile ödeme yapacak tüketiciler, ödeme esnasında cep telefonu ve şifre bilgilerini girerek alışveriş tahsilatlarını gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra iş yerlerinde kullanılan mobil ödeme sistemleri, temassız poslar ile de gerçekleşmektedir. Böylelikle B2B firmaları yurtdışından ödeme alabilmekte ve ödeme sırasında yapılacak yanlışların önüne geçebilmektedir.

Dijital Cüzdan ile Yurtdışından Ödeme Alma

B2B firmalarının yurtdışından ödeme alma yöntemlerinden biri olan dijital cüzdanlar, müşterilere ait bilgilerin ve kart bilgilerinin saklandığı ödeme sistemleridir. Bu ödeme sistemleri sayesinde B2B web siteleri üzerinden yurtdışında yaşayan tüketicilerin alışveriş yapabilmesi için yalnızca telefon numaralarına gelen 3D Secure onay kodunu girmeleri gereklidir.

Dijital cüzdanlar, yurtdışından yapılan alışverişlerin kolay ve güvenli bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda hem firmalara hem de tüketicilere zaman kazandırmaktadır. Sizler de web sitenize dijital cüzdan ödeme yöntemini entegre ederek yurtdışına yaptığınız ürün satışlarının ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.