B2B Alanında Etkili Video İçerikleri Oluşturma
17 Haziran 2022
B2B Firmaları İçin Alibaba’da Satış Yapma
21 Haziran 2022

Trendyol’da Yer Alan B2B Firmaları İçin Favori ve Takipçi Artırma İpuçları

Trendyol’da Yer Alan B2B Firmaları İçin Favori ve Takipçi Artırma İpuçları

Trendyol,  2010 senesinde Demet Kutlu tarafından merkezi İstanbul’da kurulmuş, satıcıların hizmet ve ürünlerini kategoriler şeklinde alıcılara sunan pazaryeri alanıdır. B2B firmaları Trendyol pazaryeri alanında mağaza açma işlemlerini tamamlayarak satmak istedikleri ürünleri mağazalarına yükleyerek alıcılara sergileyebilmektedir. Alıcılar ise beğenmiş oldukları ürünleri sepetlerine ekleyip mağazalardan alışverişlerini gerçekleştirebilmektedir.  Ancak Trendyol’da mağaza açmış olan B2B firmalarının favori ve takipçi sayılarını artırabilmeleri gerekmektedir. Çünkü favori ve takipçi sayılarını artırabilen B2B firmaları birçok avantajdan yararlanabilmektedir.

B2B Firmaları Açısından Trendyol’da Favori ve Takipçi Artırmanın Avantajları

Trendyol’da B2B firmaları açısından favori ve takipçi sayısı artırmanın sağladığı birçok avantajlar yer almaktadır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır;

 • Trendyol’da takipçi sayılarını artırmayı başarabilen B2B firmalarına ait mağazalar daha fazla görünür olabilmektedir.
 • Trendyol mobil uygulamalarını kullanan kişilere mağazalarda yapılmış olan değişiklikler Push bildirimleri aracılığı ile iletilmektedir.
 • Trendyol’da takipçi sayılarını yükseltebilen firmaların Trendyol satış stratejileri oldukça kolaylaşmaktadır. Bunun nedeni de Trendyol’dan alışveriş yapmış olan kişilerin genel olarak takip etmiş oldukları markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor olmasıdır.
 • Takipçi sayılarını yükseltebilen B2B markaları Trendyol’da üst sıralarda yer alabilmektedir.
 • Trendyol, firmaların favori sayıları çok olan ürünlerle ilgili yapılmış olan değişiklikler hakkında tüketicilere anlık bildirimler yollayarak bilgilendirme yapmaktadır. Bu şekilde B2B firmalarının Trendyol satışları artış gösterebilmektedir.

Bu avantajlardan yaralanabilmek isteyen B2B firmalarının Trendyol’da fovori ve takipçilerini artırmaya yönelik bazı stratejiler uygulaması gerekmektedir.  Bu stratejiler şunlardır;

Trendyol’da Mağaza Yaratmak

Trendyol’da satış yapmayı istemekte olan B2B firmalarının ilk olarak bir mağaza oluşturmaları gerekmektedir. Trendyol mağaza sayfaları otomatik bir biçimde oluşturulmamaktadır. Firmaların ya da kişilerin Trendyol mağaza sayfası oluşturabilmeleri için izlemeleri gereken bazı adımlar yer almaktadır. Bu adımlar;

 • Trendyol partnere giriş yapılması gerekmektedir.
 • Üst kısımda yer almakta olan mağaza yönetimine tıklanması gerekmektedir.
 • Mağaza logosu ve adı belirlendikten sonra slide ve banner alanlarının eklenmesi gerekmektedir.
 • Fırsat ürünü, öne çıkan kategoriler, en çok satılan ürünler gibi alanlara yer verilmesi gerekmektedir.

Bu adımlar izlenerek Trendyolda oldukça kolay bir biçimde mağaza açılabilmektedir. Böylece tüketicilerin ilgileri çekilerek Trendyol’da takipçi sayısı artırılabilmektedir.

Düşük Fiyatlı Ürünleri Mağazada Öne Çıkarmak

Tüm B2B firmalarının satış yaptığı yüksek ve düşük fiyatlı ürünleri yer almaktadır. Bu ürünlerden bazılarının mağazada ön plana çıkarabilmesi mümkün olabilmektedir.  Bu durumda Trendyol mağazalarında en çok satılan ürünlerin yanında en düşük fiyatlı ürünlerinde ön plana çıkarılabilmesi gerekmektedir. Bu şekilde B2B firmaları kullanıcıların dikkatini çekebilmeyi başarmaktadır.  Trendyol’da yer alan B2B firmaları düşük fiyata sahip ürünlerini ön plana çıkararak, Trendyol favori sayılarını ve Trendyol takipçi sayılarını artırabilmektedir. Ayrıca daha fazla görünürlüğe sahip olarak Trendyol satışlarını artırabilmektedir.

Müşterilere İndirim Kuponları Tanımlamak

Trendyol’daki favori e takipçi sayılarını artırabilmeyi isteyen B2B firmalarının uygulamaları gerekli olan stratejiler arasında indirim kuponları tanımlamak yer almaktadır. Firmaların genel olarak müşterilerine tanımlamış oldukları kuponlardan bazıları şunlardır;

 • Ürünlerini ziyaret eden müşterilere özel kuponlar,
 • Trendyol’un belirlemiş olduğu hedef kitleye özel kuponlar,
 • Mağazayı takip eden müşterilere özel olan kuponlar,

B2B firmaları indirim kuponlarından yararlanarak birçok avantajlardan yaralanabilmektedir. En önemlisi de kuponlar sayesinde Trendyol’daki favori ve takipçi sayılarını artırabiliyor olmalarıdır.

Mağazanın ve Ürünlerin Reklamını Vermek

Trendyol’un son eklenen özelliklerinden biri ile B2B firmaları mağazalarının ve ürünlerinin reklamlarını vererek ön plana çıkabilmektedir. Mağazalarının reklamını vermeyi tercih eden mağazalar daha çok görünür olabilmeyi başarmaktadır. Böylece hem marka bilinirliklerini hem de satışlarını artırabilmektedir. Ürünlerinin reklamlarını vermeyi tercih eden B2B firmaları ise belirlemiş oldukları hedef kitlelere seçmiş oldukları ürünleri daha fazla göstererek satış yapabilmektedir. Ancak ürünlerinin ve mağazasının reklamını vermek isteyen firmaların bütçe tipini, reklamın başlangıç ve bitiş tarihini, reklam türünü belirlemesi gerekmektedir.