b2b menü hazırlama
Pandemi Sürecinde B2B Kullanımı
28 Mayıs 2020
b2b ve youtube
B2B Yazılımı Kullanırken Youtube Önemi
30 Mayıs 2020

Yaz Aylarında B2B Operasyonu Nasıl Yapılır?

Yaz Aylarında B2B Operasyonu Nasıl Yapılır?

Yaz Aylarında B2B Operasyonu Nasıl Yapılır?

Ticaret her mevsim diri tutulması gereken bir sektördür. Mevsimlere ve şartlara göre bir düzenleme yapılmazsa firmanın maliyetlerini düşürmeye yol açabilir. O yüzden ticarete güncel kalmak ve her yeni düzene ayak uydurmak önemli bir noktadır. Bununla birlikte çoğu firma yaz aylarında bir duraklama dönemine girer. Nedir bu duraklama dönemi diye soran olursa kısaca maliyetin düşmesi anlamı taşır. Satışların duraklaması. Yaz aylarının avantaji bazı sektörlerde görülürken bazı sektörde ise dezavantajı görülür. B2B firmaların bu konuda yaşadıkları duraklama mevsimi için yenilik peşine girmelidir. Bazı firmalar sezonun kapanmış gözüyle yaz aylarına bakar. Ama ticaret her ayı kendi içinde değerlendirmeyi amaçlayan bir dünyadır. Bu bakımdan farklı stratejilerle bu ayı avantaj haline getirebilirsiniz. Ticarette söylenmiş en güzel sözlerden biri de krizi avantaja çevirmektir. Sadece bunu başarabilen şirketler var olmayı sürdüren şirketlerdir. Pazarlamada stratejiler ürünlerinizin ortaya çıkıp talep edilmesini sağlayan bir süreçtir. Bu stratejiler doğru yapılıp ve doğru takibi edip yönlerilirse başarı yani ürün artışı kaçınılmaz bir son haline gelir. Pazarlamanın en büyük olayı ürününüzü ortaya çıkarttırılıp talep edilmesini sağlamaktır. İşte ölü sezon diye adlandırılan yaz mevsimi gerek mevsimin ısı ve gerek çalışanların tatile çıkması ve izin yüzünden işlerine gerektiği kadar konsantre olup yoğunlaşmamaları satışlarda düşüşe yol açmaktadır. Peki bu durumda ne yapmak gerekir? Bu durumu böyle kabul edip devam mı etmeli yoksa yeni yöntemler keşfedip fırsata mı çevirmeli? İşte gerçek bir ticaretci durmayı kabul etmeyen ticaretçidir. Bu yazımızda sizler için yaz mevsimini dah avantajlı haline getirmek için bazı tüyolar vereceğiz.

Yaz Mevsimini Avantajlı Haline Getirme Yolları nelerdir?

Bu yazımızda e-ticaret firmaları için yaz mevsimini nasıl bol kazanca dönüştürebileceğinizi derledik. Öncelikle yaz mevsimine daha önceden plan ve program ile girmeniz gerekir. Daha yaz mevsimi gelmeden tüm çalışanlar neler yapılması gerektiğini biliyor olmalı. Bu bağlamda herkes birbirine entegre durumda olmalı.

Yaz mevsimine hazırlık süreci

Sonradan alelacele olacak bir program değil de uzun uğraşlar sonucunda hazırlanmış ve içi taktiklerle dolu bir yaz çalışma programı hazırlanmalı. Ne yapılacağı, nasıl yapılacağı ve ne zaman yapılacağı son derece önemli bir durumdur. İçerik yaz mevsimine uygun olarak seçilmeli ve cezbedici olmalıdır. Sezonun vurgusu ile birlikte yapacağınız kampanya doğrultusunda adımlarını belirlemelisiniz.

Yaz mevsimi kampanyası

Ne yazık ki çoğu firma bunu indirim olarak algılıyor. Hatta bu indirimler kendi aralarındaki rekabeti güçlendirip ürün satışını bırakın da zararına kadar giden satış bir yol haline gelmiştir. Oysaki burada bir kar görünmektedir. Fiyatları düşürüp indirim yapmak yerine müşteri memnuniyetini arttırmak için ilgi ve alakayı da arttırmak gerekir. Örneğin ürünün satış sonrası muhattaplığı önemli olup işin kalitesini yükseltmeyi denemelisiniz. İnternetten alışveriş yapmak tamamen güven üzerine kurulan bir sistemdir. Müşterilerde kendisiyle birebir alakalı olup her sorununa çözüm üreten firmaları tercih eder. Bu süreçte ne çok müşterileri ile iletişim o kadar satış demektir.

Ürün reklamı

Ürününüzün reklamı bu süreçte önemli ayaktır. Gerek sosyal mecralarda gerekse televizyon dünyasında reklamınızın sıklıkla dönmesi sizler için büyük bir kar oranı demektir. Pazarlama çalışmaları ile süreci yönetebilirsiniz. Örneğin Influencer pazarlama ile daha fazla kitleye ulaşma yoluna geçebilirsiniz. Ya da Retargering reklamlar yine ürününüzün görünürlüğü açısından oldukça yarar sağlayan bir durumdur. Üstelik bu kadar görünür olmak sitenizi takipten vazgeçen müşterilerinizi geri kazanmanız yolunda da yarar sağlar.

Satışımız için algı operasyonu

Yaz meyvesinin daha özel göstermek adına ürünlerinizi sayılı olarak üretip belli bir kota koyabilirsiniz. Bu da müşteriler için hemen almam lazım ya da bana kalmaz izlenimi verir. Belli adet üretilen ürünler satışı hızlandıracağı gibi kazanç da sağlayacaktır. Bunun yanında belli bir sayıda üretilen ürünler için belli bir zaman dilimi seçiniz. Etkisini sizler de göreceksiniz.