B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Almanya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?
17 Ekim 2022
İspanya’ya B2B E-ihracat Yöntemiyle Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
19 Ekim 2022

Sosyal Medya Stratejileri B2B E-ihracat Alanında Nasıl Geliştirilebilmektedir?

Sosyal Medya Stratejileri B2B E-ihracat Alanında Nasıl Geliştirilebilmektedir?

Türkiye’de özellikle son dönemlerde yurtdışına satış yapmakta olan B2B markaların sayılarının gittikçe artış gösterdiği bilinmektedir. B2B markalar hizmet ve ürünlerinin satışlarını yurtdışına yaparak hem daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilmekte hem de uluslararası bir marka haline gelebilmeyi amaçlamaktadır. B2B e-ihracat yapmayı uygun bularak sınır ötesi satışlar yapan işletmeler hizmet ve ürünlerini yurtdışında yaşayan diğer işletmelere ulaştırabilmek amacıyla pek çok pazarlama yöntemini kullanabilmektedir.

 • Arama motoru optimizasyonu,
 • SEO,
 • İçerik pazarlaması,
 • Influencer marketing,
 • Sosyal medya pazarlaması,

B2B e-ihracat firmalarının daha çok tercih ettikleri dijital pazarlama yöntemlerindendir. Ancak pek çok B2B markasının hedef kitlesine daha hızlı bir biçimde ulaşabilmek amacıyla sosyal medya pazarlama yöntemini tercih ettikleri bilinmektedir.

B2B e-ihracat alanında sosyal medya pazarlamasını tercih eden B2B işletmelerin en iyi şekilde strateji belirlemeleri gerekmektedir. Eğer doğru stratejiler yapılamazsa markaların satış artırma ve hedef kitlelerine ulaşma konusunda sorunlarla karşılamaları mümkün olabilmektedir.

B2B e-ihracat Alanında Tercih Edilebilecek Sosyal Medya Kanalları

B2B eE-ihracat yöntemiyle satış yapabilmeyi isteyen markalar en çok sosyal medya pazarlama yöntemini tercih etmektedir. Sosyal medya pazarlaması yapılacağında ise genel olarak kullanılmakta olan sosyal medya alanları tercih edilmektedir.

 • Linkedin
 • Facebook,
 • Instagram,
 • YouTube,
 • Twitter,

B2B e-ihracat yapmak isteyen işletmelerin sosyal medya pazarlaması için en çok tercih ettikleri sosyal medya alanlarıdır.

B2B E-İhracat Yapmak İçin Sosyal Medya Stratejileri Nasıl Geliştirilmektedir?

Yurtdışına satış yapabilmeyi isteyen işletmelerin başarılı bir biçimde B2B e-ihracat yapabilmeleri için en doğru biçimde sosyal medya stratejisi geliştirebilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda hedef kitleye ulaşmakta zorlanılabilinmektedir.

 • Gönderi türlerinin seçimleri,
 • Metin kullanımları,
 • Kullanılacak olan sosyal medya alanlarının belirlenmesi,

E-ihracat yaparken sosyal medya yöntemlerini tercih eden tüm markaların önem vermeleri gereken unsurlardır.

Gönderi Türlerinin Seçilmesi

B2B e-ihracat yapmak için sosyal medya pazarlamasını tercih edecek olan tüm markaların özellikle üzerinde durması gereken konulardan birisi de gönderi türlerinin seçilmesidir. Markaların satış yapmak istedikleri ülkelerde bulunan diğer işletmeler ile profesyonel bir şekilde iletişim kurabilmeleri açısından gönderi türleri oldukça önemlidir. Doğru gönderi türleri tercih edilmediğinde yapılmak istenen sosyal medya pazarlaması çok verimli olmamaktadır.

Sosyal medya pazarlaması tercih eden tüm B2B işletmelerin gönderilerini çeşitlendirmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Bu çeşitlendirmeler yapılırken de değişik içerik türlerinden faydalanılmalıdır.

 • Ürün tanıtım gönderileri,
 • Kampanya gönderileri,
 • Ürün inceleme videoları,
 • Ürün tanıtım videoları,
 • Ürün karşılaştırma videoları,
 • Hikâye özelliği,

Gibi pek çok özellik B2B e-ihracatta özellikle Instagram kullanarak pazarlama yapmayı uygun gören markaların kullanmaları gereken özellikler arasında yer almaktadır. Kullanılan sosyal medya alanlarına göre markaların kullanabilecekleri gönderi ve özellik türleri de değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bu unsurlar doğrultusunda B2B e-ihracatta sosyal medya stratejileri geliştirilebilmektedir.

Metin Kullanımları

B2B e-ihracat alanında sosyal medya pazarlamaları geliştirilirken önemsenmesi gereken bir diğer konu da metin kullanımlarıdır. Sosyal medya metinlerinin çoğunlukla satın alımları etkilediği bilinmektedir.

Başarılı satış yapmak istemekte olan B2B e-ihracat markalarının gönderi metinlerinde kampanya, hizmet ve ürünler hakkında bilgi vermeleri gerekmektedir. Ayrıca kullanıcıları harekete geçirebilecek hashtaglere ve cümlelere yer vermeye de özen göstermeleri gerekmektedir.

Kullanılacak Olan Sosyal Medya Alanlarının Belirlenmesi

Sosyal medya pazarlamasından yararlanarak B2B e-ihracat yapmak isteyen işletmelerin önem vermeleri gerekli olan konulardan bir diğeri de kullanılacak sosyal medya alanlarına karar vermektir. Bunun nedeni de tercih edilecek olan sosyal medya alanlarına göre yapılacak çalışmaların değişiklik gösterebilmesidir. Sosyal medya alanlarına karar vermeden önce ilk olarak hedef kitlede yer alan diğer işletmelerin en çok hangi sosyal medya alanlarında vakit geçirdiğinin analizinin yapılması sonrasında bu analizlere göre sosyal medya alanlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde B2B e-ihracat yapmak için sosyal medya stratejilerinin geliştirilmesi oldukça kolaylaşabilmektedir.