Kozmetik Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Tüyoları
26 Ekim 2021
Youtube’a Katılan B2B Firmaları İçin SEO Rehberi
Youtube’a Katılan B2B Firmaları İçin SEO Rehberi
28 Ekim 2021

Tesettür Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Tüyoları

Hızla gelişen tesettür giyim sektörü, bu gelişimini pazarlama stratejileri geliştiren B2B firmalarına borçludur. Tesettür sektöründe faaliyet gösteren B2B firmaları geliştirdikleri pazarlama stratejileri sayesinde hedef kitlelerine kısa sürede ulaşabilmektedir. Fakat bu noktada firmaların doğru ve etkili pazarlama stratejisi geliştirmesi gereklidir. Aksi halde zaman ve bütçe kaybına neden olabilmektedir. Biz de bunu göz önünde bulundurarak tesettür sektöründeki firmalar için doğru pazarlama tüyoları vereceğiz. Gelin hep birlikte bu pazarlama tüyolarına bir göz atalım.

Tesettür Giyim Sektöründeki Trendleri Takip Edin

Tesettür giyim sektöründe faaliyet gösteren B2B firmalarına verilebilecek öncelikli pazarlama tüyolarından biri trendleri takip etmektir. Çünkü tesettür giyim sektörü günden güne hızla değişen bir sektördür. Dolayısıyla da tesettür giyim sektöründeki pazarlama yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tesettür sektöründe trendlere ayak uydurarak başarılı işlere imza atmak isteyen firmaların dijital tasarım trendlerini ve pazarlama trendlerini takip etmeleri gereklidir. Bu noktada firmalar günümüzün pazarlama trendlerinden ve akımlarından yararlanmalıdır. Böylelikle bu trendlere ayak uydurup verimli bir pazarlama çalışması ortaya koymalıdır. Sizler de B2B ile tesettür giyim ürünleri satan bir firmaysanız içerisinde bulunduğunuz sektörün trendlerini takip edebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenin dikkatini çekebilecek ürünlere web sitenizde yer verebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarında Yerinizi Alın

Günümüzde milyonlarca kişi sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Hedef kitlesine ulaşmak isteyen firmalar da sosyal medya kullanımına ayak uydurarak Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformlarda yerini almaktadır. Böylelikle hedef kitleye ulaşmakla kalmayıp ürün ve hizmetlerini tanıtma imkanına da sahip olmaktadır. Fakat bu noktada firmaların belirli unsurları göz önünde bulundurması gereklidir. Bu unsurlar şunlardır:

 • Tesettür sektöründeki B2B firmalarının hedef kitlelerinin yer aldığı sosyal medya platformlarını belirlemesi gereklidir. Bunun için de hedef kitle analizi yapmalıdır.
 • Yer alınan sosyal medya platformunda profesyonel bir profil tasarlanmalıdır.
 • Instagram’da yer alan firmalar InstaShop özelliğinden yararlanmalıdır.
 • İçerikler çeşitlendirilmelidir. Yalnızca tesettür giyim ürünlerine dair içeriklerle sınırlı kalmayıp kombin önerileri, ürün karşılaştırma gibi içerikler de hazırlanmalıdır.
 • Instagram ve Facebook reklamcılığından faydalanmalıdır.

Sizler de sosyal medya platformlarında yer alan tesettür giyim markasıysanız sıraladığımız unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle geniş bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Youtube’a Ağırlık Verin

Tesettür sektöründe faaliyet gösteren B2B firmalarının yerine getireceği pazarlama çalışmalarından biri de Youtube’a önem vermektir. Çünkü her geçen gün kullanımı artan Youtube’a önem veren firmalar hem hedef kitlelerine ulaşabilmekte hem de kolaylıkla ürün satışı yapabilmektedir. Bu noktada firmaların Youtube’a yönelik stratejiler geliştirmesi ve Youtube içeriklerini çeşitlendirmesi gereklidir. Fakat bazı önemli hususlara dikkat etmelidir. Bu önemli hususlar şunlardır:

 • Youtube’a ağırlık vermek isteyen tesettür markalar öncelik olarak moda kanallarını araştırmalıdır. Bu kanallarda ne tür içeriklerin üretildiği gözlemlenmelidir.
 • Yalnızca bir içerikle sınırlı kalmayıp tesettür giyimle alakalı kombin tanıtım, ürün karşılaştırma ve ürün inceleme içeriklere de yer verilmelidir. Böylelikle içerikler çeşitlendirilmelidir.
 • Tesettürlü kadınların ilgisini çekebilecek cami ve tarihi mekan tanıtımları gibi içerikler üretilmelidir.

Sizler de bu hususlara dikkat ederek B2B sektöründeki tesettür markanıza ait Youtube kanalını daha kolay ve hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz. Böylelikle ürün ve hizmetlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz.

SEO Çalışmasına Önem Verin

Tesettür sektöründe yer alan B2B firmalarının yararlanabileceği pazarlama tüyolarından bir diğeri de SEO çalışmalarıdır. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmaları ile B2B firmalarının Google’da görünürlüğünü arttırabilmesi mümkündür. Fakat bu noktada firmaların göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Doğru bir web site altyapısı tercih etmesi gereklidir. Çünkü kullanılan altyapılar içerisinde bulunan SEO modülleri ne kadar geliştirilmişse firma için SEO çalışmaları yapmak o denli kolaylaşmaktadır.
 • Anahtar kelime araştırmasına önem verilmelidir.
 • Ürün, hizmet, kategori, mobil uygulama ve blog sayfaları için SEO çalışmaları yapılmalıdır.

Sizler de B2B ile kozmetik ürün satışı yapan bir firmaysanız sıraladığımız hususları yerine getirmelisiniz. SEO çalışmaları ile Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir ve web site trafiğinizi arttırabilirsiniz.