Yurtdışına Satış Yapmak İsteyen B2B Firmaları İçin Reklam Stratejileri
13 Aralık 2021
B2B Sitesi İçin Etkileyici Bir İsim Ortaya Koyarken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler
15 Aralık 2021

Yurtdışına Satış Yapacak Olan B2B Firmaları İçin Satış Önerileri

Yurtdışına Satış Yapacak Olan B2B Firmaları İçin Satış Önerileri

B2B firmalarının ürün ve hizmetlerini web siteleri ya da ihracat pazaryerleri üzerinden yurtdışına satabilmeleri mümkündür. Yurtdışına satış yapan firmalar satış yaptıkları ülkenin para biriminde gelir elde ederek döviz kazanabilmektedir. B2B ile yurtdışına satış yapan pek çok firma satışlarını arttırmak için satış stratejileri geliştirmektedir. Biz de bu yazımızda yurtdışına satış yapacak olan B2B firmaları için satış önerileri vereceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak yurtdışı satışlarınızı arttırabilir ve döviz geliri elde etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Yurtdışına satış yapacak olan B2B firmalarına verilebilecek satış önerilerinden biri hedef kitlelerini analiz etmeleridir. Çünkü firmaların satış yapacakları ülkelerin pazarındaki hedef kitlelerini iyi tanımaları gereklidir. Böylelikle hem müşterilere nasıl ürün satacaklarını anlamaları hem de dijital pazarlama stratejileri geliştirebilmeleri mümkündür. Bu nedenle firmalar satış yapacakları ülkelerde kimlere satış yapmak istediklerini belirlemeli ve bu kitleyi analiz etmelidir. Hedef kitle analizinde;

 • Demografik bilgiler
 • Yaş aralığı
 • Cinsiyet oranı
 • İnternet kullanma alışkanlıkları
 • İnternetten alışveriş yapma alışkanlıkları
 • Kullanılan sosyal medya platformları

Göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede firmalar hedef kitlelerini daha kolay bir şekilde tanıyarak onlara yönelik ne tür çalışmalar yapabileceklerine karar verebilmektedir. Böylelikle de satışlarını arttırabilmektedir.

Rakiplerinizi İyi Bir Şekilde Tanıyın

B2B ile yurtdışına satış yapan ve yurtdışı satışlarını arttırmak için öneriler arayan firmaların önem vermesi gereken konulardan biri rakip analizidir. Çünkü satış yapılacak ülkede aynı sektörde faaliyet gösteren pek çok farklı ülke mevcuttur. Bu firmaları rakip firma analizi yaparak yakından tanıyan B2B firmaları onlardan farklılaşarak ön plana çıkmaktadır.

B2B firmaları rakip analizi yaparken;

 • Rakip firmaları belirlemelidir.
 • Rakiplerin hangi sosyal medya platformlarında yer aldığını araştırmalıdır.
 • Rakiplerin hangi dijital kanallar üzerinden satış yaptığını belirlemelidir.
 • Rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmelidir.
 • Rakiplerin sosyal medya stratejilerini ve SEO çalışmalarını incelemelidir.

Sizler de bu tür çalışmalar ile rakip firmaları analiz edebilir ve onlardan farklılaşabilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde yurtdışı satışlarınızı arttırabilirsiniz.

SEO Çalışmalarına Önem Verin

İnternetten alışveriş yapan tüketiciler genellikle ürün ve hizmet aramalarını Google gibi arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu nedenle yurtdışına satış yapacak olan B2B firmalarına verilebilecek satış önerilerinden biri de SEO çalışmalarına önem vermeleridir. SEO çalışmaları, firmaların web sitelerini arama motorlarına optimize ederek arama motorlarında organik sıralamalar elde edebileceği ve görünür olabileceği çalışmalara verilen isimdir. SEO çalışmaları sayesinde yurtdışına satış yapmak isteyen veya yurtdışı satışlarını arttırmak isteyen B2B firmaları arama motorlarında daha kalıcı sıralamalar elde edebilmektedir. Böylelikle de web sitelerinin görünürlüğünü ve dönüşüm oranlarını arttırabilmektedir. Sizler de SEO çalışmalarına önem vererek Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırma imkanı bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasından Yararlanın

İhtiyaç duydukları veya beğendikleri bir ürünü satın alan tüketicilerin büyük bölümü satın aldıkları ürünleri ilk olarak sosyal medya platformlarında görmekte ve ardından ürün araması yaparak ürünleri web sitelerinden satın almaktadır. Bu nedenle yurtdışına satış yapacak olan B2B firmalarının sosyal medya pazarlamasından yararlanması gereklidir. Sosyal medya pazarlamadan yararlanarak ihracat yapmak isteyen B2B firmaları;

 • Hedef kitle analizi yaparak iletişim yürütecekleri sosyal medya platformlarına karar vermelidir.
 • İletişim yürütülecek sosyal medya platformlarında yerlerini alarak düzenli paylaşımlar yapmalıdır.
 • Kullanıcıların dikkatini çekebilmek için içeriklerini çeşitlendirmelidir. Ürün görselleri, ürün tanıtım videoları, ürün karşılaştırma videoları ve Instagram Hikayeler gibi içerik türleri ile çeşitli içerikler ortaya koymalıdır.
 • Satış yapılacak ülkede yaşayan tüketicilerin internet kullanım alışkanlıkları analiz edilmelidir.
 • Metin içerikli paylaşımlarda tüketicileri harekete geçirecek ifadelere yer vermelidir.
 • Sosyal medya reklamlarından yararlanmalıdır.

Sizler de bu tür çalışmalar yaparak firmanızı yurtdışında yaşayan tüketicilere sosyal medya üzerinden tanıtabilirsiniz. Böylelikle onların satın alma kararlarını etkileyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.