B2B Firmaları İçin Yol Haritası Olan Stratejik Planlama Nedir?
15 Kasım 2021
B2B Sektöründe Şirket Kültürü Nasıl Tanımlanır?
17 Kasım 2021

Yılbaşında Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin 5 Tüyo

Yılbaşında Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin 5 Tüyo

Yılbaşı, B2B ile internette ürün ve hizmet satışı yapan firmalar için önemli günler arasında yer almaktadır. Çünkü bu dönemde çeşitli kampanyalar düzenlenmekte ve bu kampanya dönemlerini başarılı bir şekilde yöneten firmalar satışlarını arttırabilmektedir. Bu nedenle yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının bu döneme iyi bir şekilde hazırlanması gereklidir. Peki, yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının yapması gerekenler nelerdir? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını bulacağınız tüyolarımıza bir göz atalım.

Ürün Stoklarını Kontrol Edin

Yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının bu dönemde kampanyalar düzenlemesi gereklidir. Yılbaşı kampanyaları düzenlemek isteyen B2B firmalarının ise kampanya döneminden önce ürün stok durumunu kontrol etmesi oldukça önemlidir. Bu nokta firmalar ürünlerini;

 • En çok satan ürünler
 • En az satan ürünler
 • İstek listesinde yer alan ürünler

Şeklinde gruplandırmalıdır. Ardından da bu ürün gruplarında nasıl kampanyalar düzenlenebileceğine karar verilmelidir. Buna göre de stokları güncellenecek ürünler için tedarikçiler ile iletişime geçilmelidir. Sizler de ürün stoklarınızı kontrol ederek web sitenizi yeni yıl kampanyalarına hazırlayabilirsiniz. Böylelikle profesyonel bir kampanya yönetimi yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Site Tasarımınızda Yeni Yıl Ruhunu Yansıtın

Yılbaşı döneminde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının web site tasarımına önem vermesi gereklidir. Çünkü B2B firmalarının web siteleri bir vitrin görevindedir. Bu noktada firmaların yerine getirmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Yılbaşı döneminde firmaların web site tasarımlarında yeni yıl ruhunu yansıtması oldukça önemlidir. Böylelikle tüketicilerin dikkatini çekebilmek mümkündür.
 • Tüketicilerin kampanyaları toplu bir şekilde görebilmesi için yılbaşı indirimlerine özel kampanyalar sayfası oluşturulmalıdır.
 • Sitenin ana sayfa tasarımında değişiklikler yapılmalıdır. Yeni yıl kampanyasında yer alan ürünler vitrindekiler, öne çıkanlar, yeni gelen ürünler vb. kategorilere yerleştirilmelidir. Bu sayede siteyi ziyaret etmeye gelen tüketiciler yeni yıla özel kampanyaları görebilmektedir.
 • Tüketicilere güven veren bir ödeme sayfası oluşturulmalıdır.

Sizler de bu hususları yerine getirerek web sitenizde yeni yıl ruhunu yansıtabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin ilgisini çekebilir ve onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Kargo Süreçlerini Doğru Bir Şekilde Yönetin

Yılbaşı döneminde tüketiciler genellikle sevdiklerine hediye almaktadır. Hediye aldıkları ürünlere de hızlı bir şekilde ulaşmak istemektedir. Bu nedenle B2B firmalarının kargo süreçlerini doğru bir şekilde yönetmesi gereklidir. Firmalar ürün ve kampanya sayfalarında kargo süreçlerine yönelik bilgiler vermelidir. Genellikle B2B firmalar ürün ve kampanya sayfalarına;

 • Aynı gün kargo
 • Hızlı teslimat
 • Aynı gün teslimat
 • 1-2 iş günü içerisinde kargo
 • 150TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz

Gibi kargo bilgileri ekleyerek tüketicilerin satın aldıkları ürünlere ne kadar süre içerisinde ulaşacağına dair bilgi verilmelidir. Aynı zamanda firmalar web sitelerinde kargo entegrasyonu yaparak tüketicilerin satın aldıkları ürünleri takip etmesine yardımcı olmalıdır. Sizler de kargo süreçlerini doğru bir şekilde yöneterek tüketicilerin güvenini kazanabilir ve müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Yılbaşı Kampanyalarına Özel SEO Çalışmaları Yapın

Yılbaşı döneminde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının yılbaşı kampanyalarına özel SEO çalışmaları yapması gereklidir. Çünkü günümüzde internetten alışveriş yapmak isteyen pek çok tüketici ürün aramalarını Google gibi arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir. Arama motorlarına yönelik yapılacak olan SEO çalışmaları ile firmaların düzenleyeceği yılbaşı kampanyalarının daha fazla kişiye ulaşabilmesi mümkündür.

Yılbaşı kampanyalarına özel SEO çalışmaları yapan firmaların anahtar kelimeleri analiz etmesi gereklidir. Genellikle yılbaşı döneminde tüketiciler;

 • Yılbaşı kampanyaları
 • Yılbaşı indirimleri
 • Yılbaşı fırsatları
 • Yeni yıl indirimleri
 • Yeni yıl kampanyaları
 • Yeni yıl fırsatları
 • 2021’in son kampanyaları

Gibi anahtar kelimeleri arama motorlarında aratmaktadır. Bu tür arama yapan tüketicilere ulaşabilmek için firmalar bu anahtar kelimelerin yer aldığı kampanya sayfalarınızı düzenlemelidir. Böylelikle B2B firmalarının web sitelerine daha fazla trafik çekebilmeleri mümkündür. Sizler de yılbaşı kampanyalarınıza özel SEO çalışmaları yaparak Google üzerinde görünürlüğünüzü arttırabilir ve yüksek satış oranları elde edebilirsiniz.