B2B ile Ürün Satışı Yapmak İsteyen Girişimcilerin Bilmesi Gerekenler
5 Kasım 2021
B2B Firmalarının Öğretmenler Günü’ne Hazırlanma Rehberi
8 Kasım 2021

Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmalarını Kış Sezonuna Hazırlama Rehberi

Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmalarını Kış Sezonuna Hazırlama Rehberi

B2B ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen firmaların ortak amacı başarıyı yakalamaktır. Firmaların başarılı olması da satışlarını arttırmak ile doğru orantılıdır. Bunun için firmalar satış arttırma stratejileri geliştirmektedir. Ancak stratejilerin satış yapılacak sezona uygun geliştirilmesi gereklidir. Çünkü kış sezonunda geliştirilen stratejiler ile yaz sezonunda gösterilen stratejiler değişiklik göstermektedir. Biz de bu yazımızda satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının web sitelerini kış sezonuna hazırlamaları için geliştirmesi gereken satış stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak başarılı bir kış sezonu geçirebilirsiniz.

Kış Sezonu Ürünlerinin Hazırlıklarına Başlayın

Satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının web sitelerinin kış sezonuna hazırlanması için öncelikle ürünlerini de sezona hazırlaması gereklidir. Bunun için de hazırlıklara aylar öncesinden başlanmalıdır. Çünkü kış sezonu ürünleri aylar öncesinden üretilmeye başlanmakta ve birçok B2B firması ürünler için eylül ve ekim aylarında arayışlara geçmektedir. Bu aylarda hazırlık yapmayan firmalar tedarikçilerin elinde kalan ürünleri satın almak zorunda kalmaktadır. Dolayısıyla da markalar ile örtüşmeyen ürünleri satmaktadır. Bu durum da firmaların kış sezonunda başarısız olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kış sezonunda satış yapılacak ürünlerin hazırlıklarına başlamak isteyen B2B firmalarının;

 • Geçen kış sezonunda en çok sattığı ürünleri,
 • Kış sezonu trendlerini,
 • Tüketicilerin en çok aradığı ürünleri,
 • Rakip firmaların kış sezonunda web sitelerinde yer verdiği ürünleri

Tespit etmesi gereklidir. Sizler de kış sezonu ürünlerinin hazırlıklarına başlayarak bu ürünlere web sitenizde yer verebilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Web Site Tasarımınızla Kış Mevsiminin Ruhunu Yansıtın

B2B sektöründe kış sezonu için hazırlıklar yapmak isteyen firmaların web site tasarımına önem vermesi gereklidir. Bunun için de web site tasarımıyla kış mevsiminin ruhunu yansıtmalıdır. Böylelikle firmaların, tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemeleri mümkündür.

B2B firmaları kış sezonu için B2B sitesi tasarlarken göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • B2B firmaları web sitelerinde modern ve dinamik temalar kullanmalıdır.
 • Site tasarımında kurumsal kimliğin yansıtılmasına önem verilmelidir.
 • Banner ve Slider alanlarında kış sezonu ürünleri için düzenlenen kampanyalara yer verilmelidir.
 • Ana sayfa tasarımında öne çıkanlar, yeni gelenler ve çok satanlar gibi kategoriler oluşturularak bu kategorilerde kış sezonu ürünlerine yer verilmelidir.

Sizler de sıraladığımız hususları göz önünde bulundurarak web sitenizde kış mevsiminin ruhunu yansıtabilirsiniz. Böylelikle tüketicileri harekete geçirebilir ve satışlarını arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarının Gücünden Yararlanın

B2B ile kış sezonuna ait ürünler satmak isteyen firmaların satışlarını arttırabilmesi için sosyal medya kullanımına önem vermesi gereklidir. Bunun için de Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarının gücünden yararlanılmalıdır. Böylelikle B2B firmalarının gün içerisinde sosyal medya platformlarında gezinen kitlelere ürün ve hizmetlerini tanıtabilmeleri, onları web sitelerine çekebilmeleri mümkündür.

Öte yandan B2B firmalarının düzenli ve profesyonel bir iletişim yürütmesi ve kış sezonuna ait ürünlerin ön plana çıkarması da satışları arttırma konusunda oldukça etkili yöntemlerdir. Sizler de sosyal medya platformlarının gücünden yararlanarak marka bilinirliğinizi arttırabilir ve kış sezonunda yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

Kış sezonunda satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının Google’da ön plana çıkmak için çalışmalar yapması gereklidir. Çünkü firmalar sitelerini en kadar öne çıkarırlarsa o kadar geniş bir kitleye ulaşabilmekte ve satış yapma oranlarını arttırabilmektedir. Bunun için de Google Adwords reklamlarından yararlanılması gereklidir.

B2B firmaları Google’da reklam verirken;

 • Kış sezonu için reklam verilebilecek anahtar kelimeler seçilmelidir.
 • Ardından Google reklam türleri arasında yer alan reklam modellerinden firmanın hedefleriyle uyuşan reklam modeli tercih edilmelidir.
 • Google reklam kampanyası düzenlemek için bir reklam bütçesi belirlenmelidir.

Sizler de kış sezonunda arama motorları üzerinden ürün arayışlarında olan tüketicilerin karşısına çıkabilmek için Google Adwords reklamları verebilirsiniz. Böylelikle ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.