B2B’de Müşteri Arttırmak İçin Yararlanılacak Teknikler Nelerdir?
19 Şubat 2021
B2B’de Canlı Yayın Satışı Hakkında Her Şey
24 Şubat 2021

ROI Nedir? B2B’deki Yeri Nedir?

ROI Nedir? B2B’deki Yeri Nedir?

B2B’de riske girmeyi sevenler de dahil olmak üzere yatırım üzerine yoğunlaşan girişimci firmalar, daima hesaplarına dikkat etmelidir. Yatırım yaparken kar elde edebilmek için de bazı metriklerin hesabını yapmak gereklidir. B2B sektöründe yatırım hedefleri için sıklıkla kullanılan metriklerden biri Return On Investment terimin kısaltması olarak kullanılan ROI’dir. ROI, belirli bir dönemdeki spesifik ya da genel bir yatırımın maliyetleri ve gelirleri arasındaki bir orandır. Peki, ROI hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? ROI’nin B2B’deki yeri nedir? Gelin bir göz atalım.

ROI Ölçümlemeleri Nerelerde Karşımıza Çıkar?

ROI hesabı yapmanız, yatırımlarınızın başarılı olması ve hâlihazırda başarılı yatırımlarınızın devamlılığının sağlanması için oldukça önemlidir. ROI ölçümlemeleri, B2B sektöründe ve yatırımın her adımında önem arz eden verilere ulaşmanızı sağlamaktadır.

Son dönemlerde yatırımın dijitale taşınmasıyla B2B sektöründe sıklıkla karşılaşılan bir terim olan ROI, yatırım olan her alanda karşımıza çıkmaktadır. Yatırım performansı ölçümlemesi yaparak, yapılan yatırımın verimliliğini değerlendirmektedir. Aynı zamanda birden fazla yatırım yapıldıysa bunların karşılaştırmasını yapmaya olanak sağlamaktadır.

ROI’nin B2B Sektöründeki Yeri Nedir?

Geleneksel ticaret anlayışının dijitalleşmiş hali olan B2B, özellikle son zamanlarda iş dünyasında önemli bir yer edinmiş durumdadır. Bu alanda uygulanan pek çok yöntem farklı olsa da ticaretin temelini oluşturan bazı değişmez unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan biri olan ROI metriği, hem geleneksel ticarette hem de B2B’de önemli bir rol oynamaktadır.

B2B’de ROI ölçümlemesi, izlenebilir yatırımlar sayesinde daha kolay ve daha tutarlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. ROI’ye konu olabilecek dijital hamleler, teknolojik altyapılar, reklam ve pazarlama stratejileri gibi eylemler daha hassa bir şekilde planlanmaktadır. Bu nedenle B2B sektöründeki yeri asla göz ardı edilememektedir.

B2B Yatırımının ROI Değeri Nasıl Hesaplanır?

B2B yatırımlarında ölçülebilirlik ve dönüşüm izleme imkanları, ROI ölçümlemesi için ihtiyaç duyulan verilerin kolaylıkla elde edilmesine yarar sağlamaktadır. B2B siteniz için yaptığınız yatırım ROI değerini ölçümlemeniz için de;

(Gelir – (ürün maliyeti + yatırım maliyeti)) / (ürün maliyeti + yatırım maliyeti) formülünde yer alan sayısal verileri kalemlerin yerlerine yerleştirmeniz gereklidir.

Örneğin B2B’de en çok tercih edilen yatırımlardan biri olan reklamın ROI ölçümlemesini gerçekleştirelim. Maliyeti 100 TL, satış fiyatı ise 300 TL olan bir ürün için 400 TL’lik bir reklam yatırımı yaptığınızı varsayalım. Söz konusu üründen bu yatırım sayesinde 10 adet sattığınız bir varsayımda, gelirinizin 4000 TL, ürün maliyetiniz 2000 TL olacaktır. Buna göre;

ROI = 4000 – (300+2000) / (300 + 2000)

        = (4000 – 2300) / (2300)

        = 1700 / 2300 = 0,73 olacaktır. Bu durumda 0,73 olan ROI değerinizden yüzdelik bir sayı elde etmek istiyorsanız 100 ile çarpabilirsiniz. Böylelikle %73’lük bir yatırım gelirine ulaşabilirsiniz. Bu da yaptığınız her 1 TL’lik yatırımın 1,36 TL getirisi olduğunu yani %60 oranında kar elde ettiğinizi görebilirsiniz.

Kullandığınız Altyapının B2B Yatırımınızın Başarısındaki Etkisi Nedir?

Günümüz teknoloji dünyasında, B2B sektörüne yatırım yapmak doğru bir yaklaşımdır. Bu noktada yaptığınız her hamlede sonraki hamlelerinizi de planlamanız gerektiğini bilmelisiniz. B2B sektöründe başarılı olabilmek için, mantıklı adımlar atmalısınız. Yaptığınız yatırımın karşılığını almak istiyorsanız, tüketicilere kaliteli bir hizmet sunmalısınız.

Ürün tanıtımı, SEO, reklam ve pazarlama çalışmalarına yatırım yaparken B2B altyapınızı göz ardı etmemelisiniz. Örneğin verdiğiniz bir reklam hedeflediğinizden daha fazla tıklanmış olmasına rağmen satışlar oldukça düşükse, bunun sebebinin kullandığınız altyapı olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Güçlü bir altyapıya sahip değilseniz, B2B sitenizin açılma hızı oldukça düşük olacaktır. Bu da sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi rahatlıkla gezememesine ve sitenizden ayrılmasına neden olacaktır. Bu durumda da ROI değeriniz düşük, yatırımınız başarısız anlamına gelecektir. B2B’de güçlü bir altyapıya sahipseniz de siteniz daha kullanışlı, yatırım maliyetiniz düşük ve ROI değeriniz yüksek olacaktır.