B2B’de Ödeme Kolaylığı
13 Eylül 2021
B2B de Hızlı Gelişmenin Yolları
15 Eylül 2021

Video Pazarlamanın B2B Sektöründeki Yeri

Video Pazarlamanın B2B Sektöründeki Yeri

Video pazarlama, ilgi çekici videoların pazarlama kampanyalarına entegre edilerek oluşturulan ileriye dönük bir pazarlama stratejisidir. Firmalar hedef kitleye ulaşmak, müşterilerle iletişime geçmek, marka bilinirliğini ve satışları arttırmak için video pazarlama stratejisinden yararlanmaktadır. Video pazarlama stratejisi dijital materyallerin hepsine kolay entegre olabilse de mecralara göre değişiklik göstermektedir. Biz de bu yazımızda video pazarlama hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde ele alıp video pazarlamanın B2B sektöründeki yerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak video pazarlama ile pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

B2B’de Video Pazarlama Süreci Nasıl İşler?

B2B’de video pazarlama süreci kaliteli videoları, profesyonelliği, gerçek verileri, profesyonel bir editi, dikkat çeken içerikleri ve gerçek konuşmacıları kapsamaktadır. Firmaların bu süreçte uygulaması gereken bazı önemli adımlar vardır. Gelin bir B2B firması olarak uygulamanız gereken adımlara göz atalım.

Kaynak ve iş gücü bulun

Video pazarlamada kullanılacak videoların kaliteli olması oldukça önemlidir. Kaliteli videolar oluşturmak için profesyonel editler yapan bir video editörüne, tasarım ve içerik konusunda iş gücüne ihtiyaç vardır. Aynı zamanda video pazarlama için yeterli bütçeye sahip olunmalıdır. Bunun yanı sıra da bir ajanstan destek almak başarılı bir video içeriği koymaya olanak sağlayacaktır.

Dikkat çekici içerikler oluşturun

Etkili bir video pazarlama stratejisi ortaya koymak isteyen firmaların dikkat çekici içerikler oluşturması oldukça önemlidir. Bunun yanında videoda ürün ve hizmetler hakkında bilgilendirici mesajlara yer verilmesi de doğru bir yaklaşımdır. Aynı zamanda videoların kısa tutulması da başarıyı arttıran hususlardan biridir.

Kısa videolar oluşturun

Video pazarlamada kullanılan videoların belirli bir uzunluğu yoktur. Fakat kısa videoların daha iyi olduğu gerçeği vardır. Çünkü tüketicileri uzun içeriklerden sıkılmakta ve uzun içerikleri zaman kaybı olarak görmektedir. Bu nedenle tüketicinin dikkat süresini dikkate alarak kısa ama etkili videolar oluşturmak oldukça önemlidir.

Videonun yayınlanacağı mecralara belirleyin

Video pazarlamada hedef kitlenin yer aldığı mecraların seçilmesi pazarlamanın başarısını oldukça etkilemektedir. Bu nedenle firmalar oluşturduğu videoları web sitelerine yerleştirebilmekte, Youtube üzerinden paylaşabilmekte ve Facebook, Instagram, Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarında yayınlayabilmektedir. Sizler de B2B firması olarak videolarınızı sıraladığımız mecralarda yayınlayarak yüksek etkileşimler ve geri dönüşümler elde edebilirsiniz.

Hedef kitlenizde yer alan kişilerle iletişime geçin

Video pazarlama sürecinde ilgi çekici videolar hazırlamak ve yayınlanacak videoları belirlemek tek başına yeterli değildir. Bunun yanında hedef kitlede yer alan kişilerle iletişime geçmek gereklidir. Video içeriğinde hedef kitleyi ele geçirecek kilit noktalar bulmak başarılı sonuçlar elde etmek açısından oldukça önemlidir.

Stratejinizi sürekli test edin

Video pazarlamanın temel amacı ürün ve hizmetlere yönelik bir hikaye anlatmak, müşterilerin ilgisini çekmek ve tüketicileri harekete geçirmektir. Video pazarlama ile firmaların amaçlarına ulaşabilmesi ve başarılı sonuçlar elde edebilmesi için stratejinin sürekli test edilmesi ve uygun görüldüğü takdirde gerekli düzenlemelerin yapılması gereklidir.

Video Pazarlamanın B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Video pazarlama B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • Video pazarlama ile B2B firmalarının hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşabilmesi ve ürünlerini tanıtabilmesi mümkündür. Aynı zamanda hedef kitleyle bağlantı kurmaya yardımcı olmaktadır.
  • Video pazarlamada kullanılan videolarda firmanın gerçekte kim olduğu, misyonu ve vizyonu hakkında bilgi verilebilmektedir. Böylelikle de tüketicilerin akıllarında soru işareti kalmamakta ve firmaya güvenebilmektedir.
  • Video pazarlama web siteye geri bağlantılar oluşturmaya, beğenileri ve etkileşimleri arttırmaya ve siteye trafik çekmeye olanak sağlamaktadır.
  • Video içeriklerinde anahtar kelimelere yer verilmesi Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmayı mümkün kılmaktadır.
  • Videolarda seslere, görsellere ve metinlere yer verildiği için tüketicilerin hafızalarında yer edinebilmektedir.
  • Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyerek onları harekete geçirebilmektedir.
  • Marka bilinirliğini ve satış oranlarını arttırabilmektedir.

Sizler de ilgi çekici videolar hazırlayarak video pazarlama stratejisiyle sıraladığımız avantajlara ve daha fazlasına sahip olabilirsiniz.