Tesettür Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Tüyoları
27 Ekim 2021
Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Rehberi
1 Kasım 2021

Youtube’a Katılan B2B Firmaları İçin SEO Rehberi

Youtube’a Katılan B2B Firmaları İçin SEO Rehberi

Youtube’a Katılan B2B Firmaları İçin SEO Rehberi

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Youtube, hem kişisel olarak hem de B2B firmaları gibi ticari faaliyetler gösteren işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Youtube’ta kanal açarak ürün ve hizmetlerine yönelik video içerikler paylaşan B2B firmaları, daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilmektedir. Youtube’ta içeriklerin ön plana çıkmasıyla marka bilinirliğini ve satışlarını arttırabilmektedir. Fakat bu noktada firmaların Youtube SEO çalışmalarına ihtiyacı vardır. Biz de bu yazımızda Youtube SEO çalışmaları hakkında B2B firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak SEO çalışmalarıyla kanalınızı yükseltebilirsiniz.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO, Youtube’ta bulunan videoların görünürlüğünü arttırarak Youtube arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan optimizasyon çalışmalarıdır. Youtube optimizasyon çalışmaları sayesinde Youtube üzerinden video paylaşımı yapan B2B firmaları arama sonuçlarında daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir. Aynı zamanda video izlenme sürelerini ve kanala abone olan kişi sayısını daha kolay bir şekilde arttırabilmektedir. Böylelikle de ürün ve hizmetlerine yönelik içerik üreten B2B firmalarının hedef kitleye ulaşmasını ve onlara ürünlerini tanıtmasına olanak sağlamaktadır.

B2B Firmalarının Youtube Kanallarını Yükseltmeleri İçin Yapabilecekleri SEO Çalışmaları Nelerdir?

Youtube Videolarınızı Adlandırın

Youtube’ta yer alan B2B firmalarının kanallarına video yüklerken kullanacakları video adları oldukça önemlidir. Bu noktada anlaşılabilir bir video adı gereklidir. Örneğin videoları adlandırırken youtube-kanal-2021 gibi bir adın yerine ürü ve hizmetlerine yönelik olarak kadın-giyim-trendleri gibi bir ad belirlenmelidir. Böylelikle videoların botlar tarafından daha kolay bir şekilde taranması mümkündür. Dolayısıyla da B2B firmalarının Youtube SEO sıralaması artmaktadır.

Doğru Video Başlığı Seçin

Youtube videolarını adlandırdıktan sonra doğru video başlığı seçmek de oldukça önemlidir. Bu nedenle Youtube’ta içerik üretecek olan B2B firmalarının doğru video başlığı seçimi yapması gereklidir. Bu noktada da bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır. Bu hususla şunlardır:

  • Semrush, Ahrefs ve Keywordtool gibi analiz araçlarından yararlanılmalıdır.
  • Hedef kitleye önem verilmelidir. Bunun için de aynı analiz araçlarından yararlanarak hedef kitle analizi yapılmalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak doğru bir video başlığı seçebilirsiniz. Böylelikle başarılı bir SEO çalışması yapabilirsiniz.

Video Açıklamanıza Önem Verin

Youtube’ta kanal sahibi olan B2B firmalarının önem vermesi gereken SEO çalışmalarından biri de video açıklamalarıdır. Çünkü video açıklaması sayesinde içeriklerin görünürlüğü artmakta ve daha fazla ön plana çıkmaktadır. Fakat bu noktada;

  • Anahtar kelime analizi yapılmalıdır.
  • Anahtar kelime seçiminde hem kısa kuyruklu hem de uzun kuyruklu anahtar kelimeler tercih edilmelidir.
  • Yalnızca yüksek arama hacmi olan anahtar kelimeleri tercih etmek yanlış bir tutum olduğu için aynı zamanda düşük arama hacmine sahip anahtar kelimeler de tercih edilmelidir.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak video içeriklerinize yönelik anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Youtube video açıklamalarınızda seçtiğiniz anahtar kelimelere yer vererek kullanıcılara bilgi verebilir ve onlarda merak uyandırabilirsiniz. Öte yandan video açıklamalarında ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi veren hashtagler kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz hashtaglerin doğru olup olmadığını analiz araçlarıyla inceleyebilirsiniz. Doğru hashtagler sayesinde Youtube’ta hashtag araması gerçekleştiren kitlelerin videolarınızı görmesine imkan sağlayabilirsiniz.

Kaliteli Videolar Ortaya Koyun

Youtube’ta yer alarak görünürlüğünü arttırmak isteyen B2B firmalarının yapması gereken SEO çalışmalarından bir diğeri de kaliteli videolar ortaya koymaktır. Çünkü genellikle video izleyen kullanıcılar kaliteli bir şekilde çekilen ve çözünürlüğü yüksek olan videoları izlemektedir.

Öte yandan video kalitesinin düşük olması, görüntüleme almadığı gibi kanalın SEO çalışmalarını da olumsuz etkilemektedir. Çünkü arama botları kalitesiz videolar ile karşı karşıya kaldığında video konusu ile ilgili diğer videoları ön plana çıkarmakta ve sizlerin videolarını geri plana atmaktadır. Bu durum da Youtube SEO çalışmalarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sizler de Youtube’ta yer alan bir B2B firmasıysanız kaliteli videolar ortaya koyarak organik sıralamanızı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda videolarınızın görüntülenme sayısını arttırabilirsiniz.