B2B’de Alışveriş Reklamlarının Kısıtlanması
20 Ocak 2021
B2B’de Markanın Önemi
21 Ocak 2021

Sosyal Medya Reklam Yasaklarının B2B’ye Etkisi Nedir?

Sosyal Medya Reklam Yasaklarının B2B’ye Etkisi Nedir?

B2B ile sosyal medya platformları arasındaki ilişkinin çok önemli bir boyutta olduğu bilinmektedir. Sosyal medya platformlarında var olan firmalar yaptıkları içerik paylaşımları ve reklam çalışmalarıyla milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Bu sayede sadık müşteriler kazanarak, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırabilmektedir. Ancak 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı kanunla birlikte sosyal medya platformlarının ülkemize temsilci atamasına karar verildi. Belirlenen tarihte bu karara uymayarak, atamaları yapmayan firmalar Facebook, Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarında reklam yasaklarıyla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Peki, sosyal medya reklam yasaklarının B2B’ye etkisi nedir? Bu yasaklar karşısında ne gibi alternatif stratejiler oluşturulabilir? Gelin bir göz atalım.

Yeni müşteri kitlelerine ulaşamama problemi

Pek çok B2B firmasının yeni müşteri kitlelerinin büyük kısmını sosyal medya platformları aracılığıyla elde ettiği herkes tarafından kabul edilmektedir. Yeni müşteri kitlelerine ulaşabilmenin temel koşullarından en önemli ise firma tarafından yapılan reklam çalışmalarıdır. 19 Ocak 2021 tarihine kadar Türkiye’ye temsilci atamayan firmaların kullandıkları sosyal medya platformlarına gelecek olan reklam yasağı sonrasında yeni müşteri kitlelerine ulaşamama problemi ortaya çıkacaktır. Bu da firmaları olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Marka bilinirliğini arttırma problemi

Marka bilinirliği, sosyal medya ve B2B ilişkisi içerisinde en önemli unsurlardan biridir. B2B firmaları var oldukları sosyal medya platformlarında marka bilinirliğini arttırmak için birtakım çalışmalar yapmaktadır. Firmaların sosyal medya platformlarında takipçi sayısını ve geri dönüşümlerini arttırması ve ürün veya hizmetleri hakkında reklam vermesi, marka bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalardan bazılarıdır.

Türkiye’ye temsilci atamayan firmalara gelecek sosyal medya reklam yasakları sonrasında firmaların marka bilinirlikleri de bir hayli zedelenecektir. Bu reklam yasağı karşısında alternatif stratejiler geliştirmeyen firmalar marka bilinirliğini arttırmada olumsuzluklar yaşayabilecektir.

Ürün veya hizmet satışlarının azalması problemi

Birçok B2B firması ürün ve hizmet satışı yapabilmek için sosyal medya paylaşımlarından yararlanmaktadır. Yapılan paylaşımlara da reklam vererek ürün ve hizmet tanıtımı, kampanya duyurusu gibi çalışmalar yürütmektedir.

Kampanyalı ürünleri satın almak isteyen tüketiciler ise genellikle reklamını gördükleri ürünleri satın almaya yönelmektedir. Sosyal medya reklam yasağıyla karşı karşıya kalma ihtimali olan firmaların bu noktada ürün ve hizmet satışlarında azalma olabileceği öngörülmektedir. Bu durum da firmaların gelirlerinde azalmaya neden olabileceği için alternatif stratejiler geliştirilmesi oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Reklam Yasağına Karşı B2B Firmaların Geliştirebileceği Alternatif Stratejiler Nelerdir?

Müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutun

Sosyal medya reklam yasağı ile karşı karşıya kalabilecek B2B firmaların geliştirebileceği alternatif stratejilerden biri müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmaktır. Müşteri memnuniyeti oranınız ne kadar yüksekse satış yapabilme olasılığınız da o kadar yüksek olacaktır. Sizler de müşteri memnuniyetinizi üst düzeyde tutmak için birtakım çalışmalar yapabilirsiniz. Ürünlerinizi uygun fiyatlara satabilir, müşterilerinizi özel hissettirmek için onlara küçük hediyeler gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra ürün teslimat hızınızı arttırabilirsiniz.

SEO çalışmalarına önem verin

SEO çalışmaları, firmaların internet sitelerinin arama motorları tarafından kolay bir şekilde anlaşılmasına ve taranmasına olanak sağlayan çalışmalardır. Günümüzde tüketicilerin bir ürünü almadan önce arama motorlarında arattığı göz önüne alındığında SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Web site optimizasyonu ve anahtar kelime kullanımı gibi çalışmalarla arama motorlarında üst sıralara çıkmak mümkündür. Aynı zamanda SEO çalışmaları ile rakip firmaların önüne geçerek, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Google Adwords reklamlarından yararlanın

Sosyal medya reklam yasağına karşı geliştirilebilecek alternatif stratejilerden biri de Google Adwords reklamlarından yararlanmaktır. Bu noktada firmanızın istek ve ihtiyaçlarına göre Google’da alışveriş reklamlarına yönelik görüntülü dinamik yeniden pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Kampanya dahilindeki ürünleri potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Google üzerinde doğru anahtar kelimeleri belirleyerek reklam verebilirsiniz. Reklamlarla tüketicileri web sitenize yönlendirerek organik trafiğinizi de arttırabilirsiniz.