B2B Alanında Görsel İçerikler Nasıl Hazırlanmaktadır?
21 Temmuz 2022
B2B Alanında Tüketicilerin Satın Alma Kararlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
23 Temmuz 2022

Rekabet Analizi Nedir ve B2B Firmaları İçin Önemi Nedir?

Rekabet Analizi Nedir ve B2B Firmaları İçin Önemi Nedir?

B2B ticaret alanı, sürekli yenilenmeye dayalı olan ve dinamiklerinin değişken olduğu bir alan olarak bilinmektedir. Bu alandaki rekabet oldukça ön planda olduğu için alanda kalıcı olabilmek ve pazar payını koruyabilmek beraberinde araştırmaları, analizleri, yeni hamleleri de getirmektedir.

Rekabet Analizi Ne Demektir?

Rekabet analizi, rakip firmaların üzerinden ticaret alanını analiz edebilmeye dayalı olan ve aynı zamanda şirketlere stratejik planlama yapılabilmesi konusunda da yol gösterici araştırma türlerinden biridir. Firmaların kendilerini konumlandırmış oldukları yeri bilmeleri, kendilerine rakip olarak gördükleri firmaların ne durumda olduklarını bilmeleri konusunda bir araştırma türüdür.  Ayrıca rekabet analizi, firmaların karşılaşabilecek olduğu herhangi bir tehlikeli durum veya rekabet edebilmeyi zorlaştıracak noktaların öngörülmesini sağlayarak gereken adımların atılması konusunda da yardım sağlamaktadır.

Düzenli aralıklar ile yapılan rekabet analizleri sayesinde B2B firmalar;  içinde bulundukları pazarı tanıyabilme, ihtiyaçları daha kolay tespit ederek bunlara daha sağlıklı cevaplar verebilme, risk faktörlerini belirleme, B2B e-ticaret siteleri ile ilgili bilgi sahibi olabilme gibi birçok avantaja sahip olabilmektedir.

B2B Firmaları İçin Rekabet Analizinin Önemi Nedir?

Endüstriyel alanlarda rekabet içinde bulunulan kurumların ya da firmaların yakından tanınması, firmaların kendilerini de yakından tanımalarına yardımcı olmaktadır. kta olan rekabet analizi sayesinde;

  • Rekabet içinde olunan B2B firmaların zayıf yönleri öğrenilerek bu konularla alakalı fırsatların değerlendirilmesi söz konusu olmaktadır.
  • Rakiplerinin güçlü ve iyi yönlerini gözlemleyen B2B firmaları kendilerini geliştirme olanağı yakalayabilmektedir.
  • E-ticaret alanındaki B2B firmaları daha yakından tanıma imkânı bularak, pazarla alakalı daha detaylı bilgi sahibi olabilmektedir.
  • B2B firmalar rekabet analizi sayesinde gelecekte karşılaşabilecekleri durumları analiz edebilme ve rekabetlerine yön verebilme imkânı elde etmiş olailmektedir.
  • B2B firmaları rekabet analizleri ile pazardaki refleksleri değerlendirme imkânları elde ederek tanıtım ve reklam faaliyetlerine yön verebilmektedir.

Kısacası rekabet analizleri, gelecek ile alakalı plan yapılması için bir yol haritası çizilmesini sağlarken, pazarın güncel durumu hakkında da fikir sahibi olunmasına yardımcı olmaktadır.

B2B Rekabet Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Pazarda yer alan rakiplerin analiz edilmesinin, internet araştırmalarının yapılarak rakipler hakkında detaylı bilgiler edinilmesi ve kamuya açık bilgilerden faydalanılmasında kanuni veya etik açıdan bir sakınca görülmemektedir. Hatta B2B rekabet analizleri yapılırken, ticaret yapılan alanların şartlarının yanında firmalar kendi iç dinamiklerini de gözlemleyebilmektedir. Zayıf veya güçlü yönlerin belirlenerek yapılmış olan bu analizlerde özellikle dikkatli olunması gereken bazı unsurlar yer almaktadır.

İş Tanımını Doğru Yapmak

B2B alanında ticaret ile ilgili faaliyetler gösteren bir firma bile olunsa, yapılan iş sadece e-ticaret ile tanımlanmamalıdır. Bir iş tanımında detaylara yer vermek, hem firmanın daha doğru bir şekilde konumlandırılmasını sağlayabilmekte hem de rekabet analizlerinde işleyişleri kolaylaştırmaktadır.

Piyasaya sunulmuş olan ürünler veya verilmekte olan hizmetler hem çalışılan alanı hem de hedef kitleyi belirlemektedir. Hedef kitle en doğru şekilde tanımlandığında, etkili bir iletişimin nasıl kurulabileceği de belirlenmektedir. Müşteri iletişimleri, hizmet kalitelerini ve müşterilere ne kadar değer verildiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle her zaman iş tanımlarının doğru yapılması oldukça önemlidir.

Rakipleri Sınıflandırabilmek

B2B ticaret alanındaki rakiplerin sınıflandırılması, rakiplerin daha kolay değerlendirilmesinde oldukça önemlidir. Özellikle de pazar içerisindeki öncü konumda olan ilk beş firmanın analizlerinin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Bu firmaların ürün içeriklerini, sosyal medya hesaplarını ve e-ticaret sitelerini inceleyerek alanda nasıl öncü olabildiklerini anlayabilmek mümkündür. Aynı zamanda bu incelemeler firmaların kendilerindeki eksikleri de görmelerine yardımcı olabilmektedir.

Aynı Ürünleri Satan Firmaların tanıtımlarını yapabilmek

B2B ticaret alanında aynı işi yapan ve bu nedenle de birbirine rakip olan pek çok firma yer almaktadır. Bütün bu B2B firmaların bir anda analizinin yapılması pek de mümkün değildir. Ancak firmalar aynı ürünleri satan diğer firmalar arsından kendilerine rakip olarak gördükleri birkaç firmayı seçerek onlar hakkında araştırma ve analizler yapabilmektedir.