B2B Sektöründe Pop-up Kullanımı Hakkında Her Şey
11 Ekim 2021
B2B Firmaları Nasıl Facebook Sayfa Analizi Yapabilir?
13 Ekim 2021

Satışlarınızı Arttıracak B2B Pazarlama Stratejileri

Satışlarınızı Arttıracak B2B Pazarlama Stratejileri

Business to Business yani kısaca B2B ile ürün ve hizmet satışı yapan tüm firmaların ortak amacı satışlarını arttırmak ve bu satışlardan yüksek gelir elde etmektir. Bunun için de firmalar pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Etkili bir pazarlama stratejisi ortaya koyan firmalar satışlarını arttırmanın yanı sıra hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmekte, onlara ürünlerini tanıtabilmekte ve marka bilinirliklerini arttırabilmektedir. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının satışlarını arttırabileceği pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de bir B2B firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve etkili bir pazarlama stratejisi geliştirerek pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Pazarlamanın Ekip İşi ve B2B Kültürü Olduğunu Benimseyin

Pazaryerleri genellikle teknik bilginin ön plana çıktığı, müşterilerin sadece fiyat odaklı değil aynı zamanda teknik kapasiteye ve bilgiye odaklı olduğu alanlardır. Bu nedenle B2B firmaları kendilerini ifade ederken daha üst bir kesime hitap etmektedir. Bunu yaparken de teknik personele ihtiyaç duyulmaktadır. Tam olarak bu nedenle her bir teknik personelin aynı zamanda bir pazarlama uzmanı olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla teknik personelleri pazarlama faaliyetlerinde iyi bir yere konumlandırmanın yanı sıra başarının ancak birlikte çalışarak ulaşılabilecek olduğunu da göstermek gereklidir.

Müşteriler karşılaştıkları sorunlara çözüm odaklı yaklaşan, kendilerini anlayan, hatta gelişimlere katkıda bulunan yenilikçi firmalardan alışveriş yapmak istemektedir. Bu nedenle müşterilerin isteklerini ve beklentilerini karşılayacak bir ekip ve B2B kültürünün ortaya konulması gereklidir.

Rakip Firma Analizi Yapın

Satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının ortaya koyması gereken pazarlama stratejilerinden biri rakip firma analizidir. B2B firmalarının aynı rekabet ortamında bulunduğu rakip firmaları analiz edip onlar hakkında detaylı bilgiye sahip olması oldukça önemlidir. Rakip analiziyle rakiplerin sattığı ürünler, ürün fiyatları, sosyal medya hesapları hakkında bilgiye ulaşılabilmektedir. Böylelikle B2B firmaları rakiplerinden daha hızlı yol kat edebilmek mümkündür. Aynı zamanda sıraladığımız unsurları göz önünde bulunduran firmalar rakip firmalardan farklılaşmaktadır.

SEO Çalışmalarından Yararlanın

B2B sektöründeki firmaların satışlarını arttıracak pazarlama stratejilerinden biri de arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları, web siteyle alakalı aramalar için görünürlüğü arttırmak amacıyla yapılan iyileştirme çalışmalarıdır. B2B firmalarının SEO çalışmaları ile web sitelerini Google gibi arama motorlarında en üst sıralara taşımaları mümkündür. Böylelikle web sitelerin görünürlüğü artmaktadır.

Sizler de bir B2B firması olarak SEO çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle daha fazla kişinin web sitenize dolayısıyla da ürünlerinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde web sitenizden yapılan alışverişlerin sayısını arttırabilir ve yüksek gelir elde edebilirsiniz.

E-mail Pazarlamasına Önem Verin

B2B firmalarının önem verdiği pazarlama stratejilerinden biri de e-mail pazarlamadır. Firmalar genel olarak daha önce ürün satışı gerçekleştirdikleri müşterilerini sadık müşterilere dönüştürmek için zaman zaman e-mail pazarlamaya başvurmaktadır. Bu noktada firmalar hedef kitlelerini mail aracılığıyla ulaşmakta ve onlara çeşitli bilgilendirmeler yapmaktadır.

E-mail pazarlama ile en çok gönderilen içerik türleri şunlardır:

  • Kampanya tanıtımı
  • Firma ile ilgili güncel haberler
  • Ürünler hakkında bilgi veren blog çalışmaları
  • Yeni ürün tanıtımı
  • İndirimli ürün tanıtımı

Sizler de firmanız için yapacağınız e-mail pazarlama çalışmaları ile müşterilerinizi kampanyalarınızdan, indirimli ürünlerinizden ve blog içeriklerinizden haberdar edebilirsiniz. Böylelikle müşterilerin firmanıza daha çok bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam Çalışmalarına Ağırlık Verin

B2B’de satışları arttırmayı sağlayan en önemli unsur elbette ürünlerdir. Dolayısıyla B2B firmalarının satış yaptıkları ürünleri hedef kitlelerine tanıtmaları gereklidir. Bunun için de firmaların reklam çalışmalarına ağırlık vermesi oldukça önemlidir.

B2B firmaları reklam çalışmalarına ağırlık verirken Google Adwords, Facebook Business, Instagram Marketing gibi platformlardan yararlanabilmektedir. Bu platformlarda ürünlerini tanıtabilmekte ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir. Bunun yanı sıra da B2B web sitesi için Türkiye’deki pazaryerlerinden mağaza açabilmekte ve bu pazaryerlerinden alışveriş yapan kitlelerin de mağazayı tanıması için reklam çalışmaları yürütmektedir. Böylelikle firmaların hem marka bilinirliğini hem de satışlarını arttırabilmesi mümkündür.