B2B Firmalarının Trendyol’da Mağaza Açma Adımları
10 Şubat 2022
B2B Özel Günler İçin Kampanyalar
16 Şubat 2022

Yeni Ürün Satışı ve Pazarlaması Hakkında B2B Firmalarının Bilmesi Gereken Teknikler

B2B firmaları genellikle yeni bir ürünü stoklarına eklediğinde bu ürünü ön plana çıkarmayı ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Bunun için de geleneksel ve dijital satış ve pazarlama tekniklerinden yararlanmaktadır. Bu noktada firmaların büyük çoğunluğu dijital pazarlama tekniklerini tercih ederek markalarını rakiplerinden ayırmaktadır. Böylelikle de daha hızlı satış yapma imkanı yakalamaktadır. Biz de bu yazımızda yeni ürün satışı ve pazarlaması hakkında B2B firmalarının bilmesi gereken tekniklerden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızı inceleyebilir ve firmanızın stoklarında ilk kez yer alacak bir ürünü nasıl pazarlayacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ürüne Olan Talebi Analiz Ederek İşe Başlayın

Yeni ürün satışı ve pazarlaması hakkında B2B firmalarının bilmesi gereken tekniklerden biri ürüne olan talebi analiz etmektir. Çünkü satılacak ürüne ne kadar fazla talep olursa satış yapma ihtimali de o kadar artış göstermektedir. Bu da herhangi bir satış ve pazarlama tekniği kullanmadan ürünlerinizi hedef kitlenize ulaştırmanıza ve satışlarınızı arttırmanız yardımcı olmaktadır.

Ürüne olan talebi analiz etme konusunda B2B firmalarına yol gösteren iki unsur bulunmaktadır. Bunlar arama motoru istatistikleri ve pazaryeri satış oranlarıdır. Firmalar bir ürün tedariği yapmadan önce belirli araçlar kullanarak ilgili ürünlerin aranma sıklığını kontrol edebilmektedir. Bunun yanı sıra da pazaryerlerindeki satış oranlarını ve talepleri de analiz edebilmektedir.

Sizler de yeni bir ürün satmak istiyorsanız bu çalışmalar ile ürünlere olan talebi görebilirsiniz. Böylelikle ürünün kendini pazarlayarak satılmasını sağlayabilirsiniz.

E-posta Pazarlaması ile Müşterilerinizi Yeni Ürününüz Hakkında Haberdar Edin

B2B sitelerinde hesap oluşturan tüketiciler bu noktada belirli iletişim izinleri vermektedir. Genellikle bunlar dijital pazarlama, ürün tanıtımı ve kampanya tanıtımı gibi izinlerdir. Bu iletişim izinlerinden yararlanan B2B firmaları müşterilerine yeni ürünlerini duyurabilmektedir. Bu noktada B2B firmalarının müşterilerine e-posta göndermesi gereklidir. Fakat bu e-postaların ilgi çekici olması ve iyi bir şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Aksi halde gönderilen e-postalar müşterilerin dikkatini çekmemekte ve firmalar e-posta pazarlamasından verim alamamaktadır. Dolayısıyla da B2B firmaları müşterilerine yeni ürünlerini duyuramamakta ve bilgilendirme yapamamaktadır. Sizler de yeni bir ürün tanıtımı yapmak istiyorsanız e-posta pazarlamasından yararlanabilirsiniz. Böylelikle yeni ürünlerinizi müşterilerinizle tanıştırabilir ve satışlarınızı daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

SMS Pazarlamasından Yararlanın

Yeni ürün satışı ve pazarlama teknikleri arasında yer alan SMS pazarlaması, B2B firmaları için oldukça önemli satış ve pazarlama tekniklerinden biridir. Çünkü bu pazarlama tekniğinde firmalar yeni ürünlerini B2B firmalarından daha önce alışveriş yapan tüketicilere tanıtmaktadır. SMS pazarlaması, B2B firmalarının var olan müşteri kitlesine tanıtım yapılan bir dijital yöntemi olduğu için yeni ürü tanıtımlarında oldukça tercih edilmektedir. Bununla beraber bu pazarlama yönteminde sonuçlar hızlı bir şekilde alınmaktadır. Sizler de SMS pazarlamasından yararlanarak stoklarınızda yer vereceğiniz ürünü hedef kitlenize tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda da SMS pazarlaması ile daha hızlı sonuçlar elde edebilir ve dönüşümlerinizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Affiliate Marketing’e Ağırlık Verin

Affiliate Marketing, B2B firmalarının farklı kullanıcılar tarafından ürün ve hizmetlerini tanıttığı bir pazarlama tekniğidir. Bu pazarlama tekniğinde firmalar kişilere belirli bir ücret ödememektedir. Fakat yine de kişiler üzerinden gelen müşterilerin yaptığı alışverişlerden belirli bir komisyon ödemekle yükümlüdür.

Yeni bir ürün pazarlaması yapacak B2B firmaları mikro, makro ya da mega influencerlar ile çalışarak Affiliate Marketing çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalar için B2B firmaları genellikle %10-%20 aralığında bir komisyon ödemektedir. Ürün ne kadar satılırsa çalışma yapan kişiler o kadar fazla gelir elde edebilmektedir. Bu nedenle Affiliate marketing anlaşması yapan kişiler sürekli olarak ürün tanıtımı yapmaktadır.

Sizler de stoklarınıza yeni bir ürün eklemek istiyorsanız Affiliate marketing’e ağırlık verebilirsiniz. Bu pazarlama tekniği sayesinde de yeni ürününüzü daha geniş bir kitleye tanıtabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.