B2B Alanında Pazarlama İnovasyon Tanımı ile Özellikleri
B2B E-ticarette Satış Artırma Yöntemleri Nelerdir?
23 Mayıs 2023
B2B E-ticarette Dijital Ortamda İçerik Üretimi Nasıl Yapılır
B2B E-ticarette Dijital Ortamda İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?
25 Mayıs 2023

Ücretsiz B2B E-ticaret Yazılımı Neden Kullanılmamalı?

Ücretsiz B2B E-ticaret Yazılımı Neden Kullanılmamalı

B2B e-ticaret her geçen gün hayatımızda oldukça etkili olan bir alan haline gelmiştir. Pek çok firma işletmelerini B2B e-ticaret alanlarına taşıyarak internet üzerinden para kazanmayı tercih etmektedir. B2B e-ticaretin gelişmesi ile birlikte B2B e-ticaret alt yapısı sağlayan firmalar da zamanla artış göstermeye başlamıştır. Bu B2B firmaların bazıları ücretsiz olarak B2B e-ticaret yazılımları kullanılmasına olanak sağlarken bazı firmalar ücretli bir biçimde B2B e-ticaret yazılımı kullanılmasına imkân sağlamaktadır. Ücretli ve ücretsiz B2B e-ticaret yazılımı kullandırmakta olan firmaların da bazı avantajları ve dezavantajları yer almaktadır.B2B e-ticarette ücretsiz B2B e-ticaret yazılımı kullanılmamasının bazı sebepleri vardır. Bunlardan bazıları;

Gerekli Alt Yapının Tam Anlamıyla Sağlanamaması 

Ücretsiz B2B e-ticaret yazılımı neden kullanmaması gerektiği ile ilgili bazı unsurlar bulunmaktadır. B2B e-ticaret siteleri düşünüldüğü zaman çok fazla trafik alan siteler akla gelmektedir. Pek çok alanda hizmetleri y için ve ürer aldığı ve ürün çeşitlilikleri fazla olduğundan B2B e-ticaret sitesi kullanacak olan firmalara oldukça etkin bir alt yapı sağlanabilmesi gerekmektedir. İncelenen ücretsiz B2B e-ticaret sitesi alt yapısı sağlamakta olan firmaların da genel olarak alt yapılarının yeterli olmadığı görülebilmektedir. Alt yapılarının yeterli olmayışı müşterilerin siteye bağlanma problemlerini, sitenin yavaşlamasından kaynaklanan sitenin terk edilme oranlarını artırabilmektedir. Bu durum B2B firmalar için iki farklı problemi de beraberinde getirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Birinci problem müşteri kazanımı olarak bilinmektedir. Site yavaş olduğunda müşteri kazanımı da biraz daha yavaşlayabilmektedir. Genel anlamda düşünüldüğü zaman hızlı olmayan bir sitede müşteriler zaman geçirmek istemeyecektir. İkinci problem ise Google sıralamaları olarak bilinmektedir. Sitenin hemen çıkma oranı artacağından Google bunu göz önünde bulunduracağından sıralama 1 veya 2 sıra düşebilmektedir. Bu da rakiplerin firmanın önüne geçmesine neden olabilmektedir.

Sertifika Problemleri 

B2B e-ticaret sitesine sahip olan kişilerin en fazla önem verdikleri unsurlardan biri de sertifikalardır. B2B e-ticaret sitesi sertifikaları müşterilerin güvenli bir biçimde alış veriş yapabilmelerine ve bu alışverişin ödemesi gerçekleştirilirken bilgilerinin dışarıya sızdırılmamasına imkân sağlamaktadır. Pek çok ücretsiz B2B e-ticaret sitesi olan firmalar ise bu konuda problem yaşayabilmektedir. Çünkü ücretsiz B2B e-ticaret sitelerinde kullanılmakta olan sertifika bilgilerinin tam anlamıyla koruma sağlayamaması söz konusu olduğunda müşterilerde güven problemi yaratabildiğinden bu durum alışveriş süreçlerini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu nedenle en iyi B2B e-ticaret yazılımı, sertifika problemi yaşamayan yazılımlardır.

Tasarımla Alakalı Problemler

B2B e-ticaret sitelerini ziyaret etmekte olan pek çok işletme özellikle ilk önce site tasarımına dikkat etmektedir. Site tasarımının güvenli ve daha düzenli görünmesi de ziyaretçilerin alışveriş yapma potansiyellerinde oldukça etkili olmaktadır. Ücretsiz alt yapı sağlamakta olan B2B e-ticaret alanlarındaysa tema özellikleri tam olarak kullanılmamakla birlikte istenilen tasarım için daha çok emek harcamaya sebep olmaktadır. Ücretli B2B e-ticaret sitesi sağlayıcılarında da genellikle tema problemlerine rastlanmamakta bu durum da firmaların daha hızlı bir biçimde işlerini ortaya koyabilmelerine ve bununla birlikte müşterilerin de daha çok alışveriş yapmalarına imkân sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Güvenlik Açıkları Problemleri

Ücretsiz olarak B2B e-ticaret sitesi altyapısı sağlamakta olan pek çok firmada güvenlik açıkları olduğundan bu firmaların alt yapılarını kullanmayı tercih eden işletmeler de aynı güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Sitede olabilecek bir güvenlik açığı B2B e-ticaret sitelerine kolay bir biçimde girilebilinmesine ve sitenin çok kısa süre içerisinde hacklenmesine sebep olabilmektedir. Bu da müşterilerin bilgilerinin sızdırılabilinmesini beraberinde getireceğinden ve daha da önemlisi bu problem sebebiyle markanın itibarını kaybetmesine ve müşteriler ile problem yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Analizlerle İlgili Problemler 

B2B e-ticaret sitesi olan pek çok işletme işi ile alakalı bazı kararları almadan önce dönüşümleri izlemeyi istemektedir.  Ancak pek çok ücretsiz B2B e-ticaret sitesi kullanan firmanın, dönüşümlerini izleyemediğini söylemek mümkündür. Bunun sebebi ücretsiz olarak yararlandıkları site sağlayıcılarının gerekli bilgileri barındırmada zorluk yaşamasıdır.